حضور پررنگ زنان در فهرست نامزدهای نهایی جایزه ادبی دوبلین


برای دریافت جدیدترین خبرها در زمینه کتاب و ناشران تلگرام کتاب برتر را دنبال کنید.
برترین سایت کتاب درایران

 

 

تاریخ انتشار : جمعه ۱۷ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۰۵

, مترجم : سحر حسابی

 

 

نامزدهای نهایی جایزه ادبی «دوبلین» اعلام شد و زنان برای اولین بار در طول تاریخ حضور پررنگ‌تری در فهرست نهایی این جایزه 100 هزار یورویی دارند.

حضور پررنگ زنان در فهرست نامزدهای نهایی جایزه ادبی دوبلین

 

به محقق خبرگزاری کتاب ایران (کتاب برتر) به نقل از آیریش تایمز – جایزه ادبی «دوبلین» که از سال 1996 آغاز به کار کرده، همیشه علاقه ویژه‌ای به آثار بین‌المللی نشان داده است، اما به آثاری که برای خوانندگان انگلیسی‌زبان نامأنوس باشد، بی‌توجهی کرده است.
 
 علاوه بر این بی‌توجهی مدیران این جایزه به نویسندگان زن بیشتر بوده است. تاکنون فقط دو بار نویسندگان زن موفق به دریافت این جایزه شده‌اند؛ هرتا مولر، در سال 1998 و نیکولا بارکر، در سال 2000 دو نویسنده زنی هستند که موفق به دریافت این عنوان شده‌اند. حالا و در سال 2018 به نظر می‌رسد داوران این جایزه تحول عظیمی در آن ایجاد کرده‌اند و شش زن در مقابل چهار مرد در فهرست نهایی جایزه قرار داده‌اند.
 
فهرست امسال کتاب‌هایی را از 9 کشور مختلف شامل می‌شود: کره، آلمان، ایالات متحده، آفریقای جنوبی، فرانسه، نروژ، اسپانیا، ایتالیا، و دو نامزد از ایرلند. حضور 9 کشور مختلف در فهرست نهایی امسال نشان از آن دارد که داوران به تنوع نژادی برگزیدگان نیز توجه کرده‌اند تا در سالی که پر از مباحث جنسیتی و نژادی بود برتری خاصی به جایزه ادبی «دوبلین» ببخشند.
 
فهرست نهایی نامزدهای جایزه ادبی «دوبلین» به شرح زیر است:
«اعمال انسانی» نوشته هان کانگ از کره جنوبی
«آخرین عشق بابا دنیا» نوشته آلینا برونسکی از آلمان
«دیده‌نشده» نوشته روی یاکوبسن از نروژ
«کوچ جسم‌ها» نوشته یوری هرارا از مکزیک
«بوهمیایی صغیر» نوشته ایمیر مک‌براید از ایرلند
«نوری در دوردست» نوشته آنتونیو مورسکو از ایتالیا
«زن همسایه» نوشته یوآنده اوموتوسو از آفریقای جنوبی
«نام من لوسی بارتون است» نوشته الیزابت استراوت از ایالات متحده
«لادیوین» نوشته ماریا نادیا از فرانسه
«استخوان‌های خورشیدی» نوشته مایک مک‌کورمک از ایرلند
 
در مرحله نخست این جایزه کتابخانه‌های عمومی کشورهای مختلف آثاری را به داوران این جایزه پیشنهاد می‌کنند و داوران از میان این آثار فهرست اولیه و نهایی را برمی‌گزینند. شهردار دوبلین درباره فهرست نهایی امسال گفت: «این عناوین از میان اسامی انتخاب شد که توسط کتابخانه‌های عمومی کشورهای استونی، کانادا، آلمان، مجارستان، ایرلند، ایتالیا، مکزیک، نروژ، آفریقای جنوبی، اسپانیا، سوئیس، و آمریکا به ما معرفی شدند.»
 
جایزه ادبی «دوبلین» با حمایت شورای شهر و مدیریت کتابخانه شهر دوبلین برگزار می‌شود و به آثاری که با فاصله یک سال به انگلیسی نوشته یا ترجمه شده باشند، تعلق می‌گیرد و اولین بار در هفتم آوریل سال 1995 شکل گرفت و امسال بیست و سومین دوره‌اش است. برنده امسال در  13 ژوئن (23 خرداد) اعلام می‌شود.