«پوریای ولى» به‌قلم مسعود جعفری جوزانی منتشر شد


برای دریافت جدیدترین خبرها در زمینه کتاب و ناشران تلگرام کتاب برتر را دنبال کنید.
برترین سایت کتاب درایران

 

 

تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۵۸

 

 

کتاب فیلمنامه «پوریای ولى» به قلم مسعود جعفری جوزانی و با پژوهشگری فتح‌الله جعفری جوزانی و دکتر عبدالکریم یونسی توسط نشر «آناپنا» منتشر شد.

«پوریای ولى» به‌قلم مسعود جعفری جوزانی منتشر شد

 

به محقق خبرگزاری کتاب ایران (کتاب برتر)،‌ کتاب فیلمنامه «پوریای ولى» به‌نویسندگی مسعود جعفری جوزانی فیلمنامه‌نویس و کارگردان سینما و تلویزیون ایران و با پژوهشگری فتح‌الله جعفری جوزانی و عبدالکریم یونسی توسط نشر «آناپنا» متعلق به آنا پناهى دختر زنده‌یاد حسين پناهى منتشر شد.

این فیلم‌نامه كه براى ساخت يک سريال در پنج فصل و ٥٢ قسمت ٥٠ دقيقه‌اى نوشته شده است در ۶۸۰ صفحه با شمارگان ۱۵۰۰ نسخه و قیمت ۵۰ هزار تومان راهی بازار شد و در اختیار علاقمندان به سینما، ادبیات و کتاب و کتاب‌خوانی در سراسر کشور قرار گرفت.

فتح‌الله جعفرى جوزانى و عبدالكريم يونسى پژوهشگران این اثر ماندگار؛ از بيش از ٣٠ كتاب ارزشمند از جمله؛ جامع التواريخ خواجه رشيدالدين فضل‌الله همدانى، تاريخ جوينى و تاريخ ايران كمبريج استفاده كرده‌اند.
 

داستان زندگى اين پهلوان بزرگ، از سال ۵۹۷ خورشیدی، آغاز مى‌شود كه کشور ایران مورد هجوم مغولان قرار گرفت. این مهاجمان وحشی نه اندیشه‌ نویی برای ساختن جهان برتری داشتند و نه حامل رسالتی بودند. استعداد آنان در کشتن و گسترش ترس بود و بس. پس آمدند و کندند و سوختند و کشتند و بردند و ماندند تا شیره‌ جان آن‌چه را از کرامت انسانی باقی مانده بود بِمکند.

به فرمان حاکمان مغول در فاصله‌ بین سال‌های ۶۴۸ تا ۶۶۱ هجری قمری، صنعتکاران، پشت در پشت، برده شمرده می‌شدند و مجبور بودند ساز و برگ لشکریان مغول را تهیه کنند. رعاياى روستایی نیز که قادر به پرداخت اخراجات و مالیات نبودند، خود و خانواده‌شان به بردگی فروخته می‌شدند.

محمود خوارزمی پهلوان، شاعر، عارف قرن هشتم ميلادى؛ متخلص به قتالى و مشهور به «پورياى ولى» در چنين دورانى با ايجاد سازمان و تأسيس زورخانه موفق مى‌شود پيكارجويان و آزادى‌‌خواهان را گردآورده و اقدام به آزادى ايران زمين كند.

از شخصيت‌هاى ديگر تاريخى كه در «پوریای ولى» ديده شده‌اند؛ مى‌توان به شيخ الرئيس سعدى، عبيد زاكانى، خواجه نصيرالدين طوسى، خواجه رشيدالدين فضل‌الله همدانى، پهلوان فيله همدانى و بسيارى ديگر اشاره كرد.