صادرات محصولات دانش بنیان ۵۲ شرکت حوزه سلامت به سایر کشور‌ها


وطن پور گفت: «اکنون ۵۲ شرکت دانش بنیان محصولات خود را به کشور‌های دنیا صادر می‌کنند.»

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری کتاب برتر، حسین وطن‌پور رئیس دفتر توسعه فناوری وزارت بهداشت؛ با اشاره به حمایت وزارت بهداشت از شرکت‌های دانش‌بنیان عنوان کرد: «تسهیلات و امکانات خوبی از قبیل دادن وام، استقرار مراکز رشد در دانشگاه ها و در اختیار قراردادن اتاق‌های تمیز به فعالان حوزه سلامت در زمینه دارو، تجهیزات و ملزومات پزشکی به شرکت‌های دانش‌بنیان اعطا می شود. وی ادامه داد: ما به شرکت‌های دانش‌بنیان در گرفتن گواهینامه استاندارد و ثبت‌ بین‌المللی محصول کمک می‌کنیم تا بتوانند محصولات دانش‌بنیان خود را تجاری‌سازی و وارد بازار کنند.»

 

وطن‌پور عنوان کرد: «با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری کمک‌های مالی متعددی به شرکت‌های دانش‌بنیان می‌کنیم، همچنین در موسسه تحقیقات پزشکی نیماد کمیته‌ای به نام فناوری داریم که گرندهایی به شرکت‌های دانش‌بنیان اعطا می‌کند و برای دریافت گرنت باید پروپزال یک طرح دانش‌بنیان به تصویب برسد تا بتوان براساس نیاز و بودجه طرح حمایت و گرنت تحقیقاتی اعطا کرد.»

 

دادن وام های چهار درصدی به شرکت های دانش بنیان وطن‌پور تصریح کرد: «با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در دفتر توسعه فناوری سلامت از طرح‌های کلان حمایت می‌کنیم و می‌توانیم وام با سود 4 درصدی در اختیار شرکت‌های دانش‌بنیان قرار دهیم تا با آن بتوانند محصولات خود را تجاری‌سازی کنند. وطن‌پور افزود: اکنون 52 شرکت دانش بنیان محصولات خود را به کشورهای دنیا صادر می‌کنند و بسیاری از محصولات ما ارز آوری بالایی دارند. »

 

رئیس دفتر توسعه فناوری وزارت بهداشت با اشاره به محصولات زیست فناوری گفت: «در این حوزه 20 قلم از فرآورده‌ها وجود دارند و 650 میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی داشته‌اند. صادرات 77 میلیون دلاری محصولات دانش بنیان در سال 95 وی ادامه داد: در سال 95، مبلغ 77 میلیون دلار صادرات به خارج از کشور داشتیم، افزون بر این در برخی شرکت‌های دانش‌بنیان نه تنها محصول بلکه دانش هم به سایر کشورهای دنیا صادر می‌شود.»

 

وطن‌پورعنوان کرد: «توسعه آموزش و پژوهش در حوزه زیست فناوری در ایران بسیار خوب گسترش پیدا کرده است و یکی از مهمترین سرمایه‌های ما در این حوزه نیروی انسانی است. وی تصریح کرد: اگر بخواهیم در حوزه زیست فناوری رشد کنیم، باید افراد زبده و آموزش دیده خوبی در این حوزه داشته باشیم.»