هر 16 محله پکن یک کتابفروشی شبانه‌روزی


برای دریافت جدیدترین خبرها در زمینه کتاب و ناشران تلگرام کتاب برتر را دنبال کنید.
برترین سایت کتاب درایران

 

 

تاریخ انتشار : پنجشنبه ۴ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۵۹

, مترجم : محمد حسن لو

 

 

دولت چین در آمارهای خود نسبت به کاهش کتابفروشی‌ها در این کشور هشدار می‌دهد. سیاست‌های دولت در شهر پکن بر اساس افزایش کتابفروشی در محله‌های مختلف گذاشته شده است.

هر 16 محله پکن یک کتابفروشی شبانه‌روزی

 

به محقق خبرگزاری کتاب ایران (کتاب برتر)  به نقل از بوکسلر، دولت چین در راستای سیاست های فرهنگی خود در سال‌های اخیر سرمایه قابل توجهی برای حفظ حیات کتابفروشی‌های این کشور اختصاص داده است. بنا بر تصمیم جدید دولت این کشور نزدیک به 6میلیون پوند برای رونق کتاب‌فروشی‌های مستقل در نظر گرفته شده است.

مقامات چینی اعلام کردند در شهر پکن بودجه دولتی برای کمک به کتابفروشی‌ها در سال 2016 مبلغی معادل 2میلیون پوند بوده است که این رقم در سال جدید 40درصد افزایش یافته است. دولت چین می‌گوید در طول سه سال گذشته تعداد کتابفروشی‌های پایتخت به 700 باب رسیده است.  

مقامات چینی امیدوار هستند تعداد کتابفروشی‌های شهر پکن را به 1700 باب برسانند که برای 22میلیون جمعیت این شهر کافی است.  «زانگ سو» معاون یک شبکه تلویزیونی دولتی چین ضمن اعلام سیاست‌های این کشور در حوزه فرهنگ و ادبیات می‌گوید امیدواریم بتوانیم تعداد کتابفروشی‌ها را بیشتر کنیم چون کتابفروشی‌ها زیرساخت و حافظه فرهنگی یک کشور هستند.

طبق آمارهای اعلام شده توسط دولت چین افزایش بازار کتاب‌های الکترونیک و صوتی در این کشور در یک دهه گذشته شاهد تعطیلی کتاب‌فروشی‌های متعددی هستیم. دولت می‌گوید سیاست‌های فرهنگی خود را با اولویت نجات کتابفروشی‌ها تنظیم کرده است.
طبق گفته زانگ به نقل از مقامات این کشور قرار است به ازای هر 16 محله در شهر پکن یک کتابفروشی فعال وجود داشته باشد که به صورت شبانه‌روزی فعالیت کنند. گفته می‌شود این برنامه از سال جدید به طور جدی از سوی شهرداری‌ها اجرا می‌شود.

سایت خبری پکن نیوز نیز در محققی درخواست مالکان کتابفروشی‌ها را خطاب به دولت این کشور منعکس کرد. آنها از دولت می‌خواهند برای رونق کتابفروشی‌ها معافیت‌های مالیاتی ویژه‌ای برای آنها در نظر بگیرند.

«کائو زانگیونگ» صاحب کتابفروشی «پیپرتایگر» واقع در غرب شهر پکن می‌گوید بسیاری از کتابفروشی‌ها به خاطر بالا بودن مالیات‌ها در حال تعطیلی هستند. دولت به جای پرداخت کمک هزینه اگر این مالیات‌ها را کاهش دهد به طور خودکار به حیات کتابفروشی‌ها در چین کمک کرده است.