سال ۹۷ باید سال پویایی و شکوفایی معادن استان باشد


استاندار خراسان شمالی در نشست شورای معادن استان با تاکید بر حمایت از گسترش اکتشافات معدنی، تاکید کرد: سال ۹۷ باید سال پویایی و شکوفایی معادن استان باشد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کتاب برتر ؛  محمد رضا صالحی در این نشست اظهار داشت: فعال شدن بخش معدن موجب افزایش اشتغال، درآمد سرانه مردم و اعتبار استان می شود و بنابراین موضوع توسعه معادن استان از ابتدای ورودم به استان همواره مورد تاکید بوده است.

صالحی با بیان اینکه هزینه کردن در بخش اکتشافات معدنی نوعی سرمایه گذاری است، افزود: یکی از مصوبات شورای کتاب برترمه ریزی استان در راستای حمایت از بخش معدن، تامین زیرساخت های معادن مانند برق و راه با اعتبارات دولتی است.

وی ادامه داد: وظیفه ما این است تا شرایط لازم برای حضور سرمایه گذران در استان فراهم شود چرا که از محل سود آنان، گردش پول ایجاد می شود که موجب ایجاد اشتغال و ارتقای درآمد سرانه مردم خواهد شد.

در این نشست گزارشی از پی جویی و اکتشافات خراسان شمالی توسط سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور مدیریت منطقه شمال شرق ارائه شد که رئیس شورای معادن استان در این خصوص تاکید کرد: براساس این گزارش در عرصه های مختلف خراسان شمالی ذخایر مختلف معدنی خوبی وجود دارد که امید است با تکمیل این اطلاعات شاهد حضور سرمایه گذاران بخش های خصوصی و دولتی در استان باشیم که تاکید ما بیشتر بر حضور بخش خصوصی است.

صالحی در خصوص تامین زمین مورد نیاز احداث ساختمان نمایندگی اداره کل زمین شناسی منطقه شمال شرق در خراسان شمالی هم قول مساعد داد. وی هم چنین خطاب به متولیان حفاظت محیط زیست استان تاکید کرد: جمهوری اسلامی بر حفاظت و صیانت از محیط زیست تاکید ویژه ای دارد اما انتظار ما از سازمان محیط زیست این است که شرایط لازم با هدف جلوگیری از ایجاد آلودگی را برای توسعه بخش های مختلف اعلام کند.

گزارش عملکرد پروژه های تامین برق معادن استان از دیگر دستورکارهای این نشست بود که صالحی در این خصوص تصریح کرد: از معدن کاران انتظار داریم به محض رسیدن برق به معدن برای انعقاد قرارداد و خرید انشعاب اقدام کنند تا ناگزیر به اعمال ماده 20 یعنی فسخ قرارداد نشویم.

در این نشست هادی قوامی نماینده اسفراین در مجلس هم گفت: مطالعات در حال انجام برای دریافت اطلاعات معدنی منجر به ارائه خط مشی ها برای استان خواهد شد.

هادی قوامی افزود: با اطلاع از نوع معادن و منطقه جغرافیایی آن می توانیم نیازهای مواد معدنی مورد نیاز صنایع بزرگ استان را تامین کنیم که منجر به کاهش هزینه و صرفه جویی در زمان انتقال این مواد خواهد شد.

وی با بیان اینکه معدن یکی از اولویت ها و مزیت های استان است، ادامه داد: انتظار ما این است که با تکمیل این اطلاعات تصمیمات لازم در تامین تسهیلات و زیرساخت های مورد نیاز در شورای کتاب برترمه ریزی و توسعه استان اتخاذ شود.