ایبنا – صفحه امروز؛ 29 آگوست


برای دریافت جدیدترین خبرها در زمینه کتاب و ناشران تلگرام کتاب برتر را دنبال کنید.
برترین سایت کتاب درایران

 

 

تاریخ انتشار : پنجشنبه ۸ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۰۰

 

 

موریس مترلینگ، اولیور وندل هلمز،هربرت مایر و کارن هسه از نویسندگانی هستند که سال ها پیش در چنین روزی به دنیا آمده اند.-

موریس مترلینگ

 

موریس مترلینگ

به محقق خبرگزاری کتاب ایران(کتاب برتر)، این نویسندگان سهم بزرگی در دنیای ادبیات دارند. 

موریس مترلینگ
موریس مترلینگ، نویسنده، شاعر و فیلسوف بلژیکی چنین روزی در سال 1862 به دنیا آمد. او که نویسندگی را از سال 1899 آغاز کرد، بیش از همه به مفاهیمی چون زندگی و مرگ در رمان هایش توجه کرده است. وی تحت تاثیر آثار بزرگان مکتب سمبولیسم قرار گرفت و در کارنامه ادبی اش آثار درخشانی را به یادگار گذاشت تا جایی که سال 1911 موفق شد تا جایزه نوبل را از آن خود کند. او دوبار جایزه ادبیات نمایشی فرهنگستان زبان و ادبیات فرانسه را به خود اختصاص داد و آثارش جزو شاهکارهای جاویدان ادبیات فرانسه محسوب می شود. مترلینگ سال 1907 نمایشنامه «پرنده آبی» را نوشت که به بسیاری از زبان ها ترجمه شد. «معجزه سن آنتوان»، «در برابر خدا» و «درون و ناخوانده» از دیگر آثار وی است. او سال 1949 از دنیا رفت. 

اولیور وندل هلمز
اولیور وندل هلمز، شاعر و نویسنده آمریکایی چنین روزی در سال 1809 در کمبریج ماساچوست به دنیا آمد. وی که نخستین سراینده شعر اجتماعی در آمریکاست نخستین کارش را سال 1836 در ماهنامه آتلانتیک به چاپ رساند. مهم ترین مجموعه نثر وی مجموعه «میز صبحانه» است که سال 1858 با کتاب «استاد بر سر میز صبحانه» آغاز شد. وی سه داستان بلند نیز با زیرساخت پزشکی و روانشناسی نوشت و این داستان ها را داستان‌های پزشکی نامید. «السی ونر»، «فرشته نگهبان»، «بیزاری کشنده»، «کهن کشتی» و «درشکه تک اسب» از دیگر آثار اوست. وی سال 1894 از دنیا رفت. 

هربرت مایر
هربرت مایر نویسنده و مترجم سوییسی در روزی چون امروز از سال 1928 به دنیا آمد. او که در رشته ادبیات، تاریخ هنر و فلسفه تحصیل کرده از سال 1955 به عنوان نویسنده آزاد در زوریخ ساکن است. وی سال 1964 جایزه بزرگ فردینان-مه یر را دریافت کرد. بیشتر تلاش مایر در زمینه ترجمه آثار کلاسیک و مدرن نمایشنامه های تئاتری از زبان فرانسوی به آلمانی متمرکز بوده است.
 
کارن هسه
کارن هسه نویسنده ادبیات کودکان و نوجوانان آمریکایی در روزی چون امروز از سال 1952 به دنیا آمده است. او که در رشته ادبیات انگلیسی، روانشناسی و انسان شناسی تحصیل کرده، در بیشتر آثارش به پس زمینه تاریخی توجه می کند. نخستین رمان او با نام «آرزوی یک اسب شاخدار» منتشر شد. «موسیقی دولفین ها» و «پل بروکلین» از دیگر آثار اوست. او که مدال نیوبری و جایزه اسکات اودل را برای کتاب «بیرون از گرد و غبار» دریافت کرده، 23 عنوان کتاب در کارنامه اش دارد که جدیدترین آن ها با نام «امن نگه داشتن» امسال منتشر شده است.