کتابخانه‌های تخصصی باید میراث فرهنگی کشور را حفظ کنند


برای دریافت جدیدترین خبرها در زمینه کتاب و ناشران تلگرام کتاب برتر را دنبال کنید.
برترین سایت کتاب درایران

 

در دیدار اعضای مجمع کتابخانه‌های حوزوی و دانشگاهی قم با آیت‌الله‌العظمی جوادی آملی مطرح شد:

 

تاریخ انتشار : شنبه ۳ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۵۳

 

 

حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی در دیدار اعضای مجمع کتابخانه‌های حوزوی و دانشگاهی بیان داشتند که کتابخانه‌های تخصصی باید میراث فرهنگی کشور را حفظ کنند.

کتابخانه‌های تخصصی باید میراث فرهنگی کشور را حفظ کنند

 

به محقق خبرگزاری کتاب ایران (کتاب برتر) در قم، به مناسبت هفته کتاب و کتاب خوانی، شامگاه چهارشنبه (30 آبان ماه)جمعی از اعضای مجمع کتابخانه‌های حوزوی و دانشگاهی با حضور در بنیاد بین‌المللی علوم وحیانی اسراء با حضرت آیت‌الله‌العظمی جوادی‌آملی دیدار کردند.

در این دیدار حضرت آیت‌الله جوادی‌آملی با عنوان این مطلب که انسان نباید فقط به مطالعه و جمع آوری کتب دیگران اکتفا کند، اظهار داشتند: دین ما با کتاب آغاز شده است، اما تاکید شده است که مطالعه کتاب و عالم شدن قدم اول است و ماندن در قدم اول چیزی جز خسارت نیست، لذا انسان باید در گام بعدی، خود نویسنده و تولید کننده علم شود.

این استاد سطوح عالی حوزه علمیه قم با بیان این مطلب که ما باید به دلالی علم بسنده نکنیم و خود تولید کننده علم شویم، افزودند: از کتب اربعه تا رسائل و مکاسب را حوزه علمیه نجف نوشتند و ما در این مدت نتوانسته‌ایم محققینی تربیت کنیم که آثاری را در آن سطح تولید کنند.

ایشان با اشاره به حدیثی از پیامبر اکرم (ص) در باب اهمیت یادداشت‌برداری، تاکید کردند: شخصی در محضر پیامبر عرض کرد یا رسول الله! محضر شما محضر علم است اما وقتی از محضر شما مرخص می‌شویم این فیض از ما قطع می‌شود، رسول اکرم (ص) فرمود: این مطالب را یادداشت کن و نکته بردار تا همواره آنها را در اختیار داشته باشی، لذا باید سعی کنیم در ابتدا به نویسندگی و نوشتن عادت کنیم و یاد بگیریم که هر نکته علمی را که از اساتید و آثار علمی آموختیم به رشته تحریر درآوریم تا ماندگار شوند.

حضرت آیت الله جوادی آملی به اهمیت نقش کتابخانه‌ها در پرورش محققین و علما اشاره کردند و بیان داشتند: قسمت بیشتر عمر علما در کتابخانه‌ها می‌گذشت، لذا اکنون نیز باید تمام امکانات تحقیق و پژوهشی به نحوی در کتابخانه‌ها فراهم باشد که محققین بتوانند به راحتی به منابع اصلی مراجعه کنند و تحقیق و پژوهش خود را پیش ببرند.

معظم‌له با بیان این مطلب که کتابخانه‌های تخصصی باید میراث فرهنگی کشور را حفظ کنند، افزودند: دشمنان در گذشته تنها نفت و گاز ما را به غارت نبردند بلکه بسیاری از کتب و نسخ خطی ما نیز توسط آنها به غارت رفت، اکنون این وظیفه کتابخانه‌های تخصصی کشور است که میراث فرهنگی کشور را حفظ کنند.

در بخش دیگری از این دیدار حجت الاسلام والمسلمین امیرعطاءالله جباری مدیر کل نهاد کتابخانه‌های عمومی استان قم، محققی از برنامه‌ها و خدمات اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان قم ارائه نمودند.