«كتابخانه‌گردی» ظرفیت‌ کتابخانه‌های عمومی را معرفی می‌کند


برای دریافت جدیدترین خبرها در زمینه کتاب و ناشران تلگرام کتاب برتر را دنبال کنید.
برترین سایت کتاب درایران

 

سعيد بيابانكي عنوان كرد؛

 

تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۵۷

 

 

بيابانكی؛ شاعر و طنزپرداز، درباره ضرورت حضور اقشار مختلف مردم در طرح «كتابخانه‌گردی» گفت: کتابخانه‌گردی، شناختی صحیح و واقعی از ظرفیت‌های کتابخانه‌های عمومی ایجاد می‌کند.

«كتابخانه‌گردی» ظرفیت‌ کتابخانه‌های عمومی را معرفی می‌کند

 

سعيد بيابانكی، شاعر در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران‌(کتاب برتر) درباره ضرورت آشنايي مردم با ظرفيت‌های فرهنگی و اجتماعی كتابخانه‌های عمومی بیان کرد: يكی از بهانه‌های مردم برای كتاب نخواندن طی سال‌های اخير، بالا بودن قيمت كتاب است  البته اين موضوع نيز صحت دارد؛ چراكه شاهد‌یم برخی كتاب‌ها با قيمت‌های بالا وارد بازار می‌شوند  و آنگونه كه بايد، نظارت صحيح بر قيمت‌گذاری كتاب وجود ندارد.  

وی با تاکید بر بهبود جایگاه کتابخانه در جامعه افزود: ايجاد دسترسی و استفاده بهينه از كتاب، يكی از مهم‌ترين خدمات كتابخانه‌های عمومی به حساب می‌آید كه راه حلی مناسب در وضعیت گرانی كتاب، پيش روی علاقه‌مندان كتابخوانی قرار داده است، اما از آنجا كه طی ساليان گذشته ارتباط توده‌های مردم با كتابخانه‌های عمومی كم‌رنگ بوده، طبیعتا بسياری از مردم هنوز شناختی واقعی از كاركردهای متنوع فرهنگی و اجتماعی كتابخانه‌های عمومی ندارند.

اين شاعر و طنزپرداز ادامه داد: به‌ويژه در شهرهای بزرگ ارتباط مردم با كتابخانه‌ها كم‌رنگ‌تر است. در سفرهايي كه براي شعرخواني به استان‌هاي ديگر و به خصوص شهرهاي كوچك داشته‌ام، واقعا ارتباط خوبي ميان مردم و كتابخانه‌ها ديدم، اما اين وضعيت در پايتخت و كلانشهرهايي مثل اصفهان و مشهد، ارتباط عميقي نيست.

بیابانکی افزود: هر اقدامی كه برای تقویت فرهنگ كتابخوانی اجرا شود، ارزشمند و قابل تحسين است و معتقدم طرح «كتابخانه‌گردی» اقدام شايسته‌ای است كه شناختي واقعي از ظرفيت‌هاي كتابخانه‌هاي عمومي را در مردم ايجاد مي‌كند. از اين طرح بسيار استقبال مي‌كنم و حتما در روز كتابخانه‌گردی در يكي از كتابخانه‌های شهر تهران حاضر می‌‌شوم؛ چراكه معتقدم برداشتن هر گام برای افزايش فرهنگ كتابخوانی، نوعی عبادت است.