هشدار «اویل پرایس» درباره بسته شدن تنگه هرمز/ منتظر نفت ۲۵۰ دلاری باشید


پایگاه اینترنتی مشهور اویل پرایس پیش بینی کرد؛ قیمت نفت در صورتی که ایران تنگه هرمز را ببندد به 250 دلار در هر بشکه خواهد رسید.

به گزارش گروه خبر خبرگزاری کتاب برتر، پایگاه اینترنتی اویل پرایس در مقاله ای به قلم ایرینا سالو با عنوان ” تنگه حیاتی که می تواند قیمت نفت را به 250 دلار برساند” نوشت: شبکه تلویزیونی روسیه به نقل از تحلیلگران اعلام کرد در صورتی که ایران تهدید خود برای بستن تنگه هرمز را در پاسخ به فشار آمریکا به خریداران نفت برای رساندن خرید از ایران به صفر عملی کند، قیمت نفت خام می تواند به 250 دلار در هر بشکه برسد.

یکی از این تحلیل گران، ارتم آوینوف از سایت خرید و فروش تِلِ ترید است که پیش بینی کرد در صورت بسته شدن تنگه هرمز قیمت نفت در هر بشکه به 250 دلار آمریکا برسد و صادرات هفده میلیون بشکه از راه دریا مختل شود. آوینوف اما گفت که این رویداد بسیار بعید است و گفت که ایران در عوض برای اقدام تلافی جویانه سریع اقتصادی یا نظامی تلاش خواهد کرد که منجر به برداشته شدن محدودیت ها شود.

یک تحلیل گر دیگر از موسسه تجاری گلوبال اف ایکس گفت که انتظار دارد در صورت بسته شدن تنگه هرمز قیمت نفت در هر بشکه به 160 دلار آمریکا برسد. خبرگزاری تسنیم گزارش داد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هشدار داده است که ممکن است این تنگه را ببندد و این تنگه “یا باید برای همه یا باید برای هیچ کس” باشد.

ایرینا سالو نوشت: افراد کمی معتقدند که ایران این مسیر را در پیش گیرد و نخستین بار در تاریخ تهدید خود برای بستن تنگه هرمز را عملی کند. ناوگان پنجم آمریکا در آنجا برای اطمینان از رفت و آمد امن نفتکش های متحدان عربش در خاورمیانه مستقر است. تلاش برای بستن به معنای رویارویی مستقیم نظامی خواهد بود و این مطمئنا قیمت نفت را بالاتر هم خواهد برد اما از 250 دلار در هر بشکه بالاتر نخواهد رفت. اکنون قیمت نفت به نظر می رسد به ثبات رسیده است و بیشتر هفته گذشته نفت برنت هر بشکه 77 دلار آمریکا معامله شده است.