رنگ شعرهای این مجموعه خاکستری است


برای دریافت جدیدترین خبرها در زمینه کتاب و ناشران تلگرام کتاب برتر را دنبال کنید.
برترین سایت کتاب درایران

 

​امید بیگدلی همزمان با انتشار مجموعه شعرش مطرح کرد:

 

تاریخ انتشار : دوشنبه ۹ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۲۲

 

 

امید بیگدلی، شاعر با اعلام خبر انتشار مجموعه شعر جدیدش گفت: من واقعا نگران انسان آینده هستم و نمی‌دانم که در آینده چه بر سر انسان امروز خواهد آمد. بنابراین اسم کتاب از دل نگرانی‌های کتاب آمده است؛ نگرانی‌هایی که در شعرها به آنها پرداخته شده است.

رنگ شعرهای این مجموعه خاکستری است

 

به محقق خبرگزاری کتاب ایران (کتاب برتر)، مجموعه شعر «کسی در دریا آتش روشن کرده»، اثر امید بیگدلی به تازگی از سوی انتشارات مروارید راهی بازار نشر شده است.
 
امید بیگدلی در معرفی این کتاب به کتاب برتر گفت: کتاب جدیدم باعنوان «کسی در دریا آتش روشن کرده» از 64 شعر کوتاه و بلند تشکیل شده و چند روزی است که از سوی نشر مروارید در بازار پخش شده است و در اختیار علاقه‌مندان به حوزه شعر و ادبیات قرار گرفته است.
 
وی ادامه داد: بیشتر شعرهای این کتاب اجتماعی و عاشقانه است اما می‌توانم بگویم که سایه شعرهای اجتماعی بیشتر از شعرهای عاشقانه است و کفه ترازو به سمت شعرهای اجتماعی سنگینی می‌کند. این شعرها محصول سال 1392 تا 1396 است و یک بازه چهار ساله از جهان شعری من را شامل می‌شود.
 
این شاعر جوان در توضیح فضاهای کتاب گفت: باتوجه به اینکه شاعری مثل من در پایتخت زندگی می‌کند، طبیعی است که در لایه اول شعرهایم نیز به این فضای شهری بپردازم؛ چراکه انسان امروز آدمی است که نباید جدا از فضای طبیعی خودش باشد و به همین دلیل بیشتر فضای شعر من شهری است؛ اما من به فضاهای کوچک‌تر و اقلیت‌ها نیز چنگ زده‌ام و سه چهار تا از شعرهای کتاب کاملا بوی روستا می‌دهد. اگر قرار باشد رنگی برای شعرهای این کتاب انتخاب کنیم، بی‌شک رنگ آن خاکستری است.

وی با اشاره به موضوعات شعرها افزود: در این کتاب موضوعاتی مانند فقر، جنگ، صلح، عشق، بیان نگرانی‌ها، چالش‌های جامعه و گفتمان انسانی مطرح شده است و من در شعرهایم به موضوعات روزی مانند بحران کم‌آبی و تمام شدن انرژی کاملا اشاره کرده‌ام.
 
بیگدلی در پایان با اشاره به نام مجموعه گفت:‌ شعری دارم که درباره جهان امروز و نگرانی‌هایم است که در اواسط کتاب آمده و اسم کتاب نیز از بندی از این شعر انتخاب شده است و بیانگر نگرانی انسان امروز از آینده است. واقعا نگران انسان آینده هستم و نمی‌دانم که در آینده چه بر سر انسان امروز خواهد آمد. بنابراین اسم کتاب از دل نگرانی‌های کتاب آمده است.
 

 
 در یکی از شعرهای این کتاب می‌خوانیم:‌
«هر چه قدر لا‌به‌لای درختان قدم بزنی
حافظه جنگل در کارگاه چوب‌بری
پاک‌شدنی نیست»
 
مجموعه شعر «کسی در دریا آتش روشن کرده»، اثر امید بیگدلی در 115 صفحه، شمارگان 550 نسخه و به بهای 14 هزار تومان از سوی انتشارات مروارید راهی بازار نشر شده است.