برگزاری نماز عید فطر در پاکستان


مسلمانان پاکستان اعم از شیعه و سنی امروز شنبه همزمان با عید سعید فطر و پس از یک ماه روزه داری، با حضور در مساجد و امام بارگاه های این کشور، نماز عید فطر را اقامه کردند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری کتاب برتر، با اعلام زمان عید، مردم پاکستان نیز همانند دیگر مسلمانان، نماز عید فطر را با شکوه خاصی برپا می کنند.

مسلمانان پاکستان اعم از شیعه و سنی همانند سایر مسلمانان جهان، عید سعید فطر را به شکرانه یک ماه روزه داری و عبادت خالصانه به درگاه خداوند متعال جشن گرفته و در این روز بهترین آرزوها را برای دیگر مسلمانان از خداوند مسالت می کنند.

پاکستانی ها در این روز با حضور در مساجد و امام بارگاه ها، با خواندن نماز عیدسعید فطر این عید بزرگ را جشن می گیرند.

عید فطر در این کشور مسلمان نشین و همسایه با جمعیت 207میلیون نفری از رنگ و بوی خاصی برخوردار است.

مردم کشورهای اسلامی به ویژه پاکستان عید فطر را نه تنها فرصتی برای طراوات و تازگی بیشتر روح پس از یک ماه روزه داری می دانند بلکه آن را برای شادمانی همگانی، نو شدن لباس، کمک کردن به نیازمندان و دیدار با بزرگان و بستگان مغتنم می دانند.

بسیاری از ساکنان پایتخت و شهرهای بزرگ پاکستان، با آغاز تعطیلات چهار روزه عید فطر بار سفر بسته و برای تفریح و دید و بازدید اقوام به شهرستان ها و روستاهای زادگاه خود می روند.

فطر، عیدی بزرگ برای مردم پاکستان است و به همین دلیل شوق ویژه ای به برگزاری آن دارند و حتی از چند روز قبل با خانه تکانی، خرید مایحتاج و تهیه لباس نو به ویژه برای کودکان خود را آماده می کنند.

اعضای خانواده ها با پوشیدن لباس های نو و خوشبو کردن خود پس از شنیدن اذان به مساجد می روند تا نماز عید را اقامه کنند.

مسلمانان پاکستانی در نخستین ساعات روز عید با پوشیدن لباس های سنتی نظیر شلوار و قمیص (لباس محلی ) خود را به مساجد می رسانند تا نماز این روز را که وجه اشتراک تمامی پیروان اسلام است به عنوان نماد شکرگذاری خداوند به جای آورند و سپس به یکدیگر شادباش می گویند.

زیارت اهل قبور، قرآن خوانی و دعای مغفرت خواندن نیز از دیگر آئین های فطر در پاکستان است و همچنین مردم این کشور بر اساس سنت های دیرینه، عید را کنار اعضای خانواده، خویشاوندان و دوستان سپری می کنند.

خانواده های پاکستانی به ویژه در مناطق روستایی طبق آداب و رسوم قدیمی سر یک سفره مملو از خوراکی ها و شیرینی های سنتی گرد هم می آیند و معمولا در این روز از میهمانان با خوراکی های متنوع و گوناگون به ویژه سویان و شیر خرما پذیرایی می کنند.

یکی دیگر از سنت های پسندیده و انساندوستانه آئین های عید فطر بین پاکستانی ها، تقسیم شادی ها به ویژه با مستمندان است و تلاش می کنند پیش و پس از این روز به نیازمندان و خانواده های بی بضاعت کمک مالی و لباس های نو اهدا کنند تا خوشحالی و شادی ها هر چه بیشتر همگانی شود.

تفریح نیز از دیگر جنبه های مهم عید فطر است که همه تلاش می کنند از تعطیلات رسمی چهار روزه از آن بهره گیرند، البته این تعطیلی تا یک هفته فعالیت های عادی را در بسیاری از بخش ها متوقف می کنند.

مردم پاکستان به ویژه روزهای آخر تعطیلات عید فطر را به گشت و گذار خارج از شهر و سفر سپری کرده و سعی می کنند کنار خانواده های خود باشند.