حکم یک قاضی فدرال علیه دستور مهاجرتی ترامپ


یک قاضی فدرال در آمریکا حکم کرد که سازمان‌های مهاجرتی دیگر نمی‌توانند فرزندان مهاجران غیرقانونی را از والدین‌شان جدا کنند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری کتاب برتر به نقل از خبرگزاری رویترز، یک قاضی فدرال روز گذشته -سه‌شنبه- حکم کرد که ماموران مهاجرت دیگر نمی‌توانند کودکان و والدین مهاجر را که هنگام عبور غیرقانونی از مرز مکزیک دستگیر شده‌اند، از یکدیگر جدا کنند.

این قاضی همچنین حکم کرد که خانواده‌هایی که پیش‌تر هنگام بازداشت از یکدیگر جدا شده بودند، باید دوباره به یکدیگر بپیوندند. 

«دانا سابرا»، قاضی منطقه‌ای در ایالات متحده،‌ درخواست اتحادیه آزادی‌های مدنی که شکایتی اولیه را درباره خانواده‌های جداشده تقدیم دادگاه کرده بود، پذیرفت.

از اوایل ماه می که دولت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا، سیاست «عدم مدارا» را پیش گرفت،‌ بیش از دو هزار و ۳۰۰ کودک مهاجر از خانواده‌های خود جدا شده‌اند. سیاست جدید ایالات متحده بخشی از کتاب برترمه این کشور مبنی بر تحت پیگرد قرار دادن تمام بزرگسالانی است که به‌طور غیرقانونی از مرزهای این کشور عبور می‌کنند، ازجمله کسانی که با کودکان خود تن به این سفر پرمخاطره می‌سپارند. 

تصمیم این قاضی می‌تواند دولت را مجبور کند تا به‌سرعت ابهام‌های موجود در دستور ریاست‌جمهوری را رفع‌ و رجوع کند و سازمان مربوط به دولت مجبور به بازگرداندن کودکان به آغوش خانواده‌هایشان شوند. دولت البته می‌تواند به این تصمیم دادگاه اعتراض کند.