سیاه چادرهای فرهنگی خاش تمدن قوم بلوچ را به نمایش گذاشته است


نماینده مردم شهرستان های خاش و میرجاوه در مجلس شورای اسلامی گفت: سیاه چادرهای فرهنگی خاش که ویژه استقبال، پذیرایی و راهنمایی از گردشگران و مسافران نوروزی برپاه شده؛ اصالت، فرهنگ غنی و تمدن قوم بلوچ را به نمایش گذاشته است.

به گزارش خبرگزاری کتاب برتر ، علی کرد اظهار داشت: زبان، لباس و آداب و رسوم مردم شهرستان خاش بیانگر و نشان دهنده اصالت و هویت فرهنگی این منطقه است.

وی بیان کرد: صفات پسندیده، اخلاق حسنه، مهمان نوازی و ویژگی های ممتاز مردم خاش در سیاه چادرهای فرهنگی ویژه استقبال از گردشگران و مسافران نوروزی به نمایش گذاشته می شود.

وی ادامه داد: اقدامات فرماندار، بخشداران، شوراها، شهرداران، دهیاران، نیروهای امنیتی، نظامی و انتظامی و مسئولان خاش برای ارائه خدمت به گردشگران و مسافران نوروزی با برپایی سیاه چادرقابل تقدیر است.

وی بیان کرد: برپایی سیاه چادر یا همان گدام در مسیرهای بین راهی کاری بسیار ارزشمند محسوب می شود به طوری که در 12 سال اخیر در جایگاه ممتاز کشوری و استانی قرار گرفته است.

نماینده مردم شهرستان های خاش و میرجاوه در مجلس شورای اسلامی گفت: همه دستگاه ها و ارگان ها باید تلاش کنند تا فرهنگ غنی، آداب و رسوم، پوشش، زبان و مهمان نوازی مردم خاش و سیستان و بلوچستان را به مردم ایران و دنیا به خوبی معرفی کنند.

کرد افزود: عظمت، ابهت و فرهنگ غنی مردم بلوچ باید به دنیا نشان داده شود تا زمینه و بستر خنثی سازی تهاجمات فرهنگی بیگانگان فراهم شود.