تصفیه‌خانه پردیسان قم در هفته دولت افتتاح می شود


مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم از از افتتاح تصفیه‌خانه فاضلاب محلی پردیسان خبر داد و گفت: همچنین در این هفته عملیات اجرایی احداث نیروگاه خورشیدی 3 مگاواتی آغاز می شود.

به گزارش خبرگزاری کتاب برتر از قم، علی جان صادق پور روز جمعه در گفت و گویی اظهار داشت: این پکیج فاضلاب با هدف جمع‌آوری و تصفیه فاضلاب 500 واحد مسکونی معادل 2 هزار تن و تامین پساب مورد نیاز برای توسعه فضای سبز منطقه پردیسان احداث شده است.

وی با بیان این که این تصفیه‌خانه محلی با اعتباری بالغ بر 20 میلیارد ریال و طی 12 ماه به اجرا رسیده، خاطرنشان کرد: برای راه‌اندازی پکیج فاضلاب پردیسان هزار متر شبکه جمع‌آوری و یک تصفیه‌خانه کوچک به ظرفیت 400 مترمکعب در شبانه‌روز اجرا شده است.

وی در ادامه از احداث خط انتقال فاضلاب شهرک قدس خبر داد و ابراز داشت: جمع‌آوری و انتقال فاضلاب هزار واحد مسکونی معادل 20 هزار تن در راستای کاهش مشکلات زیست‌محیطی از اهداف احداث این خط انتقال به شمار می آید.

صادق پور یادآور شد: این طرح به طول چهار هزار و 200 متر با لوله‌های به اقطار 400 میلی‌متر طی 12 ماه و با اعتبار 20 میلیارد ریال به بهره‌برداری می‌رسد.

وی همچنین از اصلاح و توسعه بیش از 70 هزار متر شبکه آب و فاضلاب طی 12 ماه گذشته خبر داد و گفت: این طرح ها با اعتباری بالغ بر 280 میلیارد ریال و به منظور تامین آب هفت هزار مشترک جدید، جلوگیری از هدر رفت آب و جمع‌آوری و دفع اصولی فاضلاب در مناطق مختلف شهر به اجرا رسیده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم در ادامه با اشاره به تکمیل زون‌های فشاری و رینگ‌های آبرسانی شهر قم اظهار داشت: توزیع مناسب فشار آب در شبکه از جمله اهداف این طرح است که طی هشت ماه و با اعتبار 40 میلیارد ریال به انجام رسیده است.

وی همچنین ابراز داشت: به منظور کاهش هدر رفت آب و تامین فشار مطلوب، 9 هزار متر از شبکه آبرسانی شهرهای تابعه قم طی 10 ماه گذشته با اعتبار 20 هزار میلیارد اصلاح شده است.

صادق پور در ادامه از کلنگ زنی احداث نیروگاه فتوولتائیک (خورشیدی) با توان تولید 3 مگاوات برق خبر داد و گفت: این نیروگاه خورشیدی در مساحت چهار هکتار در تاسیسات معصومیه شرکت آب و فاضلاب با سرمایه‌گذاری 240 میلیارد بخشی خصوصی و ظرف مدت 18 ماه احداث خواهد شد.

وی همچنین با اشاره به آغاز عملیات اجرایی هشت هزار متر شبکه فرعی فاضلاب به همراه نصب 800 فقره انشعاب فاضلاب در منطقه 3 و 6 شهری خاطرنشان کرد: این طرح نیز طی 12 ماه و با 40 میلیارد سرمایه‌گذاری اجرا خواهد شد.

وی در پایان از بهره برداری دو حلقه چاه در شهر جعفریه همزمان با هفته دولت خبر داد و گفت: این دو حلقه چاه به منظور افزایش منابع تامین و کاهش جبران کمبود آب این شهر با اعتباری بالغ بر 10 میلیارد ریال و ظرف مدت 4 ماه حفر و تجهیز شده است.