سن‌پترزبورگ، پنجره‌ای تماشایی رو به اروپا


هزینه یک میلیارد دلاری ساخت ورزشگاه سن پترزبورگ آن را در جمع گرانترین استادیوم‌ها جهان قرار داده است.

به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری کتاب برتر؛ ورزشگاه سن پترزبورگ که هم‌ نام با شهر محل قرارگیری آن است در سال ۱۹۵۰ ساخته شد اما در سال ۲۰۰۷ توسط یک معمارژاپنی به نام کیسیو کوروکاوا بازسازی و تعمیر و نهایتا در سال ۲۰۱۷ با ظرفیت ۶۸ هزار نفر برای مسابقات جام جهانی روسیه افتتاح شد.

هزینه یک میلیارد دلاری ساخت ورزشگاه سن پترزبورگ آن را در جمع گرانترین استادیوم‌ها جهان قرار داده است. این ورزشگاه تنها محل انتخاب شده از سن پترزبورگ برای برگزاری مسابقات جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه می‌باشد. در ورزشگاه سن پترزبورگ هفت مسابقه انجام می‌شود که مهمترین آنها بازی ایران و مراکش در مرحله مقدماتی، یکی از دیدارهای مرحله یک هشتم نهایی، اولین بازی مرحله نیمه نهایی و مسابقه رده بندی می‌باشد.

این ورزشگاه در شمال غربی شهر سن پترزبورگ و فاصله ۷٫۵ کیلومتری  میدان کاخ در مرکز شهر قرار دارد. نزدیکترین ایستگاه مترو به ورزشگاه ایستگاه Krestovsky Ostrov  نام دارد که در فاصله ۳ کیلومتری از آن قرار دارد. ورزشگاه سن پترزبورگ در نزدیکی دریای بالتیک قراردارد. در قسمت شرقی این ورزشگاه امکانات ورزشی و تفریحی بسیاری وجود دارد.

 

ورزشگاه-سن-پترزبورگ-–-شهر-سن-پترزبورگ

 

استادیوم سنت پترزبورگ که با عنوان‌های مختلف از جمله ورزشگاه Zenit Arena، ورزشگاه Krestovsky و Piter Arena شناخته می‌شود، استادیوم تازه‌ای از باشگاه Zenit است. این ورزشگاه در محل استادیوم سابق Kirov ساخته شده است.کتاب برترمه‌ریزی برای استادیوم جدید در اواخر سال ۲۰۰۵ آغاز شد و اولین کارهای ساخت و ساز در پایان سال ۲۰۰۰۸ آغاز شد.

استادیوم در ابتدا کتاب برترمه‌ریزی شده بود تا در سال ۲۰۰۹ تکمیل شود، اما کار با چندین تأخیر از جمله یک طراحی مجدد برای رعایت الزامات FIFA و بررسی تقلب، مواجه شد.استادیوم سنت پترزبورگ ابتدا باید توسط شرکت گاز روسیه گازپروم حمایت می‌شد، اما پس از آنکه آن‌ها از این پروژه دست کشیدند، بودجه این پروژه توسط دولت شهر سنت پترزبورگ به تصویب رسید. در نهایت در سال ۲۰۱۶ کار به سرعت پیشرفت کرد و استادیوم در آوریل ۲۰۱۷ تکمیل شد، با این حال هزینه‌های کلی از یک میلیارد دلار پیشی گرفته و هم‌اکنون یکی از گران‌ترین استادیوم‌هایی است که تاکنون ساخته شده است.

zenitnew12-1-768x533

اولین مسابقه رسمی در استادیوم سنت پترزبورگ در تاریخ ۲۲ آوریل ۲۰۱۷ زمانی که Zenit میزبان اورال برای بازی در لیگ بود (۰-۲)، برگزار شد.این ورزشگاه توسط شرکت معماری ژاپن، Kisho Kurokawa طراحی شده و شبیه به یک سفینه فضایی با پشت‌بام است که چهار ستون را نگه داشته و بسیار شبیه به استادیوم ژاپنی تویوتا که توسط همان شرکت طراحی شده است. استادیوم سنت پترزبورگ یکی از مراکز بازی‌های جام جهانی 2018 در روسیه است که در طی آن میزبان چهار بازی اول گروه‌ها، یک چهارم نهایی، نیمه نهایی و مسابقه جایگاه سومی است. در جام ملت‌های ۲۰۱۷، میزبان ۴ بازی و مسابقه فینال بوده است. ظرفیت استادیوم برای مسابقات منظم لیگ به ۵۶۱۹۶ نفر کاهش یافته است، اما برای جام جهانی به ۶۸۰۰۰ نفر افزایش خواهد یافت.

بازی‌‌های گروهی ورزشگاه سن‌پترزبورگ:

ایران و مراکش      جمعه ۲۵ خرداد۱۳۹۷

روسیه و مصر      سه‌شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷

برزیل و کاستاریکا    جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷

نیجریه و آرژانتین      سه‌شنبه ۵ تیر ۱۳۹۷