«اشکها»ی سیمین دانشور در رادیو


برای دریافت جدیدترین خبرها در زمینه کتاب و ناشران تلگرام کتاب برتر را دنبال کنید.
برترین سایت کتاب درایران

 

 

تاریخ انتشار : شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۳۳

 

 

اولین اثر سیمین دانشور که «اشکها» نام دارد که از امروز تا پنجشنبه 18 مرداد، در برنامه «کتاب شب» رادیو تهران با صدای بهروز رضوی بازخوانی می‌شود.

«اشکها»ی سیمین دانشور در رادیو

 

به محقق خبرگزاری کتاب (کتاب برتر)، به گفته محمدباقر رضایی، نویسنده برنامه، داستان بلند «اشکها» را سیمین در  21 سالگی (و قبل از آن که همسر جلال آل احمد شود) نوشته و آن را در مجموعه «آتش خاموش» چاپ کرده است.

رضایی، نویسنده و مشاور محتوایی برنامه «کتاب شب» درباره موضوع «اشکها» گفت: ماجرای این داستان بلند در سال 1321 شمسی می‌گذرد و درباره دانشجویی است که به استاد از فرنگ آمده‌اش احترام زیادی می‌گذارد اما وقتی می‌فهمد که او همسر دارد، در نشان دادن احترامش به او احتیاط می‌کند و جوانب شرعی، اخلاقی و عاطفی را محترم می‌شمارد، طوری که رفتار او می‌تواند برای همه کسانی که در چنین موقعیت‌هایی قرار می‌گیرند، الگو باشد.

مرحوم سیمین دانشور در این داستان بلند، درباره هنر، ادبیات، هنرمندان، نویسندگان و بخصوص درباره این موضوع که آیا هنرمند گرسنه می‌تواند آثار بهتری خلق کند یا هنرمندی که از لحاظ مادی در رفاه و آسایش است؟ یکی از اشخاص داستان می‌گوید: «شک نیست آنها که به هنر و ادبیات می‌پردازند، هم از اشتغال به امور مادی بازمی‌مانند و هم در رتق و فتق امور زندگی‌شان موفق نیستند، بنابراین همیشه راحتی خیالشان متزلزل است.»

سیمین دانشور در سال 1300 هجری شمسی در شیراز به دنیا آمد و در سال 1340 در تهران درگذشت. داستان بلند «اشکها»ی او در شش قسمت 20 دقیقه‌ای برای برنامه کتاب شب تنظیم شده که از امروز به مدت شش روز بین ساعت 23 و 30 دقیقه تا 24 برای علاقه‌مندان ادبیات داستانی ایران بازخوانی خواهد شد.

عوامل این برنامه عبارتند از: رضا قربانی تهیه‌کننده، بهروز رضوی راوی داستان و محمدباقر رضایی نویسنده و مشاور محتوایی آثار.

گفتنی است برنامه «کتاب شب» که از جمله برنامه‌های پرمخاطب رادیو است، در گروه اخلاق و زندگی شهروندی رادیو تهران تولید می‌شود.