نهادهای مردمی باید به کمک توسعه فرهنگی دولت بیایند


برای دریافت جدیدترین خبرها در زمینه کتاب و ناشران تلگرام کتاب برتر را دنبال کنید.
برترین سایت کتاب درایران

نهادهای مردمی باید به کمک توسعه فرهنگی دولت بیایند

 

به محقق خبرگزاری کتاب ایران (کتاب برتر) به تقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سید عباس صالحی در نشست با اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه که در فرهنگسرای امام علی(ع) برگزار شد با اشاره به امامزاده های تابعه این استان ادامه داد: وجود این امامزادگان باعث افتخار این منطقه شده است، امامزادگانی که در زمان امام رضا(ع) و در تاریخ بعد از آن مرجع بوده اند و حیات داشتند.

وی افزود: سابقه کهن تمدنی و تاریخی و شخصیت‌های بزرگ علمی، فرهنگی و هنری این منطقه عامل دیگر برجسته شدن این منطقه به شمار می‌رود.
صالحی یادآور شد: شخصیت‌های علمی زیاد این منطقه جزو شخصیت‌هایی هستند که حضور آن ها در این منطقه می‌تواند به هویت‌بخشی آن کمک کند. مرحوم آیت‌الله طالقانی به عنوان یک شخصیت انقلابی و تاثیرگذار در انقلاب و جلال آل احمد از جمله این افراد هستند.

وی افزود: مفاخر این منطقه باید شناخته شوند و مورد تکریم قرار بگیرند و این تکریم مربوط به گذشته نیست بلکه به هویت و آینده ما مربوط است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ابراز داشت: دولت تدبیر و امید و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بر عدالت فرهنگی تاکید دارد و ایران تنها تهران نیست و استعدادها و خلاقیت های زیادی در سراسر ایران وجود دارد که با تهران رقابت می‌کند و مرکز گریزی از  دستاوردهای انقلاب اسلامی است.

صالحی بیان کرد: امروز دانشکده‌ها و دانشگاه‌های فرهنگی بسیاری داریم که همه آن ها فضایی را ایجاد کرده است تا استعدادهای ما در استان ها و شهرستان‌ها فاصله را با مرکز کمتر کند، این امر باعث ایجاد امید برای آینده ایران می‌شود.

وی افزود: امروز فرصت ها برای سایر استان‌ها بیشتر شده است، بنابراین مدیران و مسئولین هم باید به دنبال ارتقای استعدادها باشند و در استان ها و شهرستان ها آن را دنبال کنند.

صالحی خاطرنشان کرد: در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تلاش می کنیم تا معاونت های تخصصی سهمی از بودجه خود را صرف فعالیت های فرهنگی و هنری در استان ها کنند.

وی با اشاره به امضای تفاهم نامه های همکاری فرهنگی و هنری در سفرهای استانی ادامه داد: این تفاهم‌نامه‌ها می‌تواند مسیر رو به توسعه را روشن کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآور شد: البرز فرصت‌های زیادی در زمینه های صنعتی، اقتصادی، فرهنگی و هنری دارد و این فرصت ها باید مورد توجه قرار بگیرند.

صالحی گفت: مشکلات زیرساختی در این استان وجود دارد و توجه به توسعه سرانه‌های فرهنگی باید مورد تاکید باشد و همانند فضای سبز باید  مورد توجه قرار بگیرد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان کرد: بخش خصوصی امروز به خوبی به میدان آمده است و در استان البرز در دو سال آینده بیش از ده‌ها سینما ساخته خواهد شد. و در تفاهم نامه‌ها بر تکمیل فضاها و پروژه های ناتمام تاکید شده است.

صالحی خاطرنشان کرد: نهادهای مردمی باید به کمک توسعه فرهنگی دولت بیایند، توسعه فضا، زیرساخت و سرانه فرهنگی مورد توجه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این دوره است و به کمک استان‌ها باید این امر را تمام کنیم.

وی افزود: سعی می کنیم جشنواره‌های مختلف را به شکل استانی و ملی در شهرستان‌ها از جمله شهرستان‌های البرز برگزار کنیم.

وی افزود: ما در حوزه حمایت از حوزه کتاب و سهمیه کتاب و توجه بیشتر به کتابخانه‌های منطقه و همچنین برپایی جام باشگاه‌های کتاب در حال تلاش هستیم.

صالحی درباره شهرک سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این استان گفت: شهرک سینمایی استان البرز ٦٠درصد از فاز اول آن تکمیل شده است و فاز اول آن سریعا افتتاح خواهد شد.

وی در مورد تمرکز زدایی و تفویض اختیارات به مرکز استان‌ها گفت: یکی از اقدامات در این دوره از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تفویض اختیارات و کاهش مدت زمانی صدور مجوز و ارائه خدمات به صورت الکترونیک است. 

صالحی با اشاره به اقدامات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در زمینه حمایت از هنرمندان ادامه داد: سال گذشته توانستیم تعداد هنرمندان بیمه شده را از ١٦هزار نفر به ٣٠هزار نفر ارتقاء بدهیم و امیدواریم در سال آینده در استان البرز هم ٥٠٠نفر به بیمه شدگان استان اضافه شود و در فاصله سه ساله ١٢٠٠نفر را به بیمه شدگان اضافه کنیم. 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در زمان ورود به البرز مورد استقبال استاندار این استان قرار گرفت و با حضور در امامزاده ینگه به مقام شهدای این استان ادای احترام کرد