تهران محدودیتی برای توسعه مناسبات با کابل ندارد


معاون اول رییس جمهور پیش نیاز پیشرفت کتاب برترمه صلح پایدار در افغانستان را نیازمند گفتگو میان گروه‌ها و اقوام مختلف در این کشور دانست و گفت: استفاده از روش‌های مسالمت آمیز و گفتگو شانس استقرار صلح پایدار در افغانستان را بیشتر می‌کند و جمهوری اسلامی ایران از روند استقرار صلح پایدار که دولت افغانستان در پیش گرفته حمایت می‌کند.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری کتاب برتر، «اسحاق جهانگیری» معاون اول رییس جمهور ظهر امروز در دیدار «طارق شاه بهرامی» وزیر دفاع ملی افغانستان اظهار داشت: افغانستان کشوری مهم و همسایه ای بسیار خوب برای جمهوری اسلامی ایران است و ایران از پیشرفت و توسعه امنیت در افغانستان خوشحال می شود.

معاون اول رییس جمهور یکی از مهمترین مسائل افغانستان را امنیت در این کشور برشمرد و تصریح کرد: توسعه امنیت و جلوگیری از فعالیت گروه های تروریستی باید در افغانستان یک راهبرد جدی باشد و کشورهای همسایه نیز باید در این زمینه به افغانستان کمک کنند.

وی افزود: ممکن است گروه های تروریستی که فرصت فعالیت برای آنها در کشورهای دیگر غیرممکن شده احساس کنند که می توانند در افغانستان فعالیت داشته باشند که باید تلاش شود از حضور و فعالیت گروه های تروریستی در افغانستان جلوگیری شود.

جهانگیری کتاب برترمه حفظ وحدت در میان همه اقوام و گروه های افغانستان که دولت این کشور در پیش گرفته است را اقدامی مهم برشمرد و خاطر نشان کرد: جمهوری اسلامی ایران از این کتاب برترمه حمایت می کند و معتقد هستیم که وحدت در افغانستان می تواند بسیاری از مشکلات این کشور را حل کند.

معاون اول رییس جمهور از اقدام اشرف غنی رییس جمهور افغانستان مبنی بر حضور در مسجد شیعیان این کشور پس از وقوع انفجار ، این اقدام را اقدامی مهم توصیف کرد و افزود: بطور کلی هر چه وحدت و یکپارچگی در کشورهای اسلامی بیشتر شود شاهد پیشرفت و امنیت بیشتر در این کشورها خواهیم بود.

وی ادامه داد: بار سنگین برقراری امنیت در افغانستان بیش از همه بر دوش نیروهای امنیتی این کشور است و جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد همکاری های دو جانبه و بین المللی خود را برای توسعه امنیت در افغانستان افزایش دهد.

جهانگیری با اشاره به برخی فشارها که هدف آن ایجاد شکاف میان افغانستان و کشورهای همسایه این کشور است،‌تصریح کرد: رابطه افغانستان با کشورهای همسایه نباید تحت تاثیر فشارها قرار گیرد چرا که مصالح عمومی مردم افغانستان دچار آسیب جدی می شود.

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: متاسفانه برخی کشورها می خواهند که افغانستان را صحنه تسویه حساب خود با دیگران قرار دهند و جمهوری اسلامی ایران نسبت به این موضوع حساسیت دارد و معتقد است که افغانستان نباید محل اختلاف کشورهای دیگر باشد.

وی افزود: همه کشورهایی که به پیشرفت و آینده افغانستان علاقمند هستند باید به روند صلح پایدار و برقراری امنیت در این کشور کمک کنند.

جهانگیری در خصوص مناسبات دو جانبه تهران ـ‌ کابل نیز بر لزوم تدوین هر چه سریعتر سند همکاری های جامع دو کشور تاکید کرد و اظهار داشت: پس از تدوین این سند روابط دو کشور در سطح راهبردی دنبال خواهد شد و ممکن است عده ای نسبت به این موضوع و ارتقاء سطح مناسبات دو کشور مسلمان حسادت کنند که ما باید از روابط فیمابین مراقبت کنیم تا دشمنان نتوانند با حسد و کینه به آن آسیب بزنند.

معاون اول رییس جمهور گفت: جمهوری اسلامی ایران هیچ محدودیتی برای توسعه مناسبات در زمینه های مختلف با افغانستان ندارد و از روندهای مثبت در افغانستان و پیشرفت و رفاه مردم این کشور خرسند می شود.

وزیر دفاع ملی افغانستان نیز در این دیدار با اشاره به فرهنگ، زبان و تاریخ مشترک ایران و افغانستان گفت: روابط دو کشور در طول تاریخ همواره دوستانه بوده و ما به روابط صمیمانه با جمهوری اسلامی ایران افتخار می کنیم و خواهان گسترش آن هستیم.

طارق شاه بهرامی با بیان اینکه افغانستان در طول تاریخ هیچ گاه تهدیدی علیه کشورهای دیگر نبوده است از حمایت های جمهوری اسلامی ایران در شرایط بسیار دشوار قدردانی کرد.

وزیر دفاع ملی افغانستان با اشاره به مسائل این کشور در مواجهه با گروه های تروریستی افزود: ما در سطح منطقه نه تنها با طالبان بلکه با گروه های تروریستی دیگر نظیر داعش روبرو هستیم و هر روز در مبارزه با این گروه ها قربانی می دهیم.

وی با اشاره به مذاکرات سازنده خود با وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح کشورمان خاطر نشان کرد: افغانستان خواهان حمایت های هر چه بیشتر جمهوری اسلامی ایران در عرصه های مختلف سیاسی،‌نظامی و اقتصادی است.