استفاده از ظرفیت موسسه خانه کتاب در استان‌ها


برای دریافت جدیدترین خبرها در زمینه کتاب و ناشران تلگرام کتاب برتر را دنبال کنید.
برترین سایت کتاب درایران

 

سرپرست موسسه خانه کتاب تاکید کرد:

توزیع عادلانه یارانه در شهرستان‌ها و سازماندهی کتابفروشِ‌ها‌

 

تاریخ انتشار : شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۱۱

 

 

حسینی‌پور، نتایج برگزاری نخستین روز از سومین نشست تخصصی معاونت امور فرهنگی با مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مراکز استان‌ها را تشریح کرد.

استفاده از ظرفیت موسسه خانه کتاب در استان‌ها

 

نیکنام حسینی‌پور،‌ سرپرست موسسه خانه کتاب در گفت‌‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری کتاب ایران‌(کتاب برتر) درباره نتایج نخستین روز از نشست تخصصی معاونت امور فرهنگی با مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مراکز استان‌ها با مطلوب ارزیابی کردن نتایج این نشست تخصصی بیان کرد: مسائل مبتلا‌ به اهالی قلم و پیش‌بینی ارائه خدمات به آن‌ها تشریح، بحث و بررسی شد؛ از‌جمله این مباحث، تکمیل بانک اطلاعات و پایگاه اهل قلم بود و مقرر شد با هدف ارائه خدمات بهتر، اطلاعات اهالی قلم با هماهنگی اداره‌های کل استانی‌ها تکمیل شود.        
 
به گفته این عضو مجموعه معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، همچنین از پیشنهاد  ایجاد نمایندگی خبرگزاری کتاب ایران(کتاب برتر) در مراکز استان‌ها در نشست امروز خبر داد و گفت: براساس نتیجه بررسی‌ها، مقرر خواهد شد تا با تعیین رابط خبری، جدید‌‌ترین فعالیت اداره‌ها کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مراکز استان‌ها به‌ویژه درباره چاپ و نشر اطلاع‌رسانی شود؛ علاوه براین ظرفیت‌های معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز از این طریق منتقل خواهد شد.  
 
حسینی‌پور درباره دیگر مباحث نخستین روز از نشست تخصصی معاونت امور فرهنگی با مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: حمایت از کتابفروشی‌ها، دیگر موضوع نشست امروز بود و مقرر شد تا راه‌های حضور بیشتر مردم در طرح‌های تخفیف فصلی شامل عیدانه، تابستانه و پاییزه کتاب با برنامه‌ریزی مدیران کل اداره‌های فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها و به‌عنوان مثال با مشارکت صدا و سیما بررسی شود. توزیع عادلانه یارانه در شهرستان‌ها و سازماندهی کتابفروشِ‌ها‌ نیز از دیگر مباحث بود.
 
سرپرست موسسه خانه کتاب ادامه داد: برگزاری نشست‌های تخصصی با تاکید بر ظرفیت موسسه خانه کتاب با موضوع‌هایی مانند شابک و چاپ و نشر در این نشست، بررسی و مقرر شد تا این نشست‌ها در مراکز استان‌ها و حتی در شهرستان‌هایی که از ظرفیت قابل توجهی برخوردارند نیز برگزار شود.  
 
حسینی‌پور با اشاره به دیدگاه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مبنی بر «ایران، تهران نیست» گفت: برگزاری نشست‌های نقد و بررسی همچنین رونمایی کتاب از دیگر مباحث امروز بود و با توجه به نظر وزیر محترم، تاکید شد تا از ظرفیت‌های موسسه خانه کتاب برای برگزاری نشست‌های نقد و بررسی کتاب در استان‌های مختلف استفاده شود؛ بنابراین موسسه خانه کتاب آمادگی دارد تا فضای سرای اهل قلم و عصرانه کتاب را در اختیار قرار دهد.
 
این مسئول فرهنگی، همچنین از استقبال مدیران کل فرهنگ  و ارشاد اسلامی استان‌ها از اعلام آمادگی موسسه خانه کتاب برای تجلیل از مفاخر فرهنگی چاپ و نشر استان‌های سراسر کشور گفت و ادامه داد: علاوه براین آمادگی خود را برای انتشار برش استانی کتاب «یادگار ماندگار» ویژه نخبگان استانی اعلام کردیم؛ بنابراین پیش‌بینی می‌شود تا بخشی از این فرآیند سال 1397 عملیاتی شود.
   
 حسینی‌پور از بررسی ظرفیت موسسه خانه کتاب برای برگزاری کتاب سال استانی در این نشست خبر داد و افزود: با توجه به ظرفیت موسسه خانه کتاب در برگزاری کتاب سال جمهوری اسلامی ایران، موضوع برگزاری رویداد فرهنگی کتاب سال استانی در نشست تخصصی امروز بررسی و مقرر شد تا در آیین‌نامه‌ای تدوین و یا باز‌بینی شود.
 
سرپرست موسسه خانه کتاب از بررسی بیشتر مباحث در صحن علنی برای انعقاد تفاهم‌نامه مشترک اداره‌های کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مراکز استان‌‌ها با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خبر داد.

سومین نشست تخصصی معاونت امور فرهنگی با مدیران کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مراکز استان‌ها به میزبانی یزد فردا یکشنبه(13 اسفند‌ماه) در یزد به پایان می‌رسد.