حضور شمخانی در نمایشگاه توانمندی‌های روستاییان و عشایر


دبیر شورای عالی امنیت ملی امروز در نمایشگاه توانمندی‌های روستاییان و عشایر حضور یافت.

به گزارش گروه خبر خبرگزاری کتاب برتر، به نقل از دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، دریابان علی شمخانی عصر امروز(جمعه) با حضور در سومین نمایشگاه توانمندی های روستاییان و عشایر کشور در تهران از غرفه های مختلف این نمایشگاه بازدید کرد و با دست اندرکاران صنایع روستایی و عشایری دیدار و گفت وگو کرد.

وی در جریان این بازدید در گفت وگویی کوتاه با خبرنگاران، روستاها و بخش های عشایری کشور را هسته اولیه تولید محصولات کشاورزی و دامی کشور عنوان کرد و اظهار کرد: توزیع متوازن منابع در کتاب برترمه های پنج ساله کشور باید با هدف فاصله گرفتن از تمرکزگرایی در شهرهای بزرگ و حرکت به سمت ایجاد و توسعه شهرها و روستاهای مقاوم و کارآفرین متحول شود.

نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی، روستاها و گروههای عشایری کشور را هسته اولیه تولید محصولات کشاورزی و دامی کشور برشمرد و نهادینه شدن فرهنگ تولید و خوداتکایی در جوامع روستایی و عشایری را ارزشی والا و نیازمند پاسداشت و حمایت عنوان کرد.

وی افزود: آمارهای جهانی نشان می دهد در کشورهایی که سرمایه گذاری مناسبی در بخش صنایع تبدیلی در حاشیه مراکز تولیدی در شهرهای کوچک و روستاها انجام شده، روند مهاجرت از روستا به شهرهای بزرگ بشدت کاهش یافته است.

دریابان شمخانی با اشاره به ضرورت بازگشت ارزش افزوده مربوط به فراوری محصولات کشاورزی و دامی به چرخه تولید روستایی گفت: حفظ و ارتقاء ظرفیت های تولیدی در روستاها و اقتصادی کردن این روند نیازمند افزایش سرمایه گذاری در صنایع تبدیلی روستایی، افزایش سطح آموزش سرمایه انسانی و توسعه زیر ساخت های اصلی ارتباطی و حمل و نقل در بخشهای مختلف کشاورزی، دامپروری و صنایع روستایی در حاشیه شهرهای کوچک و روستاها است.

سومین نمایشگاه توانمندی های روستاییان و عشایر کشور از روز سه شنبه 15 اسفند ماه در نمایشگاه بین المللی تهران گشایش یافت و عصر امروز به کار خود پایان داد.