هزینه مراحل اجرایی نمایشگاه کمتر از 2/5میلیارد تومان است


برای دریافت جدیدترین خبرها در زمینه کتاب و ناشران تلگرام کتاب برتر را دنبال کنید.
برترین سایت کتاب درایران

هزینه مراحل اجرایی نمایشگاه کمتر از 2/5میلیارد تومان است

 

به محقق خبرگزاری کتاب ایران (کتاب برتر) جمعی از اهالی رسانه بعدازظهر امروز چهارشنبه (5 اردیبهشت‌ماه) با حضور در مصلا از آخرین مراحل آماده‌سازی این مکان برای برگزاری سی‌ویکمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران بازدید کردند.
 
امیرمسعود شهرام‌نیا؛ قائم‌مقام این دوره از نمایشگاه کتاب تهران، حسین صفری؛ مدیر اجرایی نمایشگاه، یحیی دهقانی؛ معاون اجرایی و سیدمحمد طباطبایی؛ مسئول روابط‌عمومی نمایشگاه در این بازدید توضیحاتی را ارائه کردند.
 
صفری درباره استانداردهای ایمن‌سازی بخش‌های مختلف نمایشگاه گفت: باتوجه به افزایش رواق‌های مصلا بنا را بر این گذاشته‌ایم که نخستین بار است که نمایشگاه در این مکان برگزار می‌شود. همکاری‌های لازم با سازمان مدیریت پیشگیری شهر تهران برای نصب سازه‌ها، سازمان آتش‌نشانی، مدیریت پیشگیری از بحران انجام شده است.
 
وی ادامه داد: با توجه به حساسیت‌های ویژه برای ایمن‌سازی بخش کودک باید مدیریت‌های دقیقی داشته باشیم ناشران بخش کودک و نوجوان در 11هزار متر مربع جانمایی شده‌اند.
 
صفری با اشاره به تامین سیستم تهویه رواق‌ها و شبستان ادامه داد: همواره مشکل تهویه سال‌ها دغدغه مسئولان نمایشگاه بوده است. امسال تلاش داریم تا به‌طور ویژه سیستم تهویه پیگیری شود. تا ناشرانی که زیرچادر جانمایی شده‌اند مشکل تهویه نداشته باشند.
 
مدیراجرایی سی‌ویکمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با اشاره به مسائل زیرساختی شهر آفتاب بیان کرد: به‌نظر می‌رسد که سیستم تهویه مصلا در مقایسه با مجموعه نمایشگاهی شهر آفتاب وضعیت مطلوب‌تری دارد.
 
این مقام مسئول با اشاره به همکاری سازمان‌ها و نهادهای مختلف در برگزاری بزرگ‌ترین رویداد فرهنگی کشور افزود: 70 سازمان در جریان برگزاری نمایشگاه با مسئولان این رویداد فرهنگی همکاری دارند. نخستین بار سازمان ثبت‌احوال کشور برای دانشجویان کارت هوشمند ملی به‌عنوان کیف‌پول هوشمند اقدام کرده است. امیدواریم سال‌های آتی نیز این همکاری ادامه داشته باشد.
 
صفری گفت: ناشران عمومی در 33هزار مترمربع جانمایی شده‌اند و 12هزار مترمربع نیز زیر چادر مستقر می‌شوند. ناشران دانشگاهی نیز در 12هزار مترمربع و ناشران آموزشی نیز کتاب‌های خود در فضای 10هزار مترمربعی عرضه خواهند کرد.
 
صفری تاکید کرد که با توجه به محدودیت‌ها تلاش شده متراژ نمایشگاهی در مقایسه با سال‌های گذشته کاهش نداشته باشد. ویژگی قابل‌توجه سی‌ویکمین دوره نمایشگاه کتاب تهران تمرکز در جانمایی ناشران در صحن اصلی است. برای جبران کمبود برق موردنیاز با شرکت توانیر رایزنی‌های لازم انجام شده است. دانشجویان و مخاطبان شهرستانی می‌توانند از استراحتگاه‌های ویژه مبادی ورودی شهر تهران استفاده کنند.
 
مدیر اجرایی نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با اشاره به جانمایی ناشران کودک و نوجوان افزود: باتوجه به جانمایی تعدادی از ناشران کودک زیر چادرها تلاش شده تا ناشران بزرگ زیر چادرها جانمایی شوند و تلاش کردیم تا ناشران جوان این حوزه زیر سقف قرار گیرند. امیدواریم یک تا دو روز آینده مراحل کف‌سازی بخش ناشران کودک تکمیل شود.
 
صفری درباره برگزاری نمایشگاه کتاب در مکانی دایمی گفت: نمایشگاه باید صاحبخانه شود و محل دائمی داشته باشد. به‌طوری‌که نمایشگاه‌های دیگر از جمله مطبوعات و قرآن نیز در این محل دائمی برگزار شوند.
 
وی اظهار امیدواری کرد که با تدبیر مسئولان شهری محل دائمی برای نمایشگاه کتاب ایجاد شود یا سوله‌های مجموعه نمایشگاهی شهر‌آفتاب تکمیل شود.
 
صفری با اشاره به برگزاری جلسه مشترک با مسئولان شهرداری پیش از آغاز بازدید خبرنگاران از مصلا گفت: در این جلسه به مسئولان شهری تاکید شد که همزمان با برگزاری نمایشگاه سی‌ویکم جریان تکمیل مجموعه شهرآفتاب را آغاز کنند.
 
مدیر اجرایی سی‌ویکمین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران درباره هزینه اجرایی نمایشگاه بیان کرد: تاکید دارم که هزینه اجرای نمایشگاه کتاب در مقایسه با همه پروژه‌ها با توجه به ابعاد و وسعت این رویداد فرهنگی جزو کمترین هزینه‌هاست و باید اعلام کنم که هزینه مراحل اجرایی این دوره یک تا دو و نیم میلیارد تومان است که شامل نصب سازه‌ها می‌شود. غرفه‌بندی و سایر مراحل اجرایی هزینه‌های جدایی دارد.
 
به‌گفته صفری 4هزار دستگاه کارتخوان در نمایشگاه نصب خواهد شد که اگر محل دائمی برای نمایشگاه حضور داشت همه این هزینه‌های فقط یکبار انجام می‌شد. شهرداری نتوانست مجموعه نمایشگاهی شهرآفتاب را تکمیل کند که موجب آسیب‌های جدی به بخش اجرایی نمایشگاه شد.