«آهنگی که که با توشنیدم» در شهرکتاب ساوه


برای دریافت جدیدترین خبرها در زمینه کتاب و ناشران تلگرام کتاب برتر را دنبال کنید.
برترین سایت کتاب درایران

 

 

تاریخ انتشار : دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۰۹

 

 

مجموعه داستان «آهنگی که با تو شنیدم» با حضور نویسنده آناماریا مرادی و منتقد احمد بهرامی در کافه کتاب شهرکتاب ساوه و همکاری خانه کتاب نقد و بررسی شد.

«آهنگی که که با توشنیدم» در شهرکتاب ساوه

 

به محقق خبرگزاری کتاب ایران(کتاب برتر) در ابتدای جلسه ضمن خوش‌آمد گویی غلامرضا قاسمی‌زاده مدیر مسول شهرکتاب ساوه به نویسنده و حاضرین در جلسه احمد بهرامی از کیفیت بالای چاپ و کاغذ در این کتاب گفت و از این کار خوب نشر نیماژ قدردانی کرد. او در ادامه افزود: این مجموعه شامل ۱۷ داستان کوتاه است که برخی از آن‌ها در بخش داستان خیلی کوتاه (فلاش داستان) قرار می‌گیرد. روی هم تکنیک داستان‌ها مناسب و مضامین آن‌ها نیز بکر و قابل توجه است و از تجربه زیستی نویسنده و گاه اعضای خانواده‌اش وام گرفته شده که با پرداخت خوب و ایجاز بیان شده است.

در ادامه جلسه نویسنده آناماریا مرادی  با خواندن یکی از داستان‌ها گفت: نگاه من در تکنیک و ساختار به پست مدرن بوده است زیرا بنظرم در بیان افکارم و فضاها و شخصیت‌ها به نقطه نظر من نزدیک‌تر است. قاعده گریزی و شکستن قواعد داستان نویسی را شما می‌توانید در تک تک داستان‌ها ببینید.

احمد بهرامی در پاسخ صحبت نویسنده گفت: در جامعه‌ای که هنوز در سنت دست و پا می‌زند و به مدرنیسم نرسیده چگونه پست‌مدرن وسیله و شکل بیانی می‌تواند باشد زیرا بنا بر تعریف می‌بایست  داستان پست‌مدرن بر ویرانه‌های دنیای مدرن بنا شود و حال آنکه ما هنوز دنیای مدرن و ادبیات آن را تجربه نکرده‌ایم .

سپس در ادامه‌ جلسه ضمن پاسخ‌گویی نویسنده به پرسش‌ها، حاضرین نیز نقد خود را بیان داشتند از جمله اکبرنجفی گفت: این مجموعه زیبا و خواندنی است و بیان کننده دنیای زنانگی معاصر و سرشار از افسردگی است. شکل بیانی و لغات استفاده شده و ساختار نیز کاملا هماهنگ با این بار معنایی است. سپس او داستان “حوا” را بهترین در این مجموعه دانست .
در انتهای جلسه احمد بهرامی گفت: باید توجه داشت که دایره واژگان و لغات هر نویسنده ابزار او در بیان اندیشه‌ی اوست و چه خوب است که نویسندگان جوان هرچه بیشتر گنجینه ادبیات جهان و به ویژه ایران را بیشتر مطالعه کنند تا تسلط بیشتری بر آن در بیان قصه‌ها  داشته باشند.

احمد بهرامی سپس گفت:  چاپ و انتشار این مجموعه داستان نشان از پشتکار و استعدادهای قابل توجه نویسندگان جوان ماست که در سایه توجه و تلاش سالیان دراز استاد ورجانی در استان مرکزی به ویژه ساوه به ثمر نشسته و جا دارد که بیشتر مورد توجه و عنایت قرار گیرند .

برگزاری منظم کارگاه داستان در شهرکتاب ساوه در تمام رده‌های سنی طلیعه بخش تولد نسلی قوی در ادبیات داستانی درشهرستان و میهن عزیز ماست.

در پایان جلسه  نیز هریک از حاضرین  «آهنگی که با تو شنیدم خویش را» به امضای آناماریا مرادی نویسنده رسانده و از او تشکر و قدردانی نمودند.

این جلسه نقد با عنوان نقد و بررسی کتاب ما، همه ماهه با همکاری خانه کتاب در شهر کتاب ساوه برگزار می‌شود و قدمتی ده ساله دارد.