بیایید امشب با هم حرف بزنیم


یک جامعه شناس گفت: شب یلدا باعث پیوند خانواده ها با یکدیگر می شود و عروس و داماد ها و فرزندان به بهانه این شب دور هم جمع می شوند و به صله رحم می پردازند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری کتاب برتر، مریم یوسفی با بیان اینکه در کشور ما دو دسته جشن وجود دارد، اعیاد ملی و اسلامی که هر دو برای ما حائز اهمیت هستند، گفت: به عنوان مثال خانواده های سنتی بسیار متدین عید غدیر را به بهترین نحو ممکن برگزار می کنند و به همین اندازه می بینم در کنار این اعیاد اسلامی اعیاد ملی که از زمان زرتشت و هخامنشیان بر جا مانده را به خوبی برگزار می کنند.

وی با اشاره به اینکه طی ده سال اخیر اعیاد برای مردم بسیار دارای اهمیت شده اند، ادامه داد: اخیرا در فضاهای مجازی و پیام های تلگرامی یا پیامک ها شاهد هستیم که رستوران ها و فضاهای سنتی آمادگی خود برای ارائه خدمات در شب یلدا به مردم اعلام می کنند.

این جامعه شناس با تاکید بر اینکه اعیاد ملی تحت تاثیر شرایط  و بنا بر مقتضیات زمان و مکان و  حتی جنگ  دچار تغییر و تحول بسیار شده اند، خاطرنشان کرد: در بعضی مواقع این اعیاد بسیار کمرنگ شده اند به نحوی که گاهی مردم این اعیاد ملی را مخفیانه و خصوصی برگزار می کردند، اما در 10 سال اخیر مردم دوباره به برگزاری اعیاد ملی و مذهبی روی آورده اند.

وی با انتقاد از اینکه مشکل بزرگ  ما ایرانیان  و کشور های متمدن و کهن آن است که ریشه اصلی اعیاد ملی همچون شب یلدا ،عید نوروز ،جشن شاهنامه خوانی، جشن مهرگان و چهارشنبه سوری  را نمی دانند و به دنبالش هم نمی  روند، خاطرنشان کرد: ما  در این شب تنها به این توجه می کنیم که حتما انار و هندوانه و ملزومات را  داشته باشیم و تنها  به  صورت و ظواهر این مراسم ها دقت کرده و اصلا نمی دانیم که چرا باید دور هم جمع شده و شب را بیدار بمانیم.

وی با اشاره به اینکه امروز فرصت دید و بازدیدها و سرزدن به اقوام و والدین نسبت به گذشته کمتر شده است، بیان کرد: شب یلدا  باعث پیوند خانواده ها با یکدیگر می شود و عروس و داماد ها و فرزندان به بهانه این شب دور هم جمع می شوند و به صله رحم می پردازند.

 یوسفی  با بیان اینکه دور هم جمع شدن  در شب یلدا  زمینه ساز حل بسیاری از مشکلات اقتصادی و روحی خانواده ها و فرزندان می شود، اظهار کرد: گاهی این مراسم ها  منجر به آشنایی  و دیدار جوانان با یکدیگر می شود که برخی از آنها نیز به ازدواج ختم می شود،  در این شب خانواده ها و جوانان به صورت پنهان برا ی یکدیگر نقش حمایتی داشته و جوانان بیشتر از قبل متوجه اهمیت حضور بزرگتر ها در خانواده ها می شوند  و قدر یکدیگر را بهتر می دانند.

این استاد دانشگاه یکی از مهم ترین فواید این شب را  گفتمان دانست و افزود: در این عصر تکنولوژی و ارتباطات  که خواسته یا نا خواسته همه  ما را منزوی کرده  به نحوی که حتی در دورهمی هایمان هم درگیر دنیای مجازی هستیم،  چنین اعیادی  به ما یادآوری می کنند که خانواده و ارتباطات گرم خانوادگی  نیز  وجود دارد.

وی درباره اهمیت ایجاد گفتمان خاطرنشان کرد: شعار امسال  سازمان جهانی بهداشت این بود که با هم حرف بزنیم، پس چه بهتر که در این شب از فرصت پیش  آمده  بهره ببریم وصرفا به تجملات اعیاد فکر نکنیم