بیانیه‌ اعتراضی جمعی از شاعران و ترانه‌سرایان به سرقت ادبی یک خواننده پاپ


برای دریافت جدیدترین خبرها در زمینه کتاب و ناشران تلگرام کتاب برتر را دنبال کنید.
برترین سایت کتاب درایران

 

سکوت نخواهیم کرد!

 

تاریخ انتشار : چهارشنبه ۸ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۲۱

 

 

طی روزهای گذشته چندین شاعر و ترانه‌سرا نسبت به سرقت‌های ادبی یک خواننده پاپ دست به شکایت زده‌اند و با فراگیر شدن این اعتراضات، جمعی از شاعران و ترانه‌سرایان مطرح پیرامون این موضوع بیانه‌ای را نوشته‌اند که به صورت اختصاصی در اختیار کتاب برتر قرار داده‌اند.

بیانیه‌ اعتراضی جمعی از شاعران و ترانه‌سرایان به سرقت ادبی یک خواننده پاپ

 

به محقق خبرگزاری کتاب ایران (کتاب برتر)، متن بیانیه شاعران و ترانه‌سرایان به شرح زیر است:

«در کشور ما، احترام به حق مالکیت اثار هنری امری‌ست فراموش شده و درین میان، شاعران بسیاری نیز قربانی آن شده‌اند. از سویی عدم واکنش صنفی نیز به وخیم تر شدن این ناهنجاری انجامیده است. یکی از وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد، صیانت از آثار ادبی‌ست. طبیعتا زمانی ‌که این مسئولیت پذیری در قبال آثار کسانی چون مولانا و شهریار تبریزی و سیمین بهبهانی وجود نداشته باشد، شعر و ترانه‌ی امروز نیز از گزند دستبرد نوآمدگان در امان نخواهد ماند.»

در ادامه این بیانیه

 جمعی از شاعران و ترانه‌سرایان ضمن ناپسند دانستن سرقت ادبی و محکوم کردن آن، استفاده اثر بدون کسب مجوز از صاحب اثر، ضایع کردن حقوق مادی_معنوی شاعران و ترانه‌سرایان، جعل نام و دستبرد در متن بدون اطلاع و رضایت صاحب اثر، تلفیق ابیاتی از شعرای مختلف بدون کسب اجازه و ثبت تمامیت این کلاژ به نام این خواننده در پوستر و صفحه شخصی وی، هتاكي و طرح داعیه‌ی شکایت از منتقدان و افرادی که در جهت تنویر افکار عمومی اقدام کرده‌اندو اهانت‌های زننده‌ی مدیر برنامه‌های این خواننده به منتقدان و کاربرد عبارات سگ‌های هار و گرسنه در مورد منتقدان مواردی است که در این بیانیه به عنوان اتهام‌های این خواننده برشمرده شده و امضا کنندگان خواستار رسیدگی مراجع ذیربط در جهت احقاق حقوق از دست رفته صاحبان آثار شده‌اند.

در بخشی دیگر از این بیانیه آمده است: «در پایان ضمن پای‌فشاری بر مصالح صنفی خویش اعلام‌ می‌داریم که تا احقاق حق یک‌یک شعرایی که به دلیل نداشتن رسانه‌ای رسا، از گفتار وا مانده‌اند، از کار نخواهیم ماند.
و اما روی اصلی این پیکان به سمت تهیه‌کنندگان این دست آثار است که بدون توجه به حقوق پایمال‌شده، تنها به فکر تهیه‌ی آثاری سودآور بدون منفعت ملی و ارتقای فرهنگی می‌باشند. بی شک این بنگاه‌های اقتصادی نیز باید پاسخگوی مطالبات برحق صنف شاعران و ترانه‌سرایان باشند و در صورت عدم توجه به مطالبات مذکور، با برخوردهای وسيع‌تر صنفي و دیگر اقدامات قضایی مواجه خواهند شد.»

برخی از امضا کنندگان این بیانیه عبارت‌اند از: علی آذر، اکبر آزاد، روزبه آزادی، محسن انشایی، علی ایلیا، مهدی ایوبی، سارا بالو، علیرضا بدیع، روزبه بمانی، محمدعلی بهمنی، سعید بیابانکی، امیر پیرنهان، پریا تفنگ‌ساز، امیر توده فلاح، کمال حسینیان، سعید دبیری، الهام دیداریان، رویا دیژن، ایرج زبردست، صابر ساده، هما سعادت،امید صباغ لو، آریا صلاحی، حمیدرضا صمدی، حامد صوفی‌پور، آبا عابدین، ایمان عباس پی، حامد عسکری، اصغر علی کرمی، حسن علیشیری، حسین غیاثی، علی فردوسی، صابر قدیمی، اکبر قنبرزاده، نیلوفر لاری پور، امیرحسین مدرس، محمد مقتدایی، پرسا مقدس، ایلیا منفرد، مهدی موسوی میرکلایی، عمران میری، مهتاب یغما و میثم یوسفی