ابهام در سرنوشت کودکان بهزیستی بعد از 18 سال / نیازهای عاطفی و مالی این کودکان چگونه برطرف می شود؟


در حالی که امروزه خیلی از نوجوانان چه از نظر مالی و چه از نظر عاطفی به خانواده های خود به شدت وابسته هستند. در این بین سرنوشت کودکان بهزیستی بخصوص بعد از 18 سالگی در هاله ای از ابهام قرار دارد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری کتاب برتر، این روزها بیشتر از گذشته فرزندان با رسیدن به سن 18 سالگی به خانواده های خود چه از نظر مالی و چه از نظر معنوی و عاطفی وابسته هستند تا حدی که می توان گفت اگر این حمایت ها نباشد بسیاری از این نوجوانان و آنهایی که تازه وارد مرحله جوانی می شوند دچار بحران های روحی و روانی می شوند. در این میان زندگی کودکان بهزیستی برای بسیاری از افراد که به درستی از نوع زندگی و چگونگی تربیت آنان اطلاعات در دست ندارند، مبهم است. بسیاری حتی تصوری وحشتناک از  مراکز نگهداری کودکان بی سرپرست دارند حال آنکه واقعیت زندگی این کودکان چیست؟

روند رسیدگی به نیاز های عاطفی کودکان بهزیستی بحثی است که سوالات بسیاری را در ذهن خیلی ها بوجود می آورد. اینکه نیاز های روانی این کودکان چگونه برطرف می شود؟ تا چه زمانی  تحت سرپرستی بهزیستی هستند و تا چه وقت و چگونه مورد حمایت های مالی بهزیستی قرار می گیرند؟ سوالاتی است که در خصوص زندگی این کودکان مطرح می شود.

محمد نفریه، مدیرکل دفتر امور کودکان و نوجوانان بهزیستی در گفت و گو با کتاب برتر به این سوالات  پاسخ داد  که در ادامه می خوانید:

وی درباره روند و چگونگی نگهداری کودکان بی سرپرست زیر 18 سال گفت: « این کودکان، حداقل تا سن 18 سالگی تحت حمایت مستقیم بهزیستی هستند و از انواع امکانات آموزشی، پرستاری، نگهداری، مددکاری و روانشناسی بهره مند می شوند. زیر 18 سال، هیچ کودکی از بهزیستی ترخیص نمی شوند مگر اینکه خانواده های آنان که تا به حال توانایی حمایت از کودکانشان را نداشته اند،  قادر به نگهداری آنان شوند و یا خانواده ای سرپرستی آنان را بر عهده گیرد.»

او درباره حمایت های مالی از این کودکان بعد از 18 سالگی گفت: «کودکان بهزیستی  تا 5 سال بعد از 18 سالگی تحت حمایت های مستمر و غیر مستمر بهزیستی قرار خواهند گرفت. آنها پس از 18 سالگی و در هنگام ترخیص از بهزیستی، مبلغ 18 میلیون تومان از طرف این سازمان دریافت خواهند کرد که می توانند این مبلغ را برای زندگی مستقل یا ازدواج و… استفاده کنند. »

او خاطر نشان کرد: « پسرانی که به سربازی می روند، ترخیص شده محسوب نمی شوند و مبلغ 18 میلیون تومان را بعد از گذراندن دوره سربازی دریافت خواهند کرد و در طی دوره سربازی تحت پوشش بهزیستی هستند و از حمایت های ما بهره مند می شوند. دانشجویان نیز دو راه پیش رو دارند. یا مبلغ ترخیص را دریافت کنند و از بهزیستی ترخیص شوند و یا همچنان تحت حمایت بهزیستی هستند. هزینه تحصیل دانشجویان حتی تا دوره دکتری هم توسط سازمان بهزیستی پرداخت خواهد شد. کسانی که شاغل نیستند و یا دانشجو هستند مبلغ 350 هزار تومان از این سازمان دریافت خواهند کرد. در عین حال تمامی کسانی که شاغل نیستند و نمی توانند هزینه معاش خودر را تامین کنند، هزینه ترخیص را دریافت خواهند کرد.»

