زیارت پدران فرهنگی، پدران آسمانی


برای دریافت جدیدترین خبرها در زمینه کتاب و ناشران تلگرام کتاب برتر را دنبال کنید.
برترین سایت کتاب درایران

 

​احمد مسجد جامعی به دیدار درگذشتگان رفت؛

 

تاریخ انتشار : جمعه ۱۰ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۴۷

 

 

احمد مسجد جامعی، عضو شورای شهر تهران و تیم همراه به مناسبت آغاز سال نو و میلاد حضرت امیرالمومنین علی (ع) در بهشت زهرای تهران حاضر شد و به زیارت اهل قبور پرداخت.

زیارت پدران فرهنگی، پدران آسمانی

 

به محقق خبرگزاری کتاب ایران (کتاب برتر)، احمد مسجدجامعی با شروع سال جدید، برنامه تهرانگردی خود را دوباره از سر گرفت و در نخستین گام صبح امروز (جمعه 10 فروردین‌ماه) به همراه افشین داورپناه، معاون فرهنگی موسسه خانه کتاب و هیات همراه به مناسبت آغاز سال نو و روز پدر به زیارت قبور بزرگان اهل قلم شهدا رفت.

این برنامه از ساعت 9 صبح و با حضور در مزار نخستین فردی که در بهشت زهرای تهران به خاک سپرده شده بود، آغاز شد. «محمدتقی خیال» نخستین کسی است که در 29 تیرماه سال 1349 در قطعه یک بهشت‌زهرا (س) به خاک سپرده شد. بعد‌ها در نشریات نوشتند: «به بازماندگان اولین نفری که در بهشت زهرای تهران دفن شده،یک پیکان هدیه می‌دهند». اما این تنها شایعه‌ای بود که دهان به دهان بین مردم چرخید تا مردم به دفن گذشتگان خود در بهشت زهرا تمایل پیدا کنند.

بعد از بازدید از نخستین قطعه بهشت‌زهرا وزیر فرهنگ دولت اصلاحات بر سر مزار مرحوم آیت‌الله سیدمحمود طالقانی حاضر شدند و به قرائت فاتحه پرداختند؛ بعد از شست‌وشوی سنگ مزار آیت‌الله طالقانی، مسجدجامعی و هیات همراه به قطعه شهدای سال 57 مراجعه کردند و در این دیدار مسجدجامعی به صحبت به خانواده شهدای انقلاب پرداخت.

در ادامه برنامه، هیات تهرانگردی در آرامگاه «شهدای هفتم تیر» یا آرامگاه «۷۲ تن» حاضر شدند. این مکان ساختمانی است که در بخشی از قطعه ۲۴ بهشت زهرا قرار دارد و مقبره تعدادی از مقامات جمهوری اسلامی که در وقایعی چون انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی در ۷ تیر ۱۳۶۰، انفجار ۸ شهریور ۱۳۶۰ در دفتر نخست‌وزیری و جنگ ایران و عراق کشته شده‌اند، در آن قرار دارد. به جز کشته‌شدگان واقعه هفتم تیر، پیکرهای محمدعلی رجایی، دومین رئیس‌جمهور ایران، محمدجواد باهنر، سومین نخست‌وزیر پس از انقلاب، محمدجواد تندگویان، وزیر نفت دولت رجایی که در جنگ ایران و عراق اسیر و سپس کشته شد، حسن آیت، عضو دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی، محمد کچوئی، رئیس زندان اوین، اسدالله لاجوردی، رئیس سازمان زندان‌ها که ترور شد و رحمان دادمان وزیر راه دولت اصلاحات که در سانحه هوایی کشته شد، در این بنا به خاک سپرده‌ شده است.
 
این عضو شورای شهر تهران بعد از بازدید از آرامگاه «۷۲ تن» در قطعه ۲۴  بهشت‌زهرا (قطعه شهدا) حاضر شد و به زیارت مزار شهدا پرداخت. در این بخش از برنامه، افراد حاضر در تهرانگردی بر سر مزار شهیدان حاج ابراهیم همت، مصطفی چمران، جواد فکوری، احمد کشوری، حسن باقری، محمد بروجردی و حسن تهرانی مقدم حاضر شدند. البته سنگ مزاری که در قطعه ۲۴  به نام شهيد همت نصب شده است، در حقيقت يادبودی است که در کنار مزار دو فرمانده شهيد ديگر لشکر 27 محمد رسول الله (ص) نصب شده است (شهيدان رضا چراغي و عباس کريمي). در ابتدا قرار بر اين بود که شهيد همت در همين مکان تدفين شود اما به اصرار والدينش‌، پيکر پاک ايشان به زادگاهش انتقال پيدا کرد. تربت پاک شهيد حاج محمدابراهيم همت در «شهرضا» واقع در استان اصفهان به خاک سپرده شده است.
 
در گام بعدی این بازدید، عضو هیأت امنای موسسه خانه کتاب به همراه تیم همراه بر سر مزار آتش‌نشانان حادثه پلاسکو حاضر شدند. مزار 13 تن از آتش‌نشانان حادثه پلاسکو در قطعه 50 بهشت‌زهرا قرار دارد. افراد حاضر در نخستین تهرانگردی احمد مسجدجامعی در سال 97 بعد از گذاشتن گل بر سر مزار شهدای آتش‌نشان به قطعه مجاور، یعنی قطعه خبرنگاران و قطعه شهدای مدافع حرم رفتند. در این قسمت از برنامه احمد مسجد جامعی باگل بر سر مزار شهدای مدافع حرم حاضر شد و به قرائت فاتحه پرداخت. در این بخش عده‌ای از خانواده شهدا با احمد مسجد جامعی به دردودل پرداختند.
 

در قسمت پایانی زیارت اهل قبور، تیم حاضر، راهی قطعه نام‌آوران و هنرمندان بهشت‌زهرا شدند که در این قسمت مسجدجامعی و تیم همراه سر مزار نویسندگانی، شاعران و هنرمندانی مانند: داریوش شایگان، افشین یداللهی، سیدحسن حسینی، بیژن ترقی، کیومرث‌ منشی‌زاده، کورش اسدی، مدیا کاشیگر، محسن سلیمانی، محسن جعفری‌مذهب، مشفق کاشانی، مهرداد اوستا، ابوالقاسم حالت، خسرو شکیبایی، علیرضا تلیانی، علی حاتمی، احمد آرام، نادر ابراهیمی، یحیی ذکا، عباس زریاب خویی، عبدالحسین زرین‌کوب، امیرحسین فردی، حمید مصدق و دیگر اهالی قلم و هنرمندان حاضر شدند و به قرائت فاتحه پرداختند.