نقد و بررسی مجموعه داستان های کوتاه بلوهای وحشی


چهارمین نشست کتاب ماه، مجموعه داستان های کوتاه “بلوط های وحشی” در عصر سومین روز از مهرماه جاری با حضور نجمه ولی پور نویسنده کتاب و جمعی از علاقه مندان به حوزه شعر و ادبیات فارسی برگزار می شود

به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری کتاب برتر؛ فرهنگسرای سرو  سلسله نشست های “کتاب ماه” با هدف ترویج مفاهیم ادبی و ایجاد زمینه های علاقه مندی جوانان به ادبیات و شعر فارسی، مجموعه داستان کوتاه ” بلوط های وحشی” را روز سه شنبه، سوم مهرماهبا حضور نویسنده کتاب از ساعت 17 در سالن فرهنگسرای سرو به همراه جلسه نقد و بررسی برگزار می کند.

مجموعه‌داستان کوتاه «بلوط‌های وحشی» به قلم «نجمه ولی‌پور» در سال ۱۳۹۶ توسط انتشارات «حدیث قلم» به چاپ رسیده است.

نویسنده با قلم پراحساس و استعاری خود، کوشیده است در لفاف ۲۳ داستان کوتاه، مظاهر سیاسی و مذهبی و عاطفی موجود در جامعۀ معاصرش را با هنر نماد و تمثیل، تصویرپردازی کند.

مخاطبی که با لذت کشف درون‌مایه آشناست، می‌تواند روایت رَونده و متفاوت نویسنده از جهان و قراردادهای جهانی را در لایه‌های پرداخت و توصیفِ «ماهی‌های گندمزار»، «یک مشت بنفشه» و «شالیزار» به تماشا بنشیند.

به تعبیری، چتر سبز و زردی که نویسنده با تأسی از فضاسازی جنگل‌های بلوط و گندمزارهای نامکشوفِ جهان، بر سر داستان‌هایش گسترده است، از سیلان موازی و متقاطع زندگی و مرگ حکایت می‌کند.

فرهنگ‌سرای سرو در نظر دارد با مشارکت کانون ادبیات داستانی سرو، در عصر سومین روز از ماه مهر، به بررسی و تورق تکنیکی دو اثر «صبح عید» و «کانی‌مانگا» از کتاب «بلوط‌های وحشی» بپردازد.

شایان ذکر است که داستان «صبح عید» به روایتی درونی از عواقب فاجعۀ مِنا در ذهن و زندگی قربانیانِ عید قربان سال ۹۴ می‌پردازد.

 و داستان «کانی‌مانگا»، گوشه‌ای از اسرار پیروزی عملیات مشترک والفجر۴ را که پل رسیدن به کربلاست، به میدان قلم آورده است.

در جلسه نقد و بررسی کتاب “بلوط های وحشی” ،کارشناس و مجری «غزل بابایی» نویسنده و خالق آثار«راز اثیر» و «مادران چشم به راه» بوده و منتقدین جوان از جملهزینب روزبهانی، شعله هُمیلی، مرضیه امامی، لیلا کشاورز ،  سید رضا موسوی، فرناز صباپور کاوه هرندی، منیر محلوجی و مهرداد عادلی نیز حضور دارند که محتوا و ادبیات کتاب را با حضور علاقه مندان به چالش خواهند کشید.