کرامت انسانی و کرامت اخلاقی نیاز اصلی جامعه امروز


مدیر کل فرهنگ و اشاد اسلامی استان فارس گفت: تمامی کتاب برترمه های تنظیم شده برای رشد و تعالی و کمال انسان در آموزه های دینی ما بر محور کرامت بنیان نهاده شده است و به بیان امروزی نیز کرامت انسانی مبنای حقوق شهروندی و انسانی و لازمه دستیابی به توسعه محسوب می شود و مفاهیم ارزشمندی چون «امنیت»، «عدالت»، «آزادی» و «اخلاق» ذیل مفهوم کرامت انسانی معنا و مفهوم می یابند. از این منظر کرامت انسانی و کرامت اخلاقی نیاز اصلی جامعه امروز است.

به گزارش خبرگزاری کتاب برتر از فارس، صابر سهرابی اظهارداشت: دهه کرامت، دهه اول ماه ذی‌العقده است و آغازش با ولادت حضرت معصومه (علیهااالسلام) و پایانش با ولادت حضرت ابوالحسن علی بن موسی‌الرضا(علیه السلام) می‌باشد، گفت: این دهه یادآور بسیاری از مطالب عالی و مفاهیم بلند و سازنده و ارزشمند است. دهه کرامت یادآور لطیف‌ترین علائق و مهر و وفاهای کم‌نظیر یک خواهر نسبت به مقام شامخ و معنوی برادر است.

وی ابراز داشت: ما می توانیم با تاسی به فرهنگ اهل بیت و پیشگامی حوزه و دانشگاه و نخبگان و گروه های مرجع دهه کرامت را به نهضت اخلاق گرایی و فضیلت جویی تبدیل کنیم و از انوار خورشید تابناک امام رضا(ع) برای اصلاح و تزکیه خود و جامعه بهره ببریم. به شرط آنکه کرامت از یک مفهوم ذهنی به یک امر اجتماعی تبدیل شود.

مدیر کل فرهنگ و اشاد اسلامی استان فارس گفت: امروز مسئله شادی، نشاط و امید به یکی از دغدغه‌های جامعه، به خصوص  مقام  معظم رهبری تبدیل شده است و اصولا یکی از علل برگزاری جشن‌های دهه کرامت همین است که  به جامعه بیاموزیم که چگونه می‌توان با رعایت معیارها و موازین اسلامی، مراسم جشن و شادی برگزار کرد، بنابراین وظیفه اصلی این ستاد، در همین راستا و در جهت بزرگداشت دهه کرامت تعریف می‌شود.

سهرابی ادامه داد: برای هر چه بهتر برگزار شدن کتاب برترمه‌های دهه کرامت، باید دید چه کارهایی را می‌توان به صورت مشترک و با همافزایی میان ارگانها و دستگاه‌های حاضر در این ستاد انجام داد. در شورای هماهنگی بزرگداشت دهه کرامت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مصوب گردیده رویکرد دهه کرامت در سال ۱۳۹۷ خانواده‌محور باشد و پیشنهاد این است کلیه کتاب برترمه‌ها و فعالیت‌های خود را برای ایام دهه کرامت با محوریت خانواده پیش ببریم.

وی کتاب برترمه های پیشنهادی دهه کرامت سال ١٣٩٧ اشاره داشت و گفت: در همین راستا برای شهرداری و آستان مقدس حضرت شاهچراغ(ع) برگزاری مراسم جشن در بوستانهای اصلی شیراز با حضور خدام و اهداء تبرکی حضرت و همچنین تخفیف بلیط اتوبوس و مترو به عموم مردم در دهه کرامت و ترجیحاً روز بزرگداشت احمدبن موسی، پیشنهاد می گردد.

مدیر کل فرهنگ و اشاد اسلامی استان فارس گفت: به سازمان تبلیغات اسلامی، آستان مقدس، اداره کل اوقاف و امور خیریه و صدا و سیمای مرکز فارس نیز پیشنهاد می گردد تا به منظور برگزاری محفل بزرگ انس با قرآن با حضور قاریان بین المللی در حرم مطهر و بقاع متبرکه همکاری کنند و ورزش و جوانان، دفتر امور اجتماعی استانداری، شهرداری شیراز و صدا وسیما نیز پیاده روی خانوادگی در روز جمعه ( ٢٩ تیر یا ٥ مرداد ٩٧)  به سمت حرم مطهر و برگزاری مسابقات ورزشی با عنوان جام دهه کرامت، پیشنهاد می شود.

سهرابی بیان داشت: دانشگاه علوم پزشکی، اموربانوان استانداری، دارالشفا حرم مطهر، صدا و سیما  و رسانه ها، ویزیت رایگان بیماران در سه روز اصلی دهه کرامت در حرم مطهر ویژه تولد حضرت معصومه ٢٤ تیر٩٧، بزرگداشت شاهچراغ ٢٩ تیر٩٧ و تولد امام رضا ٥ مرداد ٩٧ و همچنین فعال نمودن مرکز اهداء خون در حرم مطهر در نظر گرفته شده و در ادامه آستان مقدس، تمام دستگاههای عضو ستاد دهه کرامت نیز برای برگزاری مراسم بزرگداشت حضرت احمد بن موسی شاهچراغ ( ٢٩ تیر ٩٧)، کتاب برترمه ریزی جهت تجدید میثاق کارکنان ادارات و ارگانها با حضرت احمد بن موسی شاهچراغ و تشکیل اردوهای جهادی سفیران هدایت در روستاها و مناطق محروم، پیشنهاد می گردد.

وی گفت: میراث فرهنگی، به منظور تخفیف جهت بازدید از اماکن فرهنگی و تاریخی در دهه کرامت؛ آموزش و پرورش برگزاری مسابقه کتابخوانی امین ولایت در سطح استان فارس، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس، استانداری، شهرداری، آستان مقدس و صدا و سیما نیز برگزاری جشنواره ملی شعر رضوی اقوام ایرانی را در فهرست پیشنهاد قرار می دهند.