پژوهشی در مراکز خرید و ایستگاه‌های قطار تا نوانخانه‌های نیوجرسی


برای دریافت جدیدترین خبرها در زمینه کتاب و ناشران تلگرام کتاب برتر را دنبال کنید.
برترین سایت کتاب درایران

 

انتشار کتاب «کمبود: نگاهی به کمبودهای فردی و اجتماعی»

کاوش در بنیادهای روانشناسی کمبود

 

تاریخ انتشار : جمعه ۵ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۰۰

 

 

برای شناخت کمبود و عمق و گستردگی آن کتاب «کمبود: نگاهی به کمبودهای فردی و اجتماعی» راهگشاست و نشان می‌دهد اثرهای کمبود بسیار فراتر از آنی است که تاکنون می‌پنداشته‌ایم. گام بعدی یافتن راهکارهایی است برای مبارزه با کمبودهای فردی و اجتماعی که در این گام نیز کتاب راهکار چندی به ما نشان می‌دهد.

پژوهشی در مراکز خرید و ایستگاه‌های قطار تا نوانخانه‌های نیوجرسی

 

به محقق خبرگزاری کتاب ایران (کتاب برتر) کتاب «کمبود: نگاهی به کمبودهای فردی و اجتماعی» نوشته سندهیل مولای ناتان الدار سفیر با ترجمه حسین علیجانی رنانی از سوی انتشارات ققنوس روانه بازار نشر شده است.

مترجم این کتاب درباره موضوع این اثر نوشته است: «کمبود معنای گسترده‌ای دارد و می‌توان آن را به چیزهای بسیاری نسبت داد. اما در نگاه کلی، کمبود یعنی کم داشتن، یعنی پیشی گرفتن نیازها و خواسته‌ها بر داشته‌ها. همه ما درگیر کمبودهای گوناگونی هستیم؛ این کمبودها دست ما را می‌بندند و نمی‌گذارند به آنچه می‌خواهیم دست یابیم. هر کمبود با خود محدودیت‌هایی می‌آورد. انسان فقیری که دچار کم پولی است نمی‌تواند کارهایش را سر وقت تمام کند. اما آیا اثرهای کمبود به همین محدودیت‌های ظاهری خلاصه می‌شود؟ گستره و عمق اثرهای کمبود تا کجاست؟ کمبود چگونه بر تصمیم‌های ما اثر می‌گذارد و به چه رفتارهایی می‌انجامد؟ کمبود با ذهن فرد چه می‌کند؟ با ذهن جمع چه می‌کند؟ این کتاب به ما نشان می‌دهد که اثرهای کمبود بسیار فراتر از آنی است که تاکنون می‌پنداشته‌ایم.
 
وقتی کمبود ذهن را می‌گیرد، کارامدی و توجه ما افزایش می‌یابد. در زندگی موقعیت‌های بسیاری رخ می‌دهند که حفظ تمرکز در آن‌ها دشوار است. ما سر کار سستی می‌کنیم، چون مدام حواسمان پرت می‌شود. از مغازه جنس‌های گران می‌خریم، چون ذهنمان جای دیگری است. بی پولی یا مهلت کم باعث می‌شوند بر کار پیش رو تمرکز کنیم. ذهن قفل کرده بر یک چیز ما را از خطای سهل‌انگارانه باز می‌دارد. این حرف بسیار با عقل جور در می‌آید: کمبود چون مهم است، چون ارزش توجه دارد، ذهن ما را می‌گیرد اما زمانی که ذهن ما بر یک چیز قفل کرد، نمی‌توانیم انتخاب تام و تمامی بکنیم. بنابراین نه فقط هنگام انجام دادن پروژه‌ای فوری فکرمان درگیر آن است بلکه وقتی در خانه‌ایم و می‌خواهیم به فرزندمان در نوشتن مشق‌هایش کمک کنیم نیز درگیر آنیم!»
 
پس استدلال در این کتاب از یک نظر بسیار ساده است! کمبود توجه ما را می‌گیرد و در عوض فایده محدودی برای ما دارد که همانا افزایش توانایی‌مان در مدیریت نیازهای فوری است. اما در گستره‌ای وسیع‌تر کمبود هزینه‌هایی بر ما تحمیل می‌کند؛ چنان که از دیگر نگرانی‌ها غافل می‌شویم و کارامدی‌مان در بقیه امور زندگی کاهش می‌یابد. این استدلال نه تنها به ما کمک می‌کند که توضیح دهیم کمبود چگونه به رفتارهای ما شکل می‌دهد، بلکه نتایج شگفت‌انگیزی به بار می‌آورد و راه را برای فهم چگونگی مدیریت کمبودهایمان باز می‌کند.

برای مبارزه با کمبود و آثار آن چه باید کرد؟ اولین گام شناخت است. برای شناخت کمبود و عمق و گستردگی آن این کتاب راهگشاست و نشان می‌دهد اثرهای کمبود بسیار فراتر از آنی است که تاکنون می‌پنداشته‌ایم. گام بعدی یافتن راهکارهایی است برای مبارزه با کمبودهای فردی و اجتماعی که در این گام نیز کتاب راهکاری چندی به ما نشان می‌دهد.

نویسندگان در کتاب از طیف گسترده‌ای از پژوهش‌ها و یافته‌ها استفاده کرده‌اند که از پژوهش‌ها و مقاله‌های خود و همکارانشان ـ به خصوص مقاله چشمگیری به نام «فقر کارکرد شناختی را مختل می‌کند» ـ تا پژوهش‌های متنوع دیگر بهره برده‌اند. با وجود این چنین نگاه فراگیری به کمبودها نگاهی نو است و هنوز فرصت برای اندیشیدن و پژوهیدن بسیار است.
 
این کتاب درباره «علمی در حال شدن» است. تلاشی است برای کاوش در بنیادهای روانشناسی کمبود و به کارگیری این کاوش در فهم گستره وسیعی از پدیده‌های اجتماعی و رفتاری. بیشتر این کتاب بر پایه پژوهشی اصیل است که در موقعیت‌های گوناگون انجام گرفته، از آزمایشگاه دانشگاه، مراکز خرید و ایستگاه‌های قطار گرفته تا نوانخانه‌های نیوجرسی و مزرعه‌های نیشکر در هند.
 
البته قرار نیست این اثر حرف آخر را بزند، بلکه قرار است مسئله قدیمی را در نگاهی تازه واشکافی کند، چراکه این مسئله هنوز جای تامل بسیاری دارد. هر زمان که راه تازه‌ای برای فکر کردن گشوده می‌شود، می‌توان معناهای تازه‌ از آن بیرون کشید، می‌توان ابعاد دست نخورده‌ای گشود و می‌توان پیامدهای نویی کشف کرد. در این زمینه هنوز جا برای کار بسیار است!
 
کتاب «کمبود: نگاهی به کمبودهای فردی و اجتماعی» نوشته سندهیل مولای ناتان الدار سفیر به ترجمه حسین علیجانی رنانی با شمارگان هزار و 100 نسخه در 309 صفحه به بهای 25 هزار تومان از سوی انتشارات ققنوس روانه بازار نشر شده است.