رشد 14 درصدی تولید عسل در کردستان نسبت به سال گذشته


سرپرست معاونت بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: در سال 96 تعداد کلنی های زنبور عسل نسبت به سال گذشته 6 درصد افزایش یافته و در تولید عسل هم 14 درصد رشد داشته ایم.

به گزارش خبرگزاری کتاب برتر ؛ فرزاد معاونی در دومین جلسه ستاد گرده افشانی سازمان جهاد کشاورزی و اتحادیه زنبورداران استان با اشاره به آمارگیری زنبور عسل در استان که از ۲۲ مهر تا ۳۰ مهر سال جاری انجام شد و گفت : استان کردستان در مقایسه با سال ۹۵ افزایش 6 درصدی تعداد کلنی های زنبور عسل را داشته است.

وی افزود: همچنین براساس آمارگیری سال جاری از نظر تولید عسل در مقایسه با سال گذشته ۱۴ درصد افزایش تولید داشتیم که نشان از ظرفیت بالقوه استان کردستان در زنبورداری است.

سرپرست معاونت بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: در حال حاضر ۵۷۱۲ نفر زنبوردار در استان به زنبورداری اشتغال دارند که از این تعداد شهرستان سقز با ۱۳۲۴ نفر در رتبه اول قرار دارد.

معاونی خاطرنشان کرد: برگزاری دوره آموزشی تولید ژل رویال تولید ۳۵ تا ۴۰ کیلو ژل رویال را به همراه داشت که تلاش می شود با ادامه داربودن این دوره های آموزشی سایر فراورده های عسل نیز تولید شود.

وی تاکید کرد: عسل تولیدی استان کردستان در کشور دارای جایگاه و اهمیت ویژه ایی است به طوریکه به عنوان یک برند مشخص در بازارهای کشور به فروش می رسد .

وی یاداور شد:کیفیت عسل تولیدی کردستان با انجام آزمایش های متعدد به اثبات رسیده است باید در راستای جذب بازار هدف در کشور های خارجی نسبت به صادرات و معرفی این محصول اقدامات مهمی به سرانجام برسد .

در ادامه این جلسه اتحادیه زنبورداران، و نماینده زنبورداران نیز به ارائه گزارشی از فعالیت های خود پرداختند .