نیاز جدی استان به توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی


نماینده عالی دولت تدبیر و امید در خراسان شمالی گفت : استان به توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی نیاز جدی دارد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب برتر ؛ محمد رضا صالحی در نشست کارگروه آب کشاورزی استان که با حضور وزیر جهاد کشاورزی برگزار شد ، اظهار کرد :استان به توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی در بخش کشاورزی نیاز جدی دارد.

وی با اشاره به اینکه 40 درصد اشتغال استان خراسان شمالی در بخش کشاورزی می باشد ، افزود : با وجود اشتغال 40 درصدی بخش کشاورزی در استان ، ارزش افزوده این بخش تنها 20 درصد می باشد که بیانگر نیاز جدی استان به توسعه صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی است.

صالحی گفت : بر اساس کتاب برترمه های دولت، توسعه پایدار روستایی را مبنای کار قرار داده ایم و در این راستا برای هر شهرستان یک روستای بدون بیکار، یک روستای سبز و یک روستای هدف گردشگری تا پایان هفته دولت امسال هدفگذاری شده و در بحث روستای سبز به موضوعاتی مثل آبخیزداری توجه می شود.


وی به میزان بارندگی های استان هم اشاره ای اجمالی داشت و افزود: بارندگی در سال آبی جاری حدود 98.5 میلی متر بوده در حالی که سال گذشته 154 میلی متر یعنی کاهش 36 درصد افت آبی ثبت شده است. هم چنین میزان آب ذخیره پشت سدها 26 درصد بوده که نشان دهنده نبود وضعیت مناسب آب در حوزه منابع آبی است. وی ادامه داد:با توجه به افت ۳۶درصدی بارندگی در خراسان شمالی، کتاب برترمه سازگاری با کم آبی در دست تدوین است.


استاندار تصریح کرد: هدفگذاری ما کاهش ۱۰درصدی مصرف آب بخش کشاورزی  تا سال ۱۴۰۰ بدون کاهش سطح زیر کشت و یا میزان تولید محصول است.


وی در ادامه سخنان خود به موارد قابل پیگیری اشاره و اظهار داشت:سازگاری با موضوع کم آبی و حمایت از بخش کشاورزی برای ایجاد اشتغال، اقدامات لازم برای بخش صنایع تبدیلی و تکمیلی جزو موارد قابل پیگیری در این حوزه است.


صالحی بیان کرد: در شورای کتاب برترمه ریزی و توسعه استان 2 میلیارد تومان اعتبار برای پرداخت سهم باغداران در بیمه باغ های انگور در نظر گرفتیم و از این طریق 90 سهم باغداران برای بیمه پرداخت شد.


وی با تاکید بر وجود محصولات خوب در این استان، اظهار داشت: به دلیل نبود برندسازی و بسته بندی های مناسب، محصولات استان به نام استان های دیگر مشهور است به طوری که پسته بسیار مرغوب شهرستان جاجرم به نام شهر دامغان به فروش می رسد یا انگور و زعفران ما به اسم مناطق دیگر عرضه می شود.

صالحی بیان کرد: گسترش کشت و بهره برداری گیاهان دارویی، پرورش اسب اصیل ترکمن، نوغانداری و زنجیره تکمیلی آن تا فرش ترکمنی جزو ظرفیت های شناخته شده استان است و باید اهمیت بیشتری بدان داده شود.

وی با بیان این که  خشکسالی و کاهش 40 درصد بارندگی را داریم، اظهار داشت:توسعه باغات در اراضی شیب دار باید در دستور کار قرار گیرد.

صالحی از وزیر جهاد کشاورزی خواست تا برای حمایت کشاورزان ،بخشودگی دیرکرد جرائم  تسهیلات شامل حال کشاورزان شود.

وی در ادامه سخنان خود تکمیل شدن زنجیره تولید گوشت قرمز استان، توسعه شبکه آبیاری پایاب سدها و گسترش کشت گلخانه ای را خواستار شد.

صالحی اظهار داشت: سال گذشته با اعتبارات خوبی که تعریف کردیم، به صندوق حمایت از بخش کشاورزی  17.5 میلیارد تومان ،کمک به عشایر در راستای انرژی خورشیدی و اهدای کیف پنل خورشیدی، باغات انگور 2 میلیارد تومان و زیر ساخت گلخانه ای در شهرستان مانه و سملقان 3 میلیارد تومان تخصیص داده شد.

وی در بحث انسداد چاه های غیر مجاز نیز گفت: سال گذشته 300 چاه غیر مجاز در استان مسدود شد و ضمن اینکه در مرحله بعدی جلوگیری از برخورد با مصرف بیش از پروانه و کاهش میزان پروانه بهره برداری در دستور کار قرار گرفت.

 

خبرنگار : مهدی رضائی