از وقت شکوفه‌گل‌های قرمز تا جنگ و تربانتین


برای دریافت جدیدترین خبرها در زمینه کتاب و ناشران تلگرام کتاب برتر را دنبال کنید.
برترین سایت کتاب درایران

 

داستان‌‌های حاضران جام جهانی/4

 

تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۱۴

, مترجم : محمد حسن لو

 

 

مجله ادبی لیت هاب با شروع رقابت‌های جام جهانی فوتبال کتاب‌های داستانی ادبیات معاصر کشورهای حاضر در جام جهانی را معرفی کرده است که در این محقق داستان‌های مربوط به کشورهای دو گروه آورده شده است.

از وقت شکوفه‌گل‌های قرمز تا جنگ و تربانتین

 

به محقق خبرگزاری کتاب ایران (کتاب برتر) ، آغاز رقابت‌های جام جهانی 2018 و بالا گرفتن تب فوتبال مثل سال‌های گذشته همه بخش‌های جامعه انسانی را درگیر خود کرده است که در این میان جامعه ادبی نیز بالطبع بی‌تاثیر از این رویداد جهانی نخواهد بود. هیاهو و هیجان فوتبال نویسندگان و مجلات ادبی را نیز به خود مشغول کرده است. مجله ادبی لیت‌هاب درباره هر کشور حاضر در جام جهانی یک کتاب برای مخاطبان خود معرفی کرده که به نوعی معرف ادبیات داستانی آن کشور محسوب می‌شود. در این محقق کتاب‌های معرفی شده از کشورهای حاضر در گروه G و H آورده شده است:
 
بلژیک/ جنگ و تربانتین نوشته استفان هرتمنس 

نویسنده و شاعر مشهور کشور بلژیک در این رمان در واقع خاطراتش از دوران کودکی همراه پدربزرگش را تعریف می‌کند. پدربزرگش نقاشی‌های بسیاری از جنگ جهانی اول داشت که همگی را با تکنیک ترکیب رنگ و روغن کشیده بود. در این تکنیک یکی از روغن‌های پرکاربرد تربانتین است که در رمان استفان از همین کلمه استفاده شده تا ماجراهای جنگ را به شکل فانتزی برای مخاطب خود روایت کند.
 
پاناما/ وقت شکوفه گل‌های قرمز از نویسندگان پاناما و کاستاریکا 

این کتاب مجموعه داستان‌های کوتاهی از نویسندگان زن دو کشور پاناما و کاستاریکاست که دارای مشکلات مشترکی از فقر و گرسنگی هستند. مبارزات سیاسی زنان و مردان دو کشور در قالب داستان به زیبایی تصویر شده است. دو کشور دارای مشترکات فرهنگی و اجتماعی بسیاری هستند و تقریباً کتاب‌ها و داستان‌های مشترک بسیاری دارند که از یکی از موفق‌ترین آنها این کتاب است.
 
تونس/حال سخت روزگار نوشته امینه سعید 

شاعر و نویسنده زن تونسی از سال 1978 در فرانسه زندگی می‌کند و اکثر داستان‌های خود را درباره کشور مادری‌اش گفته است. در بسیاری از داستان‌های سعید مشکلات مردم کشورش بیان شده است. بسیاری از شعرهای او به زبان‌های انگلیسی، عربی، ایتالیایی و آلمانی ترجمه شدند.
 
انگلیس/ بازمانده روز نوشته کازوئو ایشی‌گورو 

سومین کتاب نوشته کازوئو ایشی گورو نویسنده انگلیسی-ژاپنی است که در سال ۱۹۸۹ موفق شد جایزه بوکر را کسب کند. همانند دو رمان پیشین ایشی‌گورو، بازمانده روز هم از زبان اول شخص روایت می‌شود. این رمان داستان آقای استیونز سرپیش‌خدمتی انگلیسی است که زندگی خود را وقف خدمت وفادارانه به لرد دارلینگتون کرده است. داستان با رسیدن نامه‌ای از یک همکار قدیمی شروع می‌شود.
 
لهستان/ پروازها نوشته اولگا توگارزوگ 

نویسنده، شاعر، فیلم‌نامه‌نویس و روان‌شناس اهل لهستان است که برنده جوایزی همچون جشنواره بین‌المللی ادبیات ویله‌نیتسا و جایزه جهانی من بوکر شده ‌است. اولگا با نوشتن رمان پرواز توانست جایزه من بوکر را در سال 2018 به دست آورد. وی نخستین نویسنده لهستانی بود که جایزه بوکر بین‌المللی را تصاحب کرده است. کتاب متشکل از قصه هایی از قرن هفدهم تا امروز است که در قالب سفر به مکان و زمان متفاوت روایت می‌شود.
 
سنگال/ یک نامه طولانی نوشته ماریاما با 

این رمان در قالب نامه‌های متعددی به زبان فرانسوی نوشته شده است و مضمون کلی داستان‌ها درباره نقش زنان در سرنوشت آفریقای بعد از دوران استعمار کشورهای بیگانه است. رمان با نامه‌ای از زنی شروع می‌شود که شوهرش را از دست داده است.

 کلمبیا/ هذیان نوشته لورا رستریپو 

رمان هذیان اولین بار در سال 2007 به زبان انگلیسی ترجمه شد که بعد از آن توانست به شهرت جهانی برسد. زن شخصیت اصلی رمان دارای مشکلات زیادی در زندگی است که هر روز در کلمبیا شاهد آن هستیم. او در کنار زندگی عاشقانه باید با مشکلات قاچاق مواد مخدر نیز روبه‌رو شود. شوهر زن وقتی از سفر تجاری به خانه بازمی‌گردد با بیماری روانی همسرش مواجه می‌شود.

ژاپن/ بیرون نوشته ناتسوئو کرینو 
 

این رمان در سال 2004 به زبان انگلیسی ترجمه شد ولی قبل از آن در سال 2002 شرکت‌های سینمایی آمریکایی فیلمی با الهام از این رمان ساختند که با اقبال زیادی مواجه شد. رمان داستان جنایی درباره زندگی چهار زن کارگر است که مجبور هستند با شرایط سختی از سوی کارفرمای خود روزگار بگذرانند.