فراخوان سی‌امین جشنواره تئاتر استان زنجان منتشر شد


جشنواره به جز بخش رقابتی می‌تواند میزبان آثار نمایشی در بخش‌های دیگری همچون میهمان، ویژه، جنبی یا … باشد. بخش رقابتی (مسابقه) جشنواره نیز که برگزیدگان آن نهایتا به جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر معرفی خواهند شد، صرفا اختصاص به آثار ایرانی خواهد داشت .

به گزارش خبرگزاری کتاب برتر از استان زنجان؛ فراخوان سی‌امین جشنواره تئاتر استان زنجان برای برگزاری در شهریور ماه سال ٩٧ منتشر شد.

ناصر مقدم، سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان با اعلام این خبر گفت: این جشنواره از چهارم تا هفتم شهریور ماه از سوی اداره کل و انجمن هنرهای نمایشی استان برگزار می‌شود که هدف از آن ارتقاء سطح کیفی آثار و ارتباط موثر تماشاگران با آثار نمایشی و گزینش آثار برجسته بوده و به صورت رقابتی برگزار می‌شود.

وی تاکید کرد: متون اقتباسی (به روز شده ایرانی) می‌توانند با ذکر دقیق مشخصات صاحب اصلی اثر و تشخیص هیئت انتخاب آثار در بخش رقابتی حضور داشته باشند.

این مقام مسئول، جشنواره تئاتر استان را مختص آثار تولید شده که اجرای عمومی آنها به انجام رسیده دانسته و ادامه داد: بر همین اساس گروه‌هایی که در حد فاصل زمانی پس از اتمام جشنواره تئاتر استان در سال ٩٦ تا شهریور ٩٧ تولید و اجرای نمایش داشته‌اند می‌توانند متقاضی حضور باشند.

مقدم گفت: تمامی آثار حاضر در بخش رقابتی (مسابقه) جشنواره می‌بایست تا دو هفته پیش از برگزاری جشنواره استانی سال ٩٧ حداقل ٥ اجرای عمومی در شهرستان محل تولید داشته باشند و دریافت تعهد اجراهای عمومی از گروه‌های متقاضی، به منظور انجام این مهم پس از جشنواره در سال ٩٧ به هیچ‌وجه پذیرفتنی نخواهد بود .

سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان در خصوص ملاک تایید اجرای عمومی آثار جهت شرکت در جشنواره اظهار داشت: ملاک جشنواره، درج اطلاعات آثار نمایشی در پورتال استانی (سایت ایران تئاتر) به تاریخ اجرای عمومی آن اثر بوده و در جشنواره تئاتر استانی صرفا آثار صحنه‌ای انتخاب و مورد داوری قرار خواهند گرفت .

وی با اشاره به سایر شرایط شرکت در جشنواره افزود: نمایش‌های حاضر در بخش رقابتی جشنواره نباید توسط همان گروه (کارگردان و یا بازیگران) در بخش رقابتی دیگر جشنواره‌ها اعم از جشنواره‌های استانی، منطقه‌ای، سراسری و بین‌المللی شرکت کرده باشند . ارائه مجوز کتبی نویسنده برای اجرای عمومی و شرکت در جشنواره به هنگام ارائه درخواست از سوی کارگردان نیز الزامی است. هیئت انتخاب آثار متقاضیان شرکت در جشنواره را فقط به صورت اجرای صحنه‌ای (زنده) بررسی خواهد کرد و چنانچه در هر مرحله‌ای از انتخاب آثار مغایرتی با این شرایط اثبات شود، دبیرخانه جشنواره، گروه نمایشی را از حضور در مرحله بعدی (استانی، فجر) باز خواهد داشت .

به گفته مقدم، دبیرخانه جشنواره هیچگونه مسئولیتی در خصوص اسکان اعضای گروه‌های نمایشی در ایام برگزاری جشنواره نخواهد داشت و انتخاب هیئت داوران به عهده دبیرخانه جشنواره خواهد بود.

این مقام مسئول تاکید کرد: هیئت داوران می‌توانند حداکثر دو اثر جهت حضور در جشنواره تئاتر فجر به عنوان اثر برگزیده بدون اولویت انتخاب کنند و در صورتی که تعداد آثار اجرا شده در بخش رقابتی کمتر از ٨ اثر باشد این تعداد به یک اثر تقلیل پیدا می‌کند. ملاک اصلی انتخاب آثار و معرفی برای حضور در جشنواره تئاتر فجر دارا بودن کیفیت مقبول است. در صورت عدم احراز این شرایط توسط گروه‌های شرکت‌کننده هیئت داوران مختار است هیچ گزینه‌ای نداشته باشد .

وی خبر از پرداخت کمک‌هزینه برای کمک به کلیه گروه‌های نمایشی که موفق به ورود برای شرکت در جشنواره شوند، داده و افزود: شرکت در جشنواره به منزله پذیرش کلیه مقررات جشنواره تئاتر استان محسوب می‌شود .

سرپرست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان در مورد شرایط اختصاصی این جشنواره نیز اعلام کرد: متقاضیان لازم است فرم درخواست شرکت در جشنواره را تکمیل کرده و به انضمام مدارک و براساس تقویم جشنواره به دبیرخانه یا ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان‌های تابعه ارسال کنند که از جمله این مدارک، فیلم اجرای (صحنه‌ای) عمومی در قالب DVD یا CD، پوستر و بروشور نمایش اجرا شده، مجوز اجرای عمومی صادره از ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان‌ها، خلاصه نمایشنامه در یک صفحه A٤ به صورت تایپ شده، ارائه مجوز کتبی نویسنده برای اجرای عمومی و شرکت در جشنواره است.

وی با اشاره به تقویم جشنواره گفت: آخرین مهلت ثبت‌نام در جشنواره ١٠ مردادماه سال ٩٧ بوده و بازبینی حضوری نمایش‌ها از بیستم تا بیست و سوم مردادماه انجام می‌شود و در نهایت از چهارم تا هفتم شهریورماه، سی‌امین جشنواره تئاتر استانی در زنجان برگزار می‌شود.