یک سوم سرطان ها قابل پیشگیری است


دکتر مجید رجبی گفت: با پیشرفت تکنولوژی و امکانات موجود هم اکنون یک سوم سرطان ها قابل پیشگیری است.

به گزارش خبرگزاری کتاب برتر از قزوین، دکتر “مجید رجبی”، قائم مقام رییس دانشگاه علوم پزشکی قزوین در امور مشارکت ها و خیرین در همایش سالانه پیشگیری از سرطان که به همت خانه مشارکت در سلامت استان قزوین در محل سالن سازمان تبلیغات اسلامی قزوین برگزار شد، اظهار کرد: یک سوم سرطان ها قابل پیشگیری است و  یک سوم دیگر سرطانها اگر به موقع تشخیص داده شود کاملا درمان پذیر است ولی اگر بیماری سریع شناسایی نشود و زمان بگذرد، کار برای درمان خیلی سخت تر خواهد شد.

دکتر رجبی در خصوص مشکلات مهم سلامت استان گفت: بیماری ها را می توان به دو دسته تقسیم کرد: بیماریهای واگیر دار مثل:  سل- دیفتری – کزاز… که  مرگ و میر آنها با واکسیناسیون و کتاب برترمه های متنوع  سیستم بهداشت و درمان در چند سال اخیر به شدت کاهش پیدا کرده است و دسته دوم بیماری های غیرواگیردار، مثل اکثر سرطان ها، دیابت، فشارخون بالا ،سکته های قلبی و مغزی و… که غیر قابل انتقال بوده و به شدت هم در حال افزایش بوده و مشکل اصلی سلامت در استان قزوین می باشد.

به این پزشک مسوول گفت: چهار عامل مهم در پیشگیری از بیماریهای غیرواگیردار مؤثر است شامل تغذیه سالم: که بایستی از مواد غذایی مفید مثل میوه ها و سبزیجات، ماهی و لبنیات کم چرب و حبوبات را استفاده کنیم و مواد غذایی مضر مثل فست فودها، چربی های جامد، نوشابه های گازدار، نمک و… را نخوریم و یا مصرف آن را به حداقل رسانده و از سبد غذایی خانواده حذف کنیم و استعمال دخانیات که تنها مشکل ما سیگار نیست، بلکه قلیان هم مشکل و عامل خطرناکی است که مصرف آن در حال افزایش است و ضرر هر یکبار قلیان کشیدن، حداقل برابر با 20نخ سیگار کشیدن است ولی قبح آن در جامعه متاسفانه از سیگار کشیدن بسیار کمتر است.

وی ادامه داد: استعمال دخانیات حداقل با 40نوع سرطان در ارتباط است و بیش از 90درصد سرطان های ریه، در افراد سیگاری و قلیانی دیده می شود.

دکتر رجبی، سومین عامل پیشگیری از بیماری های غیرواگیر را تحرک بدنی دانست و افزود: میزان تحرک مورد نیاز روزانه حداقل نیم ساعت است و سی دقیقه پیاده روی در روز می تواند تاثیر زیادی در سلامت افراد داشته باشد.

وی استرس ها را چهارمین علت مهم در پیشگیری از بیماری های غیرواگیر بیان داشت: و ضمن لزوم توجه به معنویت و ارتباط با خالق هستی برای کاهش تنش های عصبی، آموزش های مستمر جامعه را برای فراگیری مهارت های کنترل استرس خصوصا در سن بلوغ را یادآور شد.

قائم مقام دانشگاه علوم پزشکی قزوین خاطرنشان کرد:علامت بیماریهای غیرواگیردار (دیابت، فشار خون، سرطان ها و بیماریهای قلبی عروقی) بی علامتی است و ممکن است فرد مبتلا در ابتدای بیماری هیچ علامتی نداشته باشد.

دکتر رجبی اذعان کرد:از اولین علائم سرطان ها می توان به “خارج شدن غیر طبیعی خون از هر کجای بدن” اشاره کرد.

وی ادامه داد: “پیدا شدن توده در هر جای بدن ” می تواند از دیگر نشانه های سرطان ها باشد و بایستی فرد حتما توسط پزشک معاینه شود.

دکتر رجبی افزود: “به وجود آمدن خال جدید در بدن که سریع بزرگ می شود و رنگ آن یکنواخت نیست و سریع زخمی شده و فاقد حدود مشخص است” نیز بایستی از نظر سرطان مورد معاینه دقیق قرار گیرد و همچنین “سرفه های مزمن، گرفتگی و تغییر صدا  بیش از سه هفته بدون علت خاص ” خصوصا در فرد سیگاری اگر با خلط خونی نیز همراه باشد، بایستی از نظر سرطان مورد بررسی قرار گیرد.

وی ادامه داد: “اشکال در بلع، زود سیر شدن همراه با لاغر شدن بیش از ده درصد وزن در ماه” خصوصا در افراد سیگاری می تواند از علائم سرطان باشد که در سریع ترین زمان ممکن، فرد باید به پزشک مراجعه کند.

دکتر رجبی افزود: “تغییر در عادات اجابت مزاج و ادرار کردن، بدون علت خاص” اگر بیش از سه هفته ادامه یافته و خصوصا اگر همراه خون باشد نیز یکی دیگر از علائم سرطان هاست که باید مورد توجه قرار گیرد.