او درباره سایر خدماتی که به کودکان  تحت حمایت بهزیستی، داده می شود گفت: « این کودکان از حدود 10 سال قبل تحت پوشش بیمه آتیه قرار می گیرند. از طرف سازمان بیمه آتیه بعد از ترخیص به این افراد، مستمری تعلق خواهد گرفت که این مستمری بعد از 10 سال 2 برابر خواهد شد. به علاوه اینکه وام های مختلف قرض الحسنه برای اشتغال و تحصیل و … به اینان پرداخت خواهد شد.»

او افزود: « افرادی که تمایل به ادامه تحصیل ندارند و به سمت بازار کار می روند نیز تحت پوشش ما قرار می گیرند. ما گروه هایی متشکل از 4 و یا 5 نفر فرد هم سو را برای این قبیل از افراد دور هم جمع می کنیم و مبلغ 30 میلیون تومان بلاعوض را در اختیار آنان قرار خواهیم داد. بعد از اینکه این گروه طرح خود را در اختیار ما قرار داد، دوره های کارآموزی فنی و حرفه ای برایشان برگزار خواهد شد. اگر هم فردی تمایلی به کار گروهی نداشت، مبلغ 6 میلیون تومان به صورت بلاعوض در اختیارش قرار خواهد گرفت .»

او تعداد کودکان بالای 18 سال تحت حمایت بهزیستی را سالانه 600-700 نفر اعلام کرد و افزود: « افرادی که قادر به تهیه مسکن مستقل نباشند،  در هر سنی توسط بهزیستی حمایت می شوند و سازمان بهزیستی این افراد را در گروه های 2الی 3 نفره دسته بندی می کند و برای هر کدام از این گروه های مسکنی مستقل تهیه می کند و توسط کلینیک های مددکاری ما تحت نظارت قرار خواهند گرفت.»

محمد نفریه درباره حمایت های عاطفی که کودکان بهزیستی بعد از 18 سالگی دریافت می کنند گفت: « افراد تحت حمایت ما تا 5 سال پس از ترخیص تحت حمایت مستقیم و غیر مستقیم بهزیستی قرار خواهند گرفت. از جمله این حمایت ها کلینیک های مدد کاری را نیز شامل می شود. ماهانه مبلغی در اختیار کلینیک مدد کاری قرار خواهد گرفت و کلینیک مدد کاری نیز این مبلغ را صرف بازرسی و رصد کودکان ترخیص شده قرار خواهد داد.و این کودکان چنانچه مشکلی در زمینه عاطفی، خانوادگی، اشتغال و کارآموزی داشته باشند میتوانند مشکلشان را با کلینیک های مددکاری در میان بگذارند و از کمک های آنان بهره مند شوند. تقریبا ماهی یک الی دو بار این افراد تحت نظارت کلینیک های مددکاری قرار خواهند گرفت. این سازمان حدود 400 کلینیک مدد کاری را در اختیار دارد. تمامی این کلینیک  ها دارای روانشناسان و مددکاران خبره و باتجربه است و کودکان و افراد تحت حمایت ما ارتباط مستقیم با روانشناسان خبره این کلینیک ها دارند.»

معاون سازمان بهزیستی در امور کودکان و نوجوانان درباره هزینه های تحصیل افراد تحت پوشش بهزیستی گفت: « حدود 2400 دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی تحت پوشش سازمان بهزیستی هستند و بسیاری از اینان نخبه و مخترعین بزرگی در سطح کشور هستند.»

او درباره تفاوت های جنسیتی در حمایت ها گفت: « بین دختران و پسران برای دریافت هزینه ها هیچ تفاوت وجود ندارد و همگی از حمایت های یکسان برخوردار خواهند شد.  حتی به دختران هزینه های سیسمونی کودکانشان هم تعلق می گیرد و می توانند از این مبلغ استفاده کنند.»