بزرگداشت بانوی فیزیک ایران در جایزه کتاب سال


برای دریافت جدیدترین خبرها در زمینه کتاب و ناشران تلگرام کتاب برتر را دنبال کنید.
برترین سایت کتاب درایران

 

 

تاریخ انتشار : يکشنبه ۳۱ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۴۰

 

 

از بانوی دانشمند و فیزیک‌دان کشورمان، منیژه رهبر در آئین بزرگداشت از شایستگان تقدیر جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران تجلیل می‌شود.

بزرگداشت بانوی فیزیک ایران در جایزه کتاب سال

 

به محقق خبرگزاری کتاب ایران(کتاب برتر) پانزده اسفند 1324 در تهران به دنیا می‌آید از سنین نوجوانی به رشته فیزیک علاقه‌مند می‌شود و پس از اتمام دوره‌ کارشناسی‌ارشد، در مرکز اتمی دانشگاه تهران به کارهای آموزشی و پژوهشی مشغول می‌شود. سپس در سال 1353 برای ادامه تحصيل به کشور انگلستان می‌رود و در امپريال کالج دانشگاه لندن دانشجوی دکتری رشته‌ی مهندسی هسته‌ای می‌شود.
 
منیژه رهبر استاد فیزیک دانشگاه تهران پس از اتمام تحصیلاتش در مقطع دکتری در آن‌سوی مرزها کشورش را به هر چیزی ترجیح می‌دهد و با شوق و علاقه در دانشگاه تهران به تدریس مشغول می‌شود. وی از جمله افرادی است که  کوچکترین تعریفی که می‌توان از وی داشت استاد بودنش است. این بانوی دانشمند فیزیک را در هر چیزی می‌بیند؛ مهم‌تر از همه می‌داند که علم برای عام از سوی صاحبانش باید تشریح شود و این رسالت را به شیوه هرچه تمام‌تر با نگارش و ترجمه آثاری چون به «خاطر فیزیک» و «مجموعه چهار جلدی فیزیک مفهومی» انجام می‌دهد. باید گفت منیژه رهبر زندگیش را می‌نویسد و زندگیش را ترجمه می‌کند. فیزیک تعریف واقعی او از زندگی است.
 
حال در مراسمی که خانه کتاب برای فرهیختگان و برندگان سی‌وچهارمین جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران تدارک دیده است از منیژه رهبر این بانوی فیزیک ایران تجلیل به عمل خواهد آورد. این مراسم دوشنبه یکم مردادماه ساعت 18 تا 20 در پژوهشگاه فرهنگ هنر و معماری برگزار می‌شود.