داستان‌هایی خواندنی با نثری پاکیزه


برای دریافت جدیدترین خبرها در زمینه کتاب و ناشران تلگرام کتاب برتر را دنبال کنید.
برترین سایت کتاب درایران

 

 

تاریخ انتشار : جمعه ۲۸ دی ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۰۰

 

 

دومین مجموعه داستان آرش صادقی بیگی، برنده کتاب سال جمهوری اسلامی با نام «قنادی ادوارد» منتشر شد.

داستان‌هایی خواندنی با نثری پاکیزه

 

به محقق خبرگزاری کتاب ایران(کتاب برتر)، «قنادى ادوارد» دومين مجموعه داستان آرش صادق‌بيگى است كه به تازگى به كتابفروشى‌ها رسيده. اين کتاب شامل شش داستان كوتاه است كه در تمامی‌شان، با نگاه سرخوشِ نویسنده به پديده مرگ مواجهیم. داستان‌هایی خواندنی كه پلات‌شان را با وسواس قصه‌گویی و نثرى پاكيزه روایت می‌کنند. از اين نويسنده مجموعه داستان «بازار خوبان» در سال ١٣٩٤ منتشر شد كه جايزه ادبى جلال‌آل‌احمد و كتاب سال جمهورى اسلامى ايران را از آن خود کرد. جوایز متعدد صادق‌بیگی در حوزه داستان كوتاه او را میان هم‌نسلان خودش شاخص کرده. سردبيری سابق ماهنامه همشهرى داستان و سردبيری فصلنامه ادبى سان از فعالیت‌های مطبوعاتی سال‌های اخیر او بوده و هست.

«پاسخ چشم» «دويدن در خواب» «صد مثلث» «شاخه‌هاى روشن» «قنادى ادوارد» و «كبابى سردست» عناوین داستان‌های این مجموعه‌اند. خود داستان قنادی ادوارد قصه‌ی چند مرد بالرين است كه سال‌ها از دوران روی صحنه بودن‌شان مي‌گذرد و حالا خاطره‌اى دور را در گذشته‌ می‌جورند. اين مجموعه داستان را نشر مركز در ۱۰۴ صفحه منتشر و روانه بازار كتاب كرده است.

بخشی از داستان قنادی ادوارد: «انگشت‌هاش را گذاشت روی کلید‌های سوراخ، قَمیش را گرفت به دو دندان جلو، عضلات بالای لبش را انداخت پایین و دمید. اول تک‌ضرب و منقطع بعد به ریتم؛ زیبای خفته چایکوفسکی را زد. طنین بم ساز پخش شد توی پشت‌بام. مثل قوی سفیدی که با پرهای فراخ، بالای سرشان بال بزند و وسعت صدا را ببرد تا خود آسمان. صدا سقف آسمان را باز کرد و باران کجی به پایین کوبید. بام برق می‌‌زد زیر نور مهتاب. آواک پیر را دید که ایستاده خیره شده به خرپشته. یکی‌یکی بالرین‌ها، رقص‌کنان داشتند از ضد نور چارچوب می‌آمدند بالا. همه با حرکات کوچک، با بت‌مان‌تان‌دو های ریز، جمع شدند دور آواک.»

«قنادى ادوارد» نوشته آرش صادقی در 104 صفحه به قیمت 17500 تومان در نشر مرکز منتشر شده است.