بررسی «فاجعه منا»


«فاجعه منا» یکی از تلخ ترین فجایع سال 2015 میلادی، از نگاه هیسپان تی وی به تصویر کشیده می شود. به بهانه سالروز شهادت زائران خانه خدا به دست ماموران آل سعود در سال 1366، هیسپان تی وی در مستندی به بررسی فاجعه منا که در سال 1394 رخ داد و بیش از 4500 نفر در این حادثه جان باختند، پرداخته است.

به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری کتاب برتر؛ در این مستند مصطفی رجا، خبرنگار زائری است که برای اولین بار به سفر حج رفته و در زمان فاجعه منا آنجا بوده و راوی این داستان می شود. او که به طور اتفاقی در مسیری غیر از خیابان 204 (خیابانی که این فاجعه انسانی در آن اتفاق افتاده) قرار می گیرد، در راه برگشت و با شنیدن خبر حادثه به دنبال یافتن دوستان و همکارانش می گردد. او از کشته شدن آن ها و تعداد زیادی از زائران کشورهای مختلف مطلع می شود.

در ادامه می بینیم که راوی داستان پس از بازگشت از حج، به دنبال دلایل و تعیین وضعیت حقوقی حادثه می رود و با رئیس سازمان حج، کارشناسان حقوق بین الملل و همچنین با شاهدان عینی و خانواده بازماندگان دیدار و گفت و گو می کند .او می داند که شمار بسیاری از کشته شدگان، نه بر اثر فشار اولیه جمعیت، بلکه از تشنگی و گرما جان داده اند. اما دلیل امدادرسانی دیرهنگام و مواجه ی غیر مسئولانه نیروهای سعودی با آسیب دیدگان و اجساد، برایش مبهم باقی می ماند.

مستند «منا 53 درجه» محصول سال 2016 واحد مستند شبکه پرس تی وی، به کارگردانی حسین مهدیان به بهانه سالروز شهادت زائران خانه خدا به دست ماموران آل سعود در سال 1366، در مدت زمان 52 دقیقه، ساعت 16:30 امروز شنبه 27 مرداد ماه به روی آنتن هیسپان تی وی رفته و تکرار این مستند، فردا یکشنبه ساعت 7:30 پخش خواهد شد.