فریاد در غربت؛ اسماعیل کشاورز همچنان در بازداشت اقلیم کردستان عراق


اسماعیل کشاورز یکی از قهرمان های نام آشنای رشته کاراته سبک کیوکوشین آذربایجان غربی است که در روز های گذشته برای تشکیل باشگاه رزمی راهی اقلیم کردستان عراق شد که به دلایل نامعلومی بازداشت شد.

به گزارش کتاب برتر آذربایجان‌غربی، «اسماعیل کشاورز» یکی از قهرمان های نام آشنای رشته کاراته سبک کیوکوشین آذربایجان غربی است که در روز های گذشته برای تشکیل باشگاه رزمی راهی اقلیم کردستان عراق شد. وی پس از گذشت دو روز از رسیدن خود به مکان مورد نظر، با خانواده خود تماس گرفته و مسئله دستگیری را مطرح کرده است اما به خانواده اش در مکالمه کوتاهی این قول را داده که طی ۳ روز آزاد می شود. این در حالی است که تا به امروز نزدیک به ۳۸ روز از بازداشت وی می گذرد و وی همچنان در اقلیم کردستان عراق در بازداشت سپری می کند. وی دارای دختر ۳ ساله ای است که از لحاظ روحی به مانند سایر اعضای خانواده در وضعیت خوبی نیست.

نبود مدرک برای دستگیری

نماینده وزارت امور خارجه در آذربایجان غربی در گفتگو با خبرآنلاین درباره دلیل دستگیری کشاورز به خبرآنلاین می گوید: با پیگیری های انجام گرفته از مراجع قضایی کردستان هیچ مدرکی برای دستگیری وی وجود ندارد.

«احمد منتظمی» درباره مراحل قانونی روشن شدن این موضوع بیان می کند: براساس قوانین، هر کشوری این حق را دارد اگر فردی جرمی مرتکب شده باشد، دستگیر کرده و به مراجع قضایی معرفی کند. اگر مجرم بودن فردی با سند و مدرک به اثبات رسد، بر اساس قوانین آن کشور مجازات می شود اما در صورت نبود اسناد کافی ، وی باید تبرئه شود.

به گفته منتظمی، در موضوع بازداشت آقای کشاورز اقلیم کردستان عراق ادعا می کند که وی مرتکب جرم شده است و این تنها یک اتهام بوده و مدرکی برای اثبات وجود ندارد.

وی درباره ادعای شکنجه شدن وی که به وسیله همسر کشاورز پس از اولین دیدار مطرح شد، می افزاید: پس از رایزنی های بسیار توانستیم مجوز دیدار خانواده وی را به مدت ۳ دقیقه کسب کنیم که همسر وی پس از این ملاقات ادعا کرد که کشاورز بشدت شکنجه شده است.

نماینده وزارت امور خارجه در آذربایجان غربی درباره اقدامات انجام گرفته برای پیگیری ادعای شکنجه کشاورز می گوید: بحث بازداشت و اثبات مجرم بودن یا نبودن آن موضوعی جدا است و براساس قوانین هر کشوری پرونده پیشروی می کند اما پس از ادعای شکنجه که توسط همسر وی مطرح شد، قضیه به طور کل فرق می کند و موضوعی بسیار جدی در مسیری دیگر تلقی می شود. این در حالی است که بر اساس کنوانسیون وین هیچ کشوری حق شکنجه فردی با تابعه کشور دیگری را ندارد و قابل پیگیری از مراجع بین المللی است که همه این اقدامات از روزهای اول از طریق وزارت امور خارجه آذربایجان غربی انجام گرفته است.

منتظمی با بیان این که برای دفاع از حق هم وطن خود تمام تلاش خود را به صورت شبانه روزی انجام می دهیم، می افزاید: در صورت اطلاع از نتیجه پرونده آقای کشاورز در اسرع وقت به مردم و رسانه ها اطلاع رسانی می کنیم.

طبق ماده ۶ کنوانسیون وین که در تاریخ ۱۰ دسامبر ۱۹۸۴ به تصویب رسیده است، هر کشور عضو کنوانسیون که شخص متهم به ارتکاب یکی از جرایم در سرزمین آن حضور دارد، پس از بررسی اطلاعات در دسترس و احراز ضرورت با توجه به اوضاع و احوال موجود، او را بازداشت یا اقدامات قانونی دیگری را برای تامین حضور متهم [در دادگاه] اتخاذ می کند. بازداشت و اقدامات قانونی دیگر طبق قانون کشور عضوصورت خواهد گرفت، اما ادامه آنها فقط تا زمانی امکان پذیر است که برای طرح هر گونه دعوای کیفری یا استرداد لازم باشد. همچنین کشور مزبور به طور فوری تحقیقات مقدماتی را در مورد واقعیات امر انجام می دهد.به شخص تحت بازداشت مطابق بند اول این ماده کمک خواهد شد تا فوراً با نزدیکترین نماینده مربوطه از کشور متبوع خود، یا در صورت بدون تابعیت بودن، با نماینده کشور اقامتگاه معمولی خود، تماس برقرار کند که در این پرونده این اقدامات انجام شده است اما وجود آثار شکنجه در متهم امری خلاف قوانین بین الملل بوده و در مجامع بین الملی قابل پیگری است.

۳۸ روز بازداشت

برادر کاراته کا ارومیه ای دستگیر شده در اربیل عراق درباره دلیل بازداشت وی به خبرآنلاین می گوید: اقلیم کردستان عراق با اتهام جاسوس اطلاعاتی ایران برادرم را دستگیر کرده است که اتهامی بی اساس و بدون مدرک است.

ابراهیم کشاورز درباره مدت زمان بازداشت شده برادرش می گوید: اسماعیل بیش از ۳۸ روز در بازداشت اقلیم کردستان عراق به سر می برد و خانواده وی اطلاعی از وضعیت ناراحت کننده او ندارد.

وی درباره ملاقات با برادرش بیان می کند: در زمان ملاقات اجازه ورود به اتاق دیدار به بنده ندادند و فقط همسر و فرزندش توانستند به ملاقات وی به مدت ۳ دقیقه روند که فرزند برادرم پس از ملاقات پدرش در اثر شکنجه بسیار نشناخته بود.

ادعای شکنجه بسیار وی

به گفته کشاورز، همسر و فرزند برادرش پس از ملاقات اسماعیل در شوک فرو رفته و از میزان شکنجه وی در تعجب بودند. همچنین گفتند که اسماعیل به دلیل عدم توانایی در راه رفتن به وسیله ویلچر به محل ملاقات آورده شد و سرش به شدت متورم و بالای هر دو چشمش به شدت پاره شده بود.

وی درباره وضعیت روحی بسیار بد خانواده برادرش می گوید: اعضای خانواده به ویژه همسر و فرزندش در وضعیت نامناسب روحی قرار دارند زیرا می دانند هر روز که در آنجا در بازداشت است بسیار برایش سخت می گذرد.

کشاورز می افزاید: از طریق نماینده اقلیم کردستان عراق در نقده همکاری های خوبی با ما شد و توانستیم به اربیل عراق برویم. در آنجا فهمیدیم پلیس گشتی اربیل اسماعیل را دستگیر و به یک ساختمان بزرگ نقره ای رنگ در آنجا منتقل کرده است.

وی با بیان تشکر از مردم استان و مسئولان می افزاید: از همه عزیزانی که پیگیر احوال اسماعیل هستند تشکر می کنم اما از مسئولین ورزشی و به ویژه سیاسیون و مقامات استانی و کشوری عاجزانه تقاضا داریم که پیگیر کارهای اسماعیل باشند چون تنها راه حل مشکل برادر من پیگیری‌های دیپلماتیک است.