بررسی بازخورد اجرا طرح جیره بندی مصرف برق در مجلس /ملت ایران را قربانی بازی جناحی کرده‌ایم/ از متخصصان در کل جهان می توان کمک گرفت


دبیر کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: «کمیته قطع برق، کارشناسان مربوطه را دعوت کرده‌اند تا بازخورد تغییر ساعات ادرای و راهکارهای دیگری را که می‌توانند موثر باشند را در دستور کار خود قرار دهند. به محض اتمام تعطیلات، اولین جلسه مجلس در همین راستا خواهد بود و کمیسیون انرژی باید گزارش مفصلی از کتاب برترمه‌های در دست اقدام خود، ارائه دهد. وضعیت موجود پذیرفتنی نیست.»

به گزارش گروه اجتماعی کتاب برتر؛ این روزها گرم تابستانی جامعه ایرانی درگیر جیره بندی ساعت استفاده از برق است  . این ساعت بندی امکان استفاده از برق درحالی  اجرایی شده است  که ایران روزها مذاکرات هسته ای را نیز پشت سر می گذارد ، مذاکراتی که اگر آنطور که مسئولان ما تمایل دارند سرانجام نگیرد به تحریم های بیشتر کشور ختم می شود و اما یکی از مواردی که بهره گیری از انرژی هسته ای برای هر کشوری امکان پذیر می کند فرآیند تولید انرژی الکتریکی از انرژی هسته‌ای است . اینکه چرا با داشتن این تکنولوژی در کشور آنهم با چنین سختی و درگیری  برای داشتن آن  و بهره گیری از این علم و از سوی دیگر وجود بستر لازم برای تولید برق از انرژی خورشیدی ،ما در ایران با جیره بندی ساعت روشنایی  برق مواجه هستیم مبحثی بود که  برای بررسی این موضوع با دبیر کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی به گفت‌وگو پرداخته‌ایم که در ادامه آن را خواهید خواند.

کوروش کرم پور حقیقی – دبیر کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری کتاب برتر، در پاسخ به این سوال که  آیا اجرایی کردن  طرح ساعت بندی مصرف برق با نتیجه مثبت مواجه بوده است یا خیر  گفت: «باید این واقعیت را پذیرفت که فرهنگ مصرف نه تنها در مورد انرژی بلکه در هر زمینه‌ای درکشور ما  رعایت نمی‌شود. ضعف‌هایی در طرح‌های اجرایی وجود دارد اما به عنوان یک شهروند ایرانی معتقدم که تغییر ساعات ادارات اگر به درستی اجرا شود، می‌تواند در صرفه جویی انرژی و کیفیت اقدامات اثرگذار باشد. کارشناسان معتقدند که تغییر ساعت اداری در خصوص کاهش مصرف انرژی برق تأثیرگذار است.  باید بپذیریم که فرهنگ مصرف ما با فرهنگ ایرانی-اسلامی بسیار فاصله دارد چرا که بسیار اسراف‌گر هستیم اما دلیل براین نمی‌شود که شهروندان باید در سختی زندگی کنند.»

وی در خصوص راهکارهای حل این موضوع بیان کرد: «حل کاهش مصرف برق راه حل‌های دیگری هم داشته و به قطع یقین اولین و آخرین راه حل تغییر ساعات اداری نبوده است. راهکار دیگر استفاده از تکنولوژی روز  و پیش بینی و کتاب برترمه‌ریزی برای وقوع چنین اتفاقی بود.  با استفاده از  تکنولوژی‌های به روز می‌توان انرژی تولید کرد و کشور را به خودکفایی کامل رساند برای مثال باتوجه به موقیعیت استراتژیک کشور می‌توان از انرژی خورشیدی بهره مند شد.»

کرم پور حقیقی در پاسخ به این سوال که چرا تاکنون از این تکنولوژی استفاده نشده، اظهار کرد: «عوامل بسیاری وجود دارد. به میزان کافی در کشور نیروهای صاحب نظر و کارشناس ایرانی متخصص  در سطح جهان داریم و باید از آن‌ها کمک گرفت تا در شرایط تحریم و بحرانی از تکنولوژی روز استفاده شود.»

وی در خصوص علت  عدم بهره مندی از انرژی هسته‌ای برای تولید برق، گفت: «یکی از دلایل تحریم‌ها، عدم استفاده ایرانیان از دانش هسته‌ای در تمام حوزه‌ها بود. کدام کشوری است که دوست ندارد با کمترین هزینه بهترین رفاه را برای ملت خود ایجاد کند.»

دبیر کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که چرا نتوانستیم از امکانات انرژی هسته‌ای برای تأمین برق کشور استفاده کنیم، بیان کرد: «علت تحت فشار بودن ایران است. مدیریت اجرایی و نظارتی بزرگترین ضعفی است که در کشور وجود دارد. در حوزه اجرایی که مجلس بالاترین قوه و مرجع نظارتی است هم ضعف وجود داشته است. در این دوران تحت فشار قرار گرفته‌ایم اما مگر در دوران جنگ هم تحت فشار نبودیم؟ چطور توانستیم پل سیزده کیلومتری را در حورالعظیم ایجاد و  به مجنون دسترسی پیدا کنیم؟ چگونه تانک‌های پیشرفته دشمن را از کار انداختیم؟ در آن دوران ضعف مدیریتی وجود نداشت؛ ایثار و توجه به خلاقیت وجود داشت.»

وی در پاسخ به این گفته که به نظر می‌رسد بخشی از مشکلات موجود به اختلافات حزبی بازمی‌گردد، گفت: «یقینا همینگونه است. درحال حاضر ملت ایران، انقلاب اسلامی و همگی شهدا را قربانی بازی جناح‌ها کرده‌ایم. برای مثال بنده تنها به دنبال این هستم که مشکلات حوزه انتخابی‌ام حل شود درصورتیکه وظیفه یک نماینده غیر از این است. زمانی که نماینده‌ای از یک حوزه انتخاب می‌شود و در مجلس قسم یاد می‌کند، دیگر نماینده آحاد مردم ایران است.»

کرم پور حقیقی در پاسخ به این سوال که چه کتاب برترمه‌ای برای مقابله با این بحران وجود دارد، بیان کرد: «درحال حاضر در کمیسیون انرژی مجلس کمیته‌ای درخصوص قطع برق وجود دارد اما با توجه به تعطیلات، کمیته همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهد. کمیته قطع برق، کارشناسان مربوطه را دعوت کرده‌اند تا بازخورد تغییر ساعات ادرای و راهکارهای دیگری را که می‌توانند موثر باشند را در دستور کار خود قرار دهند. به محض اتمام تعطیلات،  اولین جلسه مجلس در همین راستا خواهد بود و کمیسیون انرژی باید گزارش مفصلی از کتاب برترمه‌های در دست اقدام خود، ارائه دهد.  وضعیت موجود پذیرفتنی نیست و مجلس و همچنین کمیسیون انرژی در این زمینه عکس العمل نشان خواهند داد. همه‌ی راه ‌ها را خواهیم رفت؛ به دنبال پیدا کردن مقصر نیستیم. درحال حاضر مردم خواستار برق، آب آشامیدنی، بهداشت و درمان  از مسوولان هستند. از خبرنگاران بابت پیگیری‌هایشان تشکر می‌کنم که رسالت واقعی خود را انجام می‌دهند. اگر یک نماینده به خواب برود را بیدار می‌کنند و حساسیت موضوع را یادآوری و مشکلات جامعه را به نمایندگان انتقال می‌دهند.»