محرومیت تاریخی راز و جرگلان برطرف می شود


نماینده عالی دولت تدبیر و امید در خراسان شمالی گفت: محرومیت تاریخی راز و جرگلان برطرف می شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب برتر؛ محمدرضا صالحی در هشتمین سفر سال جاری خود به راز و جرگلان با حضور در مصلای نمازجمعه شهر راز خاطرنشان کرد: این شهرستان دچار محرومیت تاریخی و مضاعف بوده یعنی در رژیم گذشته به مرزنشینان و اقلیت ها توجه نمی شد و پس از انقلاب هم به علت گستردگی استان خراسان قبل از تقسیم، به اندازه کافی به نقاط دوردست توجه نشد اما اکنون با گذشت 5 سال از تأسیس این شهرستان همه درصدد زدودن چهره محرومیت هستند. 

وی با اشاره به تسهیلات اشتغالزایی ارزان قیمت در نظر گرفته شده برای استان گفت: ۲۷میلیارد تومان تسهیلات با نرخ ۴ تا ۶  درصد برای راز و جرگلان اختصاص یافته که اگر کامل جذب شود، رقم اعتبارات تخصیصی افزایش می یابد. وی هم چنین انتخاب راز و جرگلان به عنوان یکی از تعاون-شهر کشور را یادآور شد و از مردم این منطقه خواست از مزایای انتخاب شهرستان به عنوان تعاون شهر بهره گیرند تا سطح اشتغال و درآمدزایی اهالی ارتقا یابد.  

   مقام عالی دولت تدبیر و امید در خراسان شمالی حضور اقوام و پیروان مذاهب در شهرستان مرزی راز و جرگلان را نیز یادآور شد و گفت: نگاه ما حفظ کرامت ذاتی انسان هاست و از ظرفیت شایستگان در هر جایی که باشند، استفاده می کنیم. 

صالحی به برخی مسائل شهرستان ازجمله مشکلات کشاورزان اشاره داشت و تصریح کرد: اگرچه آبگیری و افتتاح سدهای غلامان و چندیر از سال گذشته تاکنون برای این منظور انجام شده اما باید کم آبی کشور را باور کنیم لذا همه باید صرفه جویی در مصرف آب را جدی بگیریم.

وی افزود: در راستای کتاب برترمه سازگاری با کم آبی در استان باید ۱۰درصد از مصرف آب در بخش کشاورزی بدون کاهش سطح زیرکشت و افت تولیدات کاسته شود.  استاندار هم چنین هدف از معرفی روستاهای سبز، بدون بیکار و هدف گردشگری در هر شهرستان تا هفته دولت سال آینده را معرفی الگوهایی برای دیگر روستاها برشمرد و گفت: این امر باید در نهایت به معرفی بخش ها، شهرها و شهرستان های الگو در این سه حوزه منتهی شود. 

صالحی درباره مشکلات حوزه درمانی شهرستان هم خاطرنشان کرد: در دیدار اخیر با وزیر بهداشت مجوز ساخت ۲ درمانگاه جامع شبانه روزی برای بخش های غلامان و جرگلان را اخذ کردیم تا با بهره مندی ۳ بخش جغرافیایی شهرستان از درمانگاه، در ادامه مباحث پیگیر ساخت بیمارستان در شهرستان باشیم.

وی هم چنین بر حذف نقاط حادثه خیز در راه های مواصلاتی راز و جرگلان تأکید کرد و از اجرای طرح راهسازی منطقه جرگلان تا مراوه تپه استان گلستان و مطالعات احداث جاده ارتباطی شهر راز به شیرین دره خبر داد. 

استاندار ابراز امیدواری کرد با همت و تلاش همگان، در مسیر رشد و توسعه این خطه و ارتقای شاخص های آن تا سال 1400 گام های بلندی برداشته شود.  

حجت الاسلام نوروزی امام جمعه راز نیز در بخشی از خطبه های خود تصریح کرد: سفر امروز مهندس صالحی به  راز و جرگلان و ملاقات عمومی و دیگر کتاب برترمه های وی در آستانه نوروز 97 در حکم عیدی به مردم شهرستان بود.