کاخ سفید همه تحریم‌ها علیه ایران را باز می‌گرداند


دولت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا، روز جمعه اعلام کرد، همه تحریم‌ها علیه ایران که به موجب توافق هسته‌ای برجام رفع شده بودند، بازگشته‌اند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری کتاب برتر، دولت آمریکا اعلام کرد که همه تحریم هایی که به واسطه توافق هسته ای ایران با قدرت های جهانی در سال 2015 رفع شده بود، باز می گردد.

در حالی که دور اول تحریم های واشنگتن علیه تهران در 15 مرداد ماه سال جاری اجرایی شد، مایک پمپئو وزیر خارجه و استیو منوچین وزیر خزانه داری آمریکا اعلام کردند دور نهایی این تحریم ها شامل کشتیرانی و بخش های مالی و انرژی ایران از روز دوشنبه 5 نوامبر (14 آبان ماه) اعمال می شود.

پمپئو وزیر خارجه آمریکا نیز  همچنین اعلام کرد: برای 8 کشور معافیت از تحریم های ایران به صورت موقت در نظر گرفته شود.

وزیر خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد دولت این کشور قصد دارد ارتباط ایران را با سامانه سوئیفت قطع کند، مگر اینکه مبادلاتش فقط در ارتباط با خریدهای بشردوستانه باشد.

استیون منوشین که در یک نشست مطبوعاتی مشترک با وزیر امور خارجه آمریکا شرکت کرده بود، گفت در صورتی که کشورهای اروپایی از طریق کانال ویژه ارتباط مالی مبادله‌ای با طرف‌های ایران انجام دهند، خزانه‌داری آمریکا از تمامی اختیارات خود برای مقابله با آنها استفاده خواهد کرد.

وی همچنین اعلام کرد: خزانه‌داری آمریکا قصد دارد روز دوشنبه نام ۷۰۰ فرد و شرکت را به فهرست تحریم‌ها علیه ایران اضافه کند.

وزیر خزانه‌داری آمریکا اضافه کرد ۳۰۰ مورد از این تحریم‌ها جدید هستند. ۴۰۰ مورد دیگر نفرات و شرکت‌هایی هستند که تحریم‌ها علیه آنها ذیل برجام رفع شده بود و مجددا به فهرست تحریم‌ها باز می‌گردند.