آب و معیشت اولویت اصلی دهیاران باشد


مدیر کل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری فارس گفت: امروز دو مقوله آب و معیشت روستاییان باید اولویتهای اصلی دهیاران بوده و در این زمینه با فرهنگ سازی به دنبال رفع مشکلات باشند.

به گزارش خبرگزاری کتاب برتر از فارس، سید کمال پاک فطرت در جمع دهیاران و اعضای شوراهای اسلامی شهرستان فیروزآباد با تاکید بر دو مقوله آب و معیشت روستاییان گفت: امروزه مسئولیت دهیاران در راستای تامین نیازها و رفع دغدغه های اساسی روستاییان بسیار مهم است و حرکت دهیاران باید با نگاه و ایده های جدید همراه باشد.

وی گاه صرف به اعتبارات قطره چکانی از سوی دولت را نوعی آفت برای دهیاران دانست و افزود: دهیار موفق کسی است که درآمدزایی برای او حرف اول را بزند و به دنبال جذب سرمایه با ایده های نو جهت رفع مشکلات روستا باشد و از نگاه به پست دهیاری به عنوان یک شغل خودداری کند. وی جذب سرمایه و رفع مشکلات مناطق روستایی با تعیین اولویتها را مهمترین وظیفه دهیاران دانست و افزود: دهیاری که نگاهش فقط به اعتبار دولتی باشد قطعا کنار گذاشته خواهد شد چرا که اگر قرار به استفاده از اعتبارات دولتی بود کارها توسط  بخشداری ها انجام می شد و نیازی به ایجاد شورا و دهیاری نبود در حالی که شوراها و دهیاری ها برای این ایجاد شد که اختیار دست مردم باشد.

مدیر کل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری با بیان این که دو مقوله آب و تامین معیشت روستاییان اولویت اصلی امروز روستاهاست تصریح کرد: باید دید برای موضوع حیاتی آب در روستاها چه کردیم؟ چه طرحی برای بهینه سازی آب داشتیم؟در حالی که مشکل آب در تمام استان وجود دارد هنوز هم در منطقه فیروزآباد کشت غرقابی در حال انجام است و کسی هم به فکر نیست. مگر مشکل آب وجود ندارد؟ دهیاران باید در زمینه فرهنگ سازی روستای خود پیشگام باشند و به دنبال ظرفیت سازی برای روستاها در مسایل حیاتی باشند.

پاک فطرت در ادامه با اشاره به مشکلات موجود در راه تامین معیشت روستاییان با تاکید بر استفاده از فرصتهای درآمدزایی در روستاها گفت: موقعیتهای درآمدزا در روستاها کم نیست و باید با همت بخشداری و فرمانداری پیگیری شود، استفاده از فرصت گرانبهایی مانند گردشگری در روستاها بسیار مهم و حیاتی است و از کوتاهی در این زمینه نخواهیم گذشت.

وی افزود: منطقه فیروزآباد در مسایل دامپروری، صنایع دستی و گلیم بافی و قالی بافی توانایی های بسیاری دارد که باید از این توانایی به بهترین نحو استفاده کرد. پاک فطرت تصریح کرد: نگاه ما باید گام برداشتن در راه معیشت مردم باشد چرا که  مشکلات معیشتی موجب مهاجرت می شود، همانگونه که امروز بخش زیادی از ساکنان حاشیه کلانشهر شیراز را روستاییان تشکیل می دهند.

مدیرکل امور روستایی استانداری فارس با اشاره به تزریق ۱۵هزارمیلیارد تومان از سوی دولت تدبیر و امید به دهیاری ها گفت: این مبلغ نشان می دهد که کارهایی در روستاها انجام شده و علیرغم تمام کمبودها اتفاقات خوبی در روستاها افتاده است اما هنوز با نقطه مطلوب فاصله داریم.

وی افزود: کسی که تنها از نداری حرف بزند شخصی ناامید است، این که بلد نیستیم از ظرفیتها استفاده کنیم نباید موجب انداختن تقصیرها به گردن دیگران شود.

پاک فطرت راه حل برون رفت از مشکلات فعلی روستاهای استان را تشکیل تعاونی دهیاران دانست و گفت: بخش زیادی از مشکلات بی پولی روستاها ناشی از نبود یک تعاونی دهیاری است و تا زمانی که این تعاونی تشکیل نشود امکان انجام کار اصولی نیست چرا که بسیاری از محصولات روستاییان توسط واسطه ها خریداری می شود و دست روستاییان از سود حال از عرضه مستقیم این محصولات در بازار کوتاه می ماند. وی با بیان این که همه ما در برابر روستاییان و معیشت آنان مسئول هستیم خاطرنشان کرد: کم کاری برای مردم شرط مروت نیست بلکه باید برای مردم وقت بگذاریم و نباید خود را معطوف به همان چند ساعت محدود کنیم.