سند توسعه خراسان شمالی در بخش میراث فرهنگی مصوب شد


معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان شمالی در نشست کارگروه تخصصی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان از تصویب سند توسعه خراسان شمالی در بخش میراث فرهنگی خبر داد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب برتر ؛ محمد حسین علی نیا با اشاره به تاکید استاندار مبنی بر ارائه اسناد بخشی و شهرستانی توسعه استان پیش از آغاز سال جدید، اظهار داشت: در این سند فرصت ها و تهدیدهای موجود در حوزه های مختلف میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان به خوبی دیده شده و همچنین اهداف کمی و کیفی استان در برش استانی کتاب برترمه ششم توسعه تعیین شده است.

علی نیا افزود: علاوه بر اعلام وضعیت موجود استان در حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همچنین پروژه ها و طرح های مورد تاکید این حوزه با اعلام اعتبارات مورد نیاز به تفکیک ملی و استانی در این سند به درستی تشریح شده است.

وی با اشاره به مدیریت اثرات گردشگری به عنوان یکی از اهداف این سند، تصریح کرد: با توجه به درآمد بالای حاصل از جذب گردشگری خارجی بنابراین ما ناگزیر به پذیرش این گردشگران هستیم که فرصت ها و تهدیدهای مختلفی را به دنبال دارد و باید تلاش شود با گسترش حضور آنان در استان ارزش های فرهنگی، منابع محیط زیست، منابع آبی و خاکی استان به درستی حفظ شود. 

بنا به گزارش اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تدوین این سند بر اساس اسناد بالادستی مانند سیاست های کتاب برترمه ششم توسعه، سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی، سند چشم انداز توسعه کشور در ۱۴۰۴ و دیگر سیاست های ملی ابلاغ شده است و از اهداف مهم آن می توان به دستیابی این حوزه به جایگاه دوم اقتصادی استان، معرفی خراسان شمالی به عنوان یکی از ده استان اول در حوزه گردشگری با رعایت هویت ایرانی اسلامی تا افق ۱۴۰۴ اشاره داشت.