جناب ساری؛ لطفا تاریخ را مطالعه کنید!


در متنی که از سوی دکتر علی ساری با عنوان نماینده اصلاح طلب مردم اهواز منتشر شده، از لیست موسوم به “امید” که از سوی احزاب اصلاح طلب منتشر شد؛ انتقاد شده است…

به گزارش کتاب برتر، در متنی که از سوی دکتر علی ساری با عنوان نماینده اصلاح طلب مردم اهواز منتشر شده، از لیست موسوم به “امید” که از سوی احزاب اصلاح طلب  منتشر شد؛ انتقاد شده است. باید گفت که این انتقاد در زمان خودش به تمام لیست های “امید” منتشر شده در سراسر کشور وارد شد. چراکه بسیاری از نیروهای اصیل اصلاح طلب در بررسی های شورای نگهبان رد صلاحیت شده و سران‌اصلاحات به ناچار مجبور شدند از نیروهای جوان و چه بسا گمنام که به تفکر اصلاح طلبی نزدیک بودند؛ برای حضور در عرصه اجتماع و کسب کرسی های تصمیم گیری استفاده کنند.

البته لازم به یادآوری نیست که ایشان خود نیز از همین “لیست” به مجلس راه یافته اند و چه بسا اگر به صورت مستقل در انتخابات شرکت می کردند؛ شاید هیچگاه در کسوت نمایندگی مردم اهواز فرصت فریاد کشیدن بر سر معصومه ابتکار رئیس وقت سازمان محیط زیست کشور را به دست نمی آوردند. 

پس جناب ساری! بسیار محتمل و بدیهی است که وقتی لیستی ارائه شود؛ افرادی بدون داشتن پشتوانه فعالیت شاخص حزبی و جناحی، از مزایای محبوبیت مردمی آن جناح بهره مند شوند. بهتر این است که بعد از گذشت نزدیک به ۳ سال از انتخابات مجلس، به جای انتقاد و گل زدن به خودی، زمینه بهره مندی جامعه استان و کشور را از توانمندی های این‌افراد فراهم کرد.

ساری در قسمتی دیگر از متن خود بعد از انتقاد از افرادی که از درصدد حذف اصلاح طلبان از صحنه قدرت هستند و یا از اصلاح طلبان فاصله می گیرند؛ به سراغ غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان می رود و معتقد است وی دیدگاه سیاسی ضعیفی نسبت به مسائل استان دارد. ساری می گوید استاندار خوزستان موقعیت خود را درک نکرده و اقتدار استانداری را اندک می پندارد! اما در چند سطر بعدی با تناقضی آشکار اعتراف می کند شریعتی بازی سیاسی را خوب بلد است چرا که با بلیط اصلاح طلبان استاندار شده ولی به اصولگرایان تکیه کرده است!

نکته ای که این روزها کاملا هویدا است ولی از چشم جناب ساری غافل مانده؛ این است که غلامرضا شریعتی نماینده دولت در استان خوزستان است. شما نگاهی به شرایط دولت در کشور بیاندازید؛ در کجای آن اقتدار می بینید؟!

دولتی که بعد از پیروزی در انتخابات تشکیل شد؛ اکنون تنها است و هر روز با سنگ‌اندازی دست های غیبی مواجه است: امروز رئیس جمهور از ثابت ماندن نرخ ارز خبر می دهد و چند روز بعد ناگهان دلار مرز ۵۰۰۰ هزار تومان را رد می کند!

حسن روحانی می گوید تلگرام فیلتر نمی شود و چند روز بعد همان دستهای غیبی دکمه فیلترینگ‌ را می فشارند!

اصلا چرا راه دور برویم اگر دولت اقتدار داشت در همین دی ماه سال ۹۶ مردم می توانستند آزادانه به خیابان ها بریزند و به گرانی و… اعتراض کنند؟!

پس شما درک‌درستی از موقعیت استانداری خوزستان ندارید!

چرا که اگر اینگونه بود به جای تضعیف هرچه بیشتر شریعتی به او کمک می کردید تا بهتر بتواند در برابر هجمه ها تاب بیاورد نه اینکه خودتان نوک پیکان حمله باشید.

سوال مهم و اساسی دیگر این است که در شرایطی که کشور ما از دیدگاه حذفی و طرد افراد نخبه ضربه های شدیدی خورده و فضای سیاسی و اجتماعی کشور را دچار تشنج کرده است؛ در شرایطی که معضلات اقتصادی و اجتماعی گریبان استان را چنان تنگ گرفته که هر آن نفسش به شماره خواهد افتاد؛ آیا بهترین‌سیاست استفاده از نیروهای شایسته، خوش فکر و خدمتگذار ملت، فارغ از جناح بندی های سیاسی نیست؟!

طرح مسایل اینچنینی نه تنها در راستای همگرایی و تقویت کشور و استان نخواهد بود؛ بلکه نیروهای خدوم و آبرومند را دلگیر و دلسرد می کند.

آقای ساری ای کاش شما در دوران آقای احمدی نژاد نماینده مجلس می شدید. دیدگاه حذفی و علاقه شما به حرکات پوپولیستی شبیه آنچه که در مواجهه با معصومه ابتکار انجام دادید؛ بیشتر به درد همان دوران می خورد. 

در حالیکه آن دوران تمام شد و آن مرد رفت و هرچه هم دست و پا می زند که دوباره به صحنه قدرت باز گردد، بی فایده است.

در هر حال تاریخ عبرت ساز و پند آموز است. با نگاهی به سرنوشت آنها که سالیان گذشته در مسند شما بودند و اینک دیگر در بین مردم جایگاهی ندارند(ملاک عزت افراد در نزد خداوند و مردم است وگرنه پایگاه قدرت های سیاسی سست ترین هستند) می توانید در انتخاب مسیر آینده خود بهتر قدم‌بردارید.