سینمای ایران چگونه دنیا را فتح کرد؟


برای دریافت جدیدترین خبرها در زمینه کتاب و ناشران تلگرام کتاب برتر را دنبال کنید.
برترین سایت کتاب درایران

 

 

تاریخ انتشار : پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۰۰

, مترجم : مریم سیفی‌پور

 

 

مایکل لانگفورد، استاد مطالعات سینمایی در استرالیا، کتابی پژوهشی و نقادانه درباره دلایل موفقیت سینمای ایران پس از انقلاب اسلامی 1357 نوشته و به بررسی فیلم‌های کارگردانان صاحب‌نام ایرانی پرداخته است.

سینمای ایران چگونه دنیا را فتح کرد؟

 

به محقق خبرگزاری کتاب ایران (کتاب برتر) مایکل لانگفورد در معرفی کتاب خود نوشته است «سینمای ایران از زمان انقلاب اسلامی سال 1979در ایران، علی‌رغم سانسورها و قوانین دست‌وپا گیر کارنامه درخشانی داشته و سینماگران ایرانی با اقبال زیادی در جوامع بین‌المللی مواجه بوده‌اند.»
 
کتاب مایکل لانگفورد قرار است در ماه دسامبر سال جاری با عنوان «مجاز در سینمای ایرانی‌ها» از سوی انتشارات ای. بی. تاریس در 272 صفحه منتشر شود.
 
او در کتابش شرح می‌دهد که چطور سینماگران موفق ایرانی با پشتوانه تاریخ طولانیِ تعبیرات مجازی و استعاری در شعر و دیگر هنرهای فارسی توانسته‌اند از راه‌های غیر مستقیم و مجازی برای بیان موضوعات و بحث‌های ممنوعه در فیلم‌هایشان استفاده کنند.
 
مایکل لانگفورد معتقد است با درک و فهم مفهوم مَجاز است که می‌توان زیبایی‌‌شناختی‌های استعاری و مجازی سینمای ایرانی را کشف کرد و به درک بهتر فیلم‌های ایرانی نائل شد.
 
او شرح می‌دهد که چطور کارگردانان ایرانی از سنت‌های فرهنگی عمیق سرزمین خود در کارشان استفاده کرده‌اند و از این سنت‌ها به عنوان یک استراتژی برای مقاومت در برابر قوانین سفت‌وسخت استفاده می‌کنند.
 
لانگفورد در این کتاب ایده‌های سینمایی و فرهنگی و فیلسوفانه‌ای را که توسط متفکرانی چون والتر بنجامین، ژیل دلوز، هنری برگسون و لورا مارکس مطرح شده برای تحلیل جزئیات فیلم‌های کارگردانان مشهور سینمای ایران نظیر عباس کیارستمی، محسن مخملباف، مجید مجیدی، رخشان بنی اعتماد، و جعفر پناهی به کار می‌برد.
 
کارگردان‌های ایرانی زیادی توانسته‌اند در جشنواره‌های مختلف سینمایی بدرخشند و جوایز متعددی به دست بیاورند. اصغر فرهادی از جمله کارگردانانی است که توانسته دو بار اسکار بهترین فیلم غیرانگلیسی‌زبان را برای فیلم‌های خود به دست بیاورد.
 
سینمای ایران در دو جشنواره اروپایی کن و برلین که هر سال به ترتیب در فرانسه و اروپا برگزار می‌شوند نیز توانسته به جوایز اصلی این جشنواره‌ها دست یابد. عباس کیارستمی از جمله کارگردان‌های مشهور ایرانی است که سبک کارگردانی و فیلم‌سازی او در دنیا مشهور است.
 
مایکل لانگفورد که استاد مطالعات سینمایی و محقق ارشد در دانشگاه نیو ساوت ولز استرالیا است در کتاب «مجاز در سینمای ایرانی‌ها» به تحلیل دلایل موفقیت کارگردان‌های ایرانی در عرصه سینما می‌پردازد و قدرت خلاقیت هنرمندان ایرانی را بررسی می‌کند.
 
مایکل لانگفورد نویسنده تصویرهای مجازی مانند «تابلو»، «زمان و حرکت در سینمای ورنر شرویتر» نیز است.