ساخت مدارس در سیستان از بودجه حداقلی برخوردار است / نگاه قومیتی و مذهبی علت توزیع ناعادلانه مدرسه


فاطمه دانشور گفت: «استان سیستان و بلوچستان نیازمند یک انقلاب جدی در سیستم ساخت مدرسه سازی است.»

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری کتاب برتر، کمبود فضای آموزشی و فقر مدرسه در استان سیستان و بلوچستان موضوع پر اهمیتی است که متاسفانه در صدر موضوع‌های کم اهمیت قرار گرفته است.

نبود و کمبود مدارس در حاشیه‌های استان سیستان و بلوچستان موجب شده تا نیمی از دانش‌آموزان دختر این استان از تحصیل محروم شوند. محرومیت دانش‌آموزان از تحصیل که حق همگی کودکان ایرانی است، شاید در آینده‌ای نه چندان دور به پر رنگ شدن بزهکاری و آسیب‌های اجتماعی جامعه بی انجامد.

فاطمه دانشور – مدیرعامل موسسه خیریه مهرآفرین در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری کتاب برتر، در خصوص کمبود مدارس در استان سیستان و بلوچستان، بیان کرد: «بودجه کافی به ساخت مدارس در استان سیستان بلوچستان تخصیص پیدا نمی‌کند. بیشترین بودجه به علت درگیری با اشرار و مرز با پاکستان، صرف مباحث امنیتی می‌شود.»

وی با بیان این مطلب که این موضوع باعث شده  بخش زیادی از بودجه تخصیص یافته به استان، صرف برقراری امنیت شود، گفت: «ساخت مدارس از بودجه حداقلی برخوردار است. در چند سال اخیر به دلیل مشکلات موجود در استان، خیرین حضور خود را پر رنگ‌تر کرده‌اند اما هنوز نیاز مدارس بیشتر از تامین صورت گرفته توسط خیرین است.»

دانشور در ادامه افزود: «همچنن به علت نگاه‌های قومیتی ومذهبی ، توزیع عادلانه مدارس وجود ندارد. اختلافات موجود بین سنی‌ و شیعه موجب شده در مناطق شیعه نشین استان سیستان و بلوچستان ساخت مدارس، بیشتر باشد.  مناطق سنی نشین کم‌تر از مدرسه برخوردار هستند. ساخت و ایجاد مدارس نیازمند نگاه عادلانه‌تری بین شیعه و سنی ها است.»

وی بیان کرد: «بنابر اظهارات  شهروندان سیستان و بلوچستان، تبعیض ساخت مدارس در مناطق وجود دارد و در بازدید از استان هم این تبعیض احساس می‌شود. شاید این تبعیض و نگاه ناعادلانه به سیسات‌های اشتباه مدیران بازگردد که بهتر است این امر غلط تصحیح شود.»

مدیرعامل موسسه خیریه مهرآفرین با اشاره به اینکه چالش بحث کمبود و فقر مدرسه در سیستان و بلوچستان باید رسانه‌ای تر شود، گفت: «مردم باید از این موضوع مطلع و آگاه‌تر شوند. در زلزله کرمانشاه شاهد این بودیم که بخش زیادی از ساخت مدارس و اسکان موقت توسط خیرین و مردم تامین شد؛ اما این اطلاع رسانی در خصوص  ساخت مدارس سیستان و بلوچستان وجود ندارد. شاید علت آن عملکرد ضعیف نمایندگان مجلس در این خصوص باشد. همچنین حوزه رسانه در این مورد غفلت کرده و باید دقیق‌تر به آن بپردازد تا نگاه خیرین به استان سیستان و بلوچستان جذب شود.»

وی در ادامه بیان کرد: «خیرین اقدام به ساخت مدارس در سیستان و بلوچستان کرده‌اند اما نیاز آن بیشتر از این تعداد است. همچنین در خصوص دختران، محرومیت از تحصیل بخاطر نبود مدارس در استان است.»

دانشور با بیان این مطلب که استان سیستان و بلوچستان نیازمند یک انقلاب جدی در سیستم ساخت مدرسه سازی است، تصریح کرد: «بی شک خیرین مدرسه ساز این موضوع را باید در الویت خود، فارغ از نگاه های قومیتی و مذهبی، قرار دهند.»

مدیرعامل موسسه خیریه مهرآفرین مشکل خیرین در بحث ساخت مدارس را قیمت‌های بالای پیمانکاری دانست و گفت: «متاسفانه زمانی که فرد خیری تصمیم به ساخت مدرسه در استان می گیرد،  پیمانکاران اخلاقی عمل نمی کنند و قیمت‌های نجومی  به خیرین پیشنهاد می دهند که قابل قیاس با ساخت مدارس در مناطق دیگر ایران نیست. اهالی بومی منطقه در قالب شرکت‌های پیمانکاری باید تغییر رویه دهند و منصفانه تر در این خصوص عمل کنند و همچنین قیمت های عادلانه تری پیشنهاد دهند تا موجب  گریز خیر نشود.»