مسئولان ناکارآمد و اشرافی شناسایی خواهند شد/ چرا باید رهبری به جای مسئولین از مردم عذرخواهی کنند/ مسئولان تلاش و همت بیشتری بکار گیرند/ یکی از بهترین دوران هماهنگی بین قوای مجریه و مقننه را شاهد هستیم


عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی گفت: مجلس شورای اسلامی در همین فرصت کوتاه تا پایان سال جاری همه تلاش خود را بعمل خواهد آورد تا مسئولان ناکارآمد و اشرافی زده را شناسایی کرده و از ادامه فعالیت آنان جلوگیری شود.

«هاجر چنارانی»، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، در گفت و گو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری کتاب برتر در خصوص مهمترین اتفاق سیاسی سال 96 گفت: سال 96 همچون سالهای گذشته، اتفاقات و رویداد های مهمی برای  ایران اسلامی رقم خورده که برخی از آنها تلخ و غم انگیز و برخی دیگر عزت افرین و غرور انگیز بوده است. پس از انتخابات پر شور فروردین 96 که پدیده ای مبارک و پسندیده ای است، اتفاقات متعددی را می توان به عنوان رویدادهای مهم کشور برشمرد. زلزله کرمانشاه، سانحه کشتی سانچی و سقوط هواپیمای تهران یاسوج که موجب کشته شدن عده کثیری از هموطنان عزیزمان شده از حوادث دلخراش و ناراحت کننده سال 96 است.

او در ادامه با اشاره به اعتراض های اخیر در کشور گفت: اعتراضات اخیر در برخی از شهرهای کشور که ناشی از فشارهای اقتصادی و وضعیت نامناسب معیشتی مردم بود، از اتفاقات تامل برانگیز سال 96 است. برخی با فتنه گری و آشوب طلبی سعی کردند اعتراضات آرام را به تشنج کشانده و با سر دادن شعارهای ساختار شکنانه مردم را از خواسته ها و مطالبات اصلی خود که همانا بهبود وضعیت معیشت و شرایط بد اقتصادی جامعه بود، به انحراف بکشانند که این امر موجب آسیب گسترده به اموال مردم  و لطمه جسمی و جانی به برخی از افراد شد.

او همچنین ادامه داد: اتفاق ناگوار دیگر ایجاد ناامنی و آشوب توسط دراویش خیابان پاسداران بود که متاسفانه با حرکات داعش گونه، موجب شهادت 4 نفر از بهترین نیروهای حافظ نظم و امنیت تهران شد. البته با برخورد خردورزانه و هوشیارانه پلیس که به دور از هیجان زدگی و احساساتی شدن با اقدامات حرفه ای و فنی بلافاصله بانیان آن اقدام شوم دستگیر و به مراجع قضایی تحویل داده شدند.

چنارانی گفت: اتفاقات فوق از اهمیت بالایی برخوردار هستند و علاوه بر بازتاب های اجتماعی هر کدام به نوعی جریان سیاسی کشور را تحت تاثیر خود قرار داده اند. اما مشخصا برای پاسخ به سوال  شما، می خواهم مهمترین ها را به دو بخش دسته بندی کنم. ابتدا در بخش داخلی، مهمترین اتفاق سال 96 سخنان تامل برانگیز رهبری انقلاب در روز 29 بهمن سال گذشته بود. ایشان در سخنانی اعلام نمودند “می بایست در مورد عدالت از خداوند و مردم عذرخواهی کنیم”. هر چند بر همگان روشن است که بسیاری از مشکلات کشور ارتباط مستقیم با وظایف رهبری ندارد اما ایشان بزرگوارانه با به زبان آوردن آن سخنان بار دیگر به مسئولان گوش زد نمودند که باید تلاش و همت بیشتری بکار گیرند.

عضو کمیسیون امنیت ملی گفت: مسئولین و مدیران مختلف دستگاه های اجرایی از فرمایشات مقام معظم رهبری به خود آمده و تغییرات اساسی در رویه ها، تصمیم گیری ها، سبک زندگی و رفتار خود بعمل آورند. رهبری بارها و بارها به همه مدیران و مسئولین کشور در خفا و علنی، نصیحت کرده و رهنمود داده اند و توصیه های لازم را گوش زد نموده اند. حال چرا رهبری باید به جای مسئولین از مردم عذرخواهی کند؟ چرا آن مسئولی که وظایف خود را به خوبی انجام نداده و “بی مبالاتی در بیت المال” انجام داده و با “اشرافی گری و امتیاز طلبی” حزبی و جناحی به “طبقه مستضعف جامعه بی محلی و کم توجه” ای کرده است، پاسخگو نباشد.

او گفت: البته مجلس شورای اسلامی همه تلاش خود را بعمل خواهد آورد تا مسئولان ناکارآمد و اشرافی زده را شناسایی کرده و از ادامه فعالیت آنان جلوگیری و آنان را به مردم معرفی نماید. ان شاءالله گزارش عملکرد خود را نیز در این حوزه به اطلاع مردم خواهیم رساند.

چنارانی در خصوص مهمترین اتفاق سیاسی سال در حوزه بین الملل گفت: در شرایطی که “منفعت نبردن و زیان دیدن از اعتماد و اتکا به خارجی ها” را در برجام شاهد بودیم و در زمانی که آمریکا بر اساس برجام می بایست، همه تحریم ها را لغو می کرد، نه تنها به تعهدات خود در برجام عمل نکرده بلکه تحریم های جدیدی علیه ایران وضع کرده است، بنابریان باید بیش از گذشته تحولات را رصد کنیم. رزمندگان سلحشور و دلاور ایران موفق شدند داعش، دشمن دست نشانده آمریکا در منطقه را شکست دهند و حکومت خود خوانده آنان در عراق و سوریه را منهدم کرده و از ریشه بخشکانند و آنان را برای همیشه از اطراف ایران دور کنند. این پیروزی غرورآفرین مهمترین و راهبردی ترین اتفاق سال 96 در عرصه بین الملل بوده که اثرات استراتژیک آن توان نقش آفرینی ایران در منطقه و جهان را ارتقاء داده است.

چنارانی اضافه کرد: جا دارد بار دیگر این پیروزی عزتمندانه و غرور آفرین را به ملت قهرمان و سربلند ایران تبریک و تهنیت عرض کنم و یاد فرماندهان، رزمندگان و شهدای مدافع حرم همچون شهید حججی‌ها گرامی بدانم.

هاجر چنارانی پیرامون تعامل دولت و مجلس گفت: با تعامل خوب و سازنده نمایندگان محترم مجلس یکی از بهترین دوران همکاری و هماهنگی بین قوای مجریه و مقننه را در این ایام شاهد هستیم. البته این بدان معنا نیست که مجلس چشم بر کوتاهی و ناکارآمدی ها بسته است بلکه با نظارت و کنترل بر عملکرد دولت  تلاش خواهد شد تا جلوی انحراف و غفلت برخی مسئولین گرفته شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در خصوص مهمترین لایحه در سال 96 گفت: می توان از تصمیمات اخیر مجلس به لایحه بودجه سال 97 اشاره کرد. تصمیماتی مهم در جهت رفاه، بهبود وضعیت و معیشت مردم اتخاذ شد و بسیاری از بندهای لایحه بودجه سال آتی به نفع مردم تسهیل شد.

او تاکید کرد: در خصوص تعیین تکلیف موسسات بانکی و سپرده گذارانی که دچار بلاتکلیفی و زیان گسترده شده بودند، نیز پیگیری های گسترده انجام و تصمیمات مهمی اتخاذ شده است. امیدوارم مسئولان مربوط در اجرای آن تصمیمات و حل کامل مشکلات سپرده گذاران اقدام سریعی انجام دهند.

او در پایان گفت: مجددا از شما و رسانه خوب و مخاطبین محترم تشکر و قدردانی می کنم و از خداوند متعال برای همه مردم ایران عزیز بهروزی، سلامتی و عزت مسئلت می نمایم.