تخصیص ۳۰ هزار میلیارد تومان از منابع ریالی و اوراق مالی در سال جاری به طرح‌های عمرانی


معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان کتاب برترمه و بودجه کشور در همایش سالانه نظام فنی و اجرایی کشورگفت: عملکرد طرح‌هاى اجرایى از ١٢٠هزار میلیار تومان به ٢٨٢ هزار میلیارد تومان و طرح‌هاى عمرانى از ٢١ هزار میلیارد به ٤٢ هزار میلیارد افزایش پیدا کرده است.

به گزارش گروه خبر خبرگزاری کتاب برتر، معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان کتاب برترمه و بودجه کشور در همایش سالانه نظام فنی و اجرایی کشور گفت : عملکرد طرح‌هاى اجرایى از ١٢٠هزار میلیار تومان به ٢٨٢ هزار میلیارد تومان و طرح‌هاى عمرانى از ٢١ هزار میلیارد به ٤٢ هزار میلیارد افزایش پیدا کرده است.سازمان کتاب برترمه و بودجه موفق شد از منابع ریالى و اوراق مالى در حد ٣٠ هزار میلیارد تومان تخصیص دهد.

اوافزود:  واقعیت این است که در چهار سال گذشته، کشور با محدودیت‌هایی برای توسعه مواجه بود و یکی از این محدودیت‌ها، محدودیت منابع بود. البته متولیان نظام اداره کشور تدبیرهای مناسب را برای رهایی از منابع نفتی اتخاذ کردند.

 نوبخت ادامه داد: قیمت نفت در سال ۱۳۹۲، ۱۰۴ دلار بود و براساس آخرین گزارش، قیمت نفت در سال ۱۳۹۶ و برابر عملکرد بودجه، ۵۱ دلار است و مقایسه این دو عدد در چهار سال گذشته گویای این است که تنها ۱۵۷ میلیارد دلار از طریق فروش نفت حاصل شده و روند مقایسه آن با سال‌های گذشته، گویای این است که در آن سال‌ها درآمد نفت ۲۵۱ میلیارد دلار بوده است.

رئیس سازمان کتاب برترمه و بودجه گفت: دولت یازدهم در چهار سال گذشته با چنین محدودیت‌هایی مواجه شده است و ما وظیفه خود می‌دانیم از اهتمام ارزنده‌ی مهندسان، مشاوران و پیمانکاران در روند اجرای طرح‌های عمرانی قدردانی کنم، به این دلیل که آنان به رغم تمام محدودیت‌ها و کاستی‌ها، همکاری بسیار شایسته‌ای با دولت داشته‌اند.

او خاطرنشان کرد: همه تلاش دولت بر این بوده تا این مقدار محدود منابع را به سمت مباحث عمرانی پیش ببرد و امروز شاهدیم عملکرد بخش عمرانی بودجه از حدود ۲۱۰ هزار میلیارد ریال در سال ۱۳۹۲ به بیش از ۴۲۰ هزار میلیارد ریال در سال ۱۳۹۵ افزایش یافته و رشد بیش از ۹۰ درصدی را به ثبت رسانده است.

 نوبخت ادامه داد: رشد اقتصادی در سال جاری میزان بسیار مناسبی بوده و مورد تایید کارشناسان و منتقدان جهانی قرار گرفته است. در سال جاری توانستیم با اجازه مقام معظم رهبری ۱۴ هزار میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی استفاده کنیم.

معاون رئیس جمهور افزود:  در ۹ ماهه سال جاری کتاب برترمه این بوده است که ۹۳۵ هزار نفر وارد بازار کار شوند اما ۹۱۸ هزار نفر وارد بازار شدند و ما به تفاوت این میزان به جمعیت بیکاران کشور افزوده شد. در کتاب برترمه برای اشتغال‌زایی هم مقرر شده تا تا یک میلیون و ۳۳ هزار شغل در سال آینده ایجاد شود این در حالی است که ۸۰۷ هزار نفر در سال آینده وارد بازار کار می‌شوند که۷۰ درصد آنها را فارغ التحصیلان د انشگاهی تشکیل می‌دهند.

نوبخت در پایان گفت: در مورد طرح‌های عمرانی امیدوارم بنیان فعالیت را بین بخش خصوصی و دولتی طوری محکم‌تر ببندیم تا بتوانیم با همه محدودیت‌ها اقتصاد مردمی و مقاومتی را اداره کنیم.