طرح مدیریت پسماند بدون در نظر گرفتن کودکان طرحی ناقص است


بیست و یکمین جلسه کمیته محیط زیست صبح امروز با حضور رییس و مشاوران این کمیته با موضوع بررسی طرح جامع مدیریت پسماند تشکیل جلسه داد.

به گزارش خبرنگار شهری خبرگزاری کتاب برتر، سید آرش حسینی میلانی در ابتدای این جلسه، با تبریک میلاد حضرت فاطمه (س) و روز زن و همچنین هفته منابع طبیعی گفت: خوشبختانه طی روزهای گذشته، شهرداری تهران توانسته فضای مثبتی را از نظر رسانه‌ای در زمینه درختکاری ایجاد کند که این رویکرد باید با اخذ بازخورد از سمن‌ها و گروه‌های مختلف اجتماعی ارزشیابی شده و تداوم یابد.

وی با اشاره به گزارشات دریافتی در زمینه پسماند اظهار داشت: جمع‌بندی‌های خوبی در گزارش‌های سازمان مدیریت پسماند و گزارش تحویل و تحول شهردار محترم تهران ارایه شده است.

این عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه هم‌اکنون دو دیدگاه درخصوص مسائل مربوط به پسماند وجود دارد، تصریح کرد: یک دیدگاه، حل موردی برخی از مسائل فوری و کنونی مربوط به پسماند مانند تصاعد گاز متان در آرادکوه و وضعیت پسماندهای بیمارستانی است.

رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران ادامه داد: دیدگاه دیگر هم معتقد است که باید براساس یک طرح کلان و جامع، اقدامات اصولی و اصلاحی همچون تفکیک از مبدا در یک کتاب برترمه زمان‌بندی مشخص آغاز شود در این باره تذکری هم از سوی یکی از اعضای محترم شورای شهر داده شد و شهرداری هم به آن پاسخ داد و عنوان کرد که ما با مشکل قانونی روبه‌رو هستیم که لازم است پیگیری رفع موانع قانونی از طریق شورای عالی استان‌ها در دستورکار قرار گیرد.

حسینی میلانی با بیان اینکه مطالعات مربوط به مدیریت پسماند باید در سال 97 انجام و مشکلات و راهکارهای آن در این مطالعات دیده شود، خاطرنشان کرد: این مطالعات باید هدفمند و کاربردی بوده و تکالیف و انتظارات به دقت بیان شود.

وی با ضروری دانستن مشارکت ذینفعان در تهیه سند مدیریت جامع پسماند ابراز داشت: شورای شهر باید تسهیلگر این مشارکت باشد و از ظرفیت تمامی کمیسیون‌های شورا استفاده شود. یکی از ذینفعان مهم در این طرح، نیروهای اجرایی مناطق شهرداری هستند که از تجارب و ابتکارات خوبی در این باره برخودار هستند.

سخنگوی کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری سمن‌ها و انجمن‌‌های تخصصی، کارفرمایان و مجریان جمع‌آوری پسماند و اداره محیط زیست استان تهران را از دیگر نهادهایی دانست که باید درباره طرح مدیریت جامع پسماند نظر بدهند و بیان کرد: ضروری است در این طرح، ابعاد اجتماعی موضوع به صورت جامع دیده شود و تنها به جنبه‌های فنی آن اکتفا نشود. به طور مثال، مسئله پسماند با کودکان کار پیونده خورده و اگر طرحی بدون در نظر گرفتن این موضوع تهیه شود، حتما طرح مذکور ناقص خواهد بود.

حسینی میلانی افزود: ما باید یک طرح و کتاب برترمه اقدام جامع برای حل موضوع پسماند تهران داشته باشیم تا بتوانیم در آینده به شهری دوستدار محیط زیست دست یابیم